Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

yasmi....

 

pentru mine e clar, dece mai sta... inca mai are sentimente pt el....

 

As scris ''sa astepte sa se schimbe'' si ''nu o mai suna.....''

 

Nu e vorba de frica de a fii singura... Decat cu un om care consuma alcool si nu imi ofera nimic...mai bine singura...

 

Parerea mea este ca inca mai tine la EL...

 

Cand e vorba de un divort eu nu cred ca vii pe un ''site de socializare'' sa iti spui povestea, doar in cazul in care mai ai sperante ca lucrurile se mai pot indrepta. Ea stie si e constienta ca singura solutie este divortul, dar inca nu a acceptat idea, mai spera.... sau poate e din p.d.v finaciar cinestie cati bani are baiatul....sa platesti muzicanti , chefuri in cluburi, dansatoare....te costa ceva....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare o poveste incompleta...

mai ales ca e usor sa generalizezi in short stories, ca asta:

sotul meu consuma alcool aproape in fiecare zi si se imbata cam de 2 ori pe saptamana cand venea dimineata acasa,bani de la el am vazut foarte putini in 9 ani de zile inafara de lemne pt incalzire nu platea nici o cheltuiala pt casa,stam la tara.eu m-am casatorit cu el pt ca l-am iubit si pt ca am vrut eu nu si nu din alte interese.parintii mei nu au stat cu noi si deci nu au stiut toate amanuntele casniciei noastre,au fost de acord sa ma despart de el cand le-am spus cum traiesc,dar s-au razgandit cand au auzit de divort.el nu lucreaza la nici un bar dar l-am vazut si eu platind muzica,chiar si dansatoare iar cand l-am intrebat de ce face asta mi-a raspuns ca facea parte dintr-un spectacol si ca eu sunt absurda ca nu inteleg.deci ma facea pe mine vinovata.eu nu il mai iubesc dar ceea ce ma tine in loc este faptul ca parintii mei ma descurajeaza incontinuu ca voi regreta decizia mea.

 

Asta ar fi si un argument pt parintii ei care mai cred in schimbarea lui.

Dar ma tem ca nici ei nu cred ceea ce spun, doar o amagesc sa stea cu el in orice conditii.

 

ai foarte mare dreptate,parintii mei imi spun mereu ca s-a schimbat si eu sunt cea incapatanata si rea ca nu vreau sa am o familie,dar el nu da nici un semn ca s-ar fi schimbat.ei vor sa stau cu el in orice conditii.el asa a fost mereu:nepasator la tot ce am spus eu.si DA mi-e greu sa ma rup efectiv pt ca nu am nici un suport,pt ca toata lumea imi spune ca gresesc si ma fac sa cred si eu acelasi lucru,de asta v-am cerut parerea.

Editat de Amarena
citat prea lung

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt ca toata lumea imi spune ca gresesc si ma fac sa cred si eu acelasi lucru,de asta v-am cerut parerea.

 

de ce, lumea traieste cu tine in casa? Cum sa te faca sa crezi si tu la fel? Cine mai bine decat tine stie ce fel traiesti tu?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sotul meu consuma alcool aproape in fiecare zi si se imbata cam de 2 ori pe saptamana cand venea dimineata acasa,bani de la el am vazut foarte putini in 9 ani de zile inafara de lemne pt incalzire nu platea nici o cheltuiala pt casa,stam la tara.eu m-am casatorit cu el pt ca l-am iubit si pt ca am vrut eu nu si nu din alte interese.parintii mei nu au stat cu noi si deci nu au stiut toate amanuntele casniciei noastre,au fost de acord sa ma despart de el cand le-am spus cum traiesc,dar s-au razgandit cand au auzit de divort.el nu lucreaza la nici un bar dar l-am vazut si eu platind muzica,chiar si dansatoare iar cand l-am intrebat de ce face asta mi-a raspuns ca facea parte dintr-un spectacol si ca eu sunt absurda ca nu inteleg.deci ma facea pe mine vinovata.eu nu il mai iubesc dar ceea ce ma tine in loc este faptul ca parintii mei ma descurajeaza incontinuu ca voi regreta decizia mea.

