Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da' chiar atat de slaba si usor de manipulat esti, ca ai nevoie sa stea cineva dupa coada ta 24 de ore din 24?! Nu esti constienta ca parintii tai gresesc?! Ii vezi ca pe niste dumnezei sau ce? Esti majora incepand cu 18 ani si stapana pe deciziile tale si pe viata ta.. sau ar trebui sa fii. Plus ca ai un suflet de copil pentru care esti responsabila, copilul tau iti va reprosa mai tarziu slabiciunea de-acum. Parintii tai gresesc iar tu te uiti ca bleaga in gura lor si joci dupa cum iti canta lumea din jur, dar nu lumea din jur iti traieste viata de rahat pe care ai avut-o cu barbatu-tau.

Tu nu stii ce ai trait si cine a fost vinovat in relatia ta? De ce ii lasi pe altii sa iti bage in cap minciuni? Nu-ti mai plange de mila si nu te mai victimiza atat, ca parca esti un copil plangacios. Asuma-ti responsabilitatea pt viata ta si a copilului. Esti femeie matura, ai tai sa mai taca dracu' din gura. Asa sa le zici din partea mea. Si eu am fost sub papuc, dar a venit o vreme cand n-am mai vrut sa fiu. Asa e normal sa fie.

si eu le-am spus sa nu se mai amestece ca eu am luat o decizie si nu mai dau inapoi.dar nu vor sa inteleaga.spera in continuare ca daca vor insista eu voi ceda si atunci ma azcuza si incearca sa ma manipuleze ca sa fac cum vor ei.si pe imne ma distrug psihic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu tre sa inteleaga ei.

sa-l infieze, daca le pasa asa mult de el.

Stai la ei? nu mai stiu povestea. Depinzi de ei in vreun fel, esti la mana lor? Daca nu, da-le una peste bot in mod metaforic, desigur. Zi-le de la obraz ca esti mare acum si sa nu se amestece in viata ta, ca nu-ti fac nici un bine. O sa-i cam sochezi, ca ei se asteapta sa te vada in continuare presh de picioare. Dar ce-o sa-ti faca, o sa te ia la bataie? Ce ti se poate intampla daca ridici capul din pamant si-ti spui punctul de vedere? De ce ti-e frica de ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu tre sa inteleaga ei.

sa-l infieze, daca le pasa asa mult de el.

Stai la ei? nu mai stiu povestea. Depinzi de ei in vreun fel, esti la mana lor? Daca nu, da-le una peste bot in mod metaforic, desigur. Zi-le de la obraz ca esti mare acum si sa nu se amestece in viata ta, ca nu-ti fac nici un bine. O sa-i cam sochezi, ca ei se asteapta sa te vada in continuare presh de picioare. Dar ce-o sa-ti faca, o sa te ia la bataie? Ce ti se poate intampla daca ridici capul din pamant si-ti spui punctul de vedere? De ce ti-e frica de ei?

nu stau la ei dar ma ajuta cu fetita si cu magazinul.am un magazin,afacerea e a mea dar localul e al lor si m-au amenitat ca ma dau afara cu magaziunul si nu ma mai ajuta cu fetita.daca le spun parerea mea imi spun ca sunt rea si obraznica si nesimtita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici se potriveste vorba aceea, ca daca te faci frate cu "dracu" sa treci apa, mori inecat si nu mai iesi la liman

 

afacerile in familie, mai ales in familiile instabile, sunt reteta sigura a esecului pe toate planurile posibile. adica daca avem o catastrofa, de ce sa nu ne bucuram cu totii de ea? daca avem o grenada, de ce sa nu ne tinem de mana cand o detonam? pentru ce altceva este familia? sa ne sustinem reciproc la greu, si sa ne asiguram ca nimeni nu scapa nevatamat. daca incearca macar, il omoram cu mainile goale.

 

pentru cei cu mai multa minte, afacerile si familia nu sunt la comun pe motivul simplu ca daca unul esueaza iti ramane celalat pentru sprijin, sa nu clachezi definitiv. in cazul asta daca unul te trage la fund, celalalt iti tine capul sub apa ca sa fie asfixierea desavarsita.

Editat de Athmy
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Identifica interesul parintilor tai, vis a vis de sotul tau. Imi e greu sa cred ca tin cu el.... gratuit asa...

 

Ce interes ar avea mama ta ca tu sa nu divortezi? Dar tatal tau?

Poate le e frica , ca nu mai au cu cine imparti responsabilitatea in ceea ce te priveste? Poate ei cred ca trebuie sa ai tot timpul un 'stapan"?

 

Tu de ce crezi ca il vor atat de tare?

pai...il vor atat de tare pt ca spun ei ca vor ca fetita sa aiba tata,pt ca daca divortez sunt de rasul lumii,pt ca altul mai bun nu gasesc,pt ca se tem ca fara el voi muri de foame singura si fara nici un ajutor,pt ca se tem ca el pateste ceva si o sa il am pe constiinta.insa de aproape un an de cand m-am despartit de el m-am descurcat la fel cum m-am descurcat si cand aveam sotul langa mine.plus de asta mama mea ma blestema sa nu mai am noroc niciodata daca divortez.apropo voi credeti in blesteme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

Multe dintre voi aveţi dilema asta.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum parintii mei ma acuza ca din cauza mea el s-a distrus si ca nu am constiinta ca ma gandesc numai la mine.ma fac simt ultima femeie,cea mai rea de pe pamant.

 

s-a distrus ca asta a ales si nu mai erai tu acolo sa stai cu gura pe el.

e santaj emotional ce-ti fac ei.

 

acum spune ca se va lasa de bautura ca are diabet.voi acuzata ca eu sunt cea rea si va trebui sa ma impac cu el

 

bine, spune-le ca o sa te impaci cind se va lasa, isi va reface viata si se va tine de treaba.

intai sa faca ,sa dovedeasca ca se poate schimba si tu in timpul asta te mai gindesti, si-ti vezi de viata ta, in liniste.

altfel, daca il acccepti numai cu promisiuni, nu va face nimic.

 

nu stau la ei dar ma ajuta cu fetita si cu magazinul.am un magazin,afacerea e a mea dar localul e al lor si m-au amenitat ca ma dau afara cu magaziunul si nu ma mai ajuta cu fetita.daca le spun parerea mea imi spun ca sunt rea si obraznica si nesimtita.

 

o sa-ti muti afacerea , exista si alte locatii pt magazin.

platesti chierie unui strain , numai sa scapi de tot.

 

 

Daca ii stiai cum sunt, de ce ai acceptat sa faci o afacere care depinde si de ei? Nu stiai ce "chirie" vei ajunge sa platesti? :doh:

 

 

n-avea de unde sa stie ca se poate ajunge aici.

parintii is obisnuiti sa detina ei controlul si ea sa execute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum si orice ar face el ,parintii mei vor ca eu sa ma impac cu el.deci orice le-as spune in privinta asta ei nu imi dau dreptate mie.maicamea plange ca am facut-o de ras ca rade toata lumea de mine ca m-am despartit de sotul meu si trebuie sa fiu sususa si sa demonstrez tuturor ca sunt o femeie adevarata si il iert si ma impac cu el si asta ca sa inchid gura lumii.asta e mentalitatea lor.nu conteaza ce imi doresc eu,ce simt eu si daca nu vreau sa ii ascult sunt cea mai rea femeie.

 

n-avea de unde sa stie ca se poate ajunge aici.

parintii is obisnuiti sa detina ei controlul si ea sa execute.

 

 

exact

Editat de BlueS
Edit citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×