 

parca suna altfel... oricum, vezi si tu ca explicatia cu angajatele din spectacol ar fi plauzibila... raportat la decizia parintilor tai, inseamna ca tu ai parasit domiciliul conjugal (care era la sot) si ca ai venit la parinti... poate nu e cea mai buna solutie... daca e domiciliu comun, macar obtine-ti independenta si ramai in casa ta cu copilul, apoi vezi tu ce-o sa faci... lumea nu-i chiar asa de neagra, ti-o spune unul care a tot luptat... o sa le treaca (sau nu) parintilor tai, satul e sat totusi, nu e oras, sa fie numai straini in jur... o vecina la tara te ajuta cu mai mult bun simt si cu costuri de multe ori nesemnificative... mai apoi, lumea de-alaturi de casa va stie certurile, asa ca dreptatea e la tine...

mai mult, daca ramai in casa voastra si el pleaca, te vor accepta si parintii tai pana la urma... e greu pentru ei, e mentalitatea oamenilor simpli... mama ta - cel putin - poate a indurat si ea suficient de la tatal tau, si aplica filosofia aia simpla traditionala: ti l-ai luat, al tau e...

tu esti educata, e normal sa iti doresti si respect intr-o relatie, nu doar vechiul cod al sclaviei feminine... dar n-o mai poti invata pe mama ta cu noul...

insa, poti sa-i arati decent ca tu ai dreptate...

iar cu divortul, vei face asa cum e normal pentru tine, ca nu traiesti cu nimeni in viata ta, decat cu tine...

poti sa divortezi sau nu, poti sa ramai asa sau nu, poti sa faci ce vrei...

ideea e SA FACI... nu sa stai sa te lamentezi, pentru ca orice e mai bine facut decat nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce, lumea traieste cu tine in casa? Cum sa te faca sa crezi si tu la fel? Cine mai bine decat tine stie ce fel traiesti tu?

cand spun toata lumea ma refer la cei apropiati,restul lumii nu ma mai intereseaza.iar cei apropiati imi spun mereu acelasi lucru incat ma pun pe ganduri,oaree ce motive serioase iti trebuie ca sapoti divorta?mie imi spun ca daca nu m-a batut de ce sa divortez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

yasmi....

 

pentru mine e clar, dece mai sta... inca mai are sentimente pt el....

 

As scris ''sa astepte sa se schimbe'' si ''nu o mai suna.....''

 

Nu e vorba de frica de a fii singura...

 

si ce vrei sa spui cu asta ?

daca ai sentimente pt un bou trebuie sa stai cu el ?

nu, trebuie sa-ti tragi 2 palme sa te trezesti din dependenta.

ea iubeste o iluzie, acel EL de care s-a indragostit si care spera sa-l vada reaparind.

realitatea insa e alta si e cazul sa o accepte.

 

mie mi se pare o poveste incompleta...

sa le verifici sursa din mai multe parti...

mie mi se pare ca ai luat-o personal, te identifici cu sotul ei hulit.

unii chiar sunt pierde vara, sunt alcoolici si merita sa te scapi de ei.

 

si faptul ca a lovit-o e o inventie, o interpretare ??

 

sotul meu consuma alcool aproape in fiecare zi si se imbata cam de 2 ori pe saptamana cand venea dimineata acasa,bani de la el am vazut foarte putini in 9 ani de zile inafara de lemne pt incalzire nu platea nici o cheltuiala pt casa

 

uite, asta e un argument pt ideea ca te vei descurca foarte bine si fara suportul lui finaciar .

macar nu mai consuma, tu cu fata o sa te gospodaresti mai bine.

 

daca stai la tara e si mai de inteles treaba cu gura lumii si modul de gindire al parintilor tai.

tu stii ce-i mai bine pt tine, nimeni altcineva n-are dreptul sa-ti spuna cum sa-ti traiesti viata.

 

eu am inteles din prima, ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, fie ei si straini, tocmai pt ca nu te simti sustinuta de nimeni apropiat tie.

nu e vorba de nehotarire, e vorba de refulare.

chiar si faptul ca scrii pe forum, te ajuta sa vezi lucrurile mai clar si fara parerile nostre,cind iti asterni gindurile se mai limpezesc lucrurile si asta iti face bine.

 

cand spun toata lumea ma refer la cei apropiati,restul lumii nu ma mai intereseaza.iar cei apropiati imi spun mereu acelasi lucru incat ma pun pe ganduri,oaree ce motive serioase iti trebuie ca sapoti divorta?mie imi spun ca daca nu m-a batut de ce sa divortez?

 

pai te-a lovit, o sa te si bata.

probabil ca atunci cind o sa vii batuta acasa, mama o sa te intrebe daca nu cumva l-ai provocat tu.

 

intelege ca sunt ai tai, dar au alte conceptii despre un cuplu.

asta si nu altceva este motivul pt care , in conceptia lor, o sa-ti para rau.

 

mama ta probabil nu ar concepe sa se descurce singura si i-ar parea rau daca ar ramine fara sot.

asa stie, asa te invata.

ramine sa gindesti cu capul tau si sa vezi ca lumea a evoluat, traiesc altfel decit acu 50 de ani.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar ma simt mai bine cand stau de vorba cu cineva sa ascult parerile unor persoane care gandesc la rece problema mea.sper sa imi clarific cat mai curand posibil situatia in care ma aflu pt ca daca o sa conyinui asa cred ca o sa innebunesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mie mi se pare ca ai luat-o personal, te identifici cu sotul ei hulit.

unii chiar sunt pierde vara, sunt alcoolici si merita sa te scapi de ei.

 

si faptul ca a lovit-o e o inventie, o interpretare ??

 

 

 

doar ti se pare... daca ai fi citit si tu tot ce-am scris, in loc sa rupi din context, ai fi vazut (de fapt ai citit, altfel n-aveai cum sa raspunzi la informatiile noi) ai fi constatat ca era necesar sa se suplimenteze informatiile, lucru pe care otilia32 l-a si facut, fara sa-si puna problema... dar ca de obicei iti place flame-ul...

succes...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,mi-e frica foarte tare de singuratate,pe deasupra parintii ma descurajeaza intr-una spunandu-mi ca gresesc daca dezbin familia,ca sunt nesimtita ca ma gandesc doar la fericirea mea si nu imi pasa de copil ca sufere.

i-am permis toate astea pt ca nu m-am putut impune in fata lui si am asteptat mereu sa se schimbe.nu il mai iubesc,dar frica de singuratate ma doboara

 

 

Ai o viata tare grea.

De singuratate ii este frica oricarei persoane, fie ca admite asta sau nu.

Dar tie iti este mai greu pentru ca, locuind la sat ( si tinand cont de datele problemei), sansele scad destul de mult de a mai gasi un partener acceptabil, ceea ce te face sa pleci urechea la porcariile pe care ti le "canta" parintii egoisti si apropiatii tai, care par destul de debilitati mintal.

 

Obisnuieste-te cu o singura chestie : ne nastem singuri, traim singuri in aceasta viata si murim tot singuri. Toti. Fara exceptie.

 

Nimeni nu se poate naste in locul tau, nu poate trai "in pielea ta" si nu poate muri in locul tau.

 

Si toti primim O SINGURA VIATA . Pe care suntem responsabili sa ne-o traim cat mai judicios.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doar ti se pare... daca ai fi citit si tu tot ce-am scris, in loc sa rupi din context, ai fi vazut (de fapt ai citit, altfel n-aveai cum sa raspunzi la informatiile noi) ai fi constatat ca era necesar sa se suplimenteze informatiile, lucru pe care otilia32 l-a si facut, fara sa-si puna problema... dar ca de obicei iti place flame-ul...

succes...

 

nu mi se pare, am citit si ce-a scris ea si ce-ai scris tu, nu era nevoie de acele completari ca sa intelegi tabloul .

vroiai tu sa tii cu ursul si ai pus la indoiala aprecierea ei fata de cel cu care traieste.

 

adica daca spune ca e un betiv nu e credibil pt tine, daca iti spune de cite ori vine beat, o crezi.

mai urmeaza sa ceri alcoolemia , ca sa fie clar daca nu cumva e doar pilit si ea il vede manga.

 

esti doar subiectiv pt ca ai fost nedreptatit la rindul tau , dar e greu sa recunosti acuma.

 

tu ai citit ca a si lovit-o ?? de ce mai aveai nevoie de detalii ca sa tragi concluzia ca e firesc sa-si doreasca divortul ??

Editat de YasmiSL
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×