Sari la conținut
Forum Roportal
Anca1122

Mama ne-a distrus familia!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

e f frustrant sa te indoiesti de iubirea mamei tale ,chiar daca nu mai sunt copil ...

si chiar crede cineva ca ar putea exista explicatii viabile pt asa ceva ?

 

aici ai punctat foarte bine temerile tale

datorita acestei experiente iti va fi greu sa mai crezi in oameni si sa mai acorzi credit altei relatii, in ideea "daca nici in mama nu mai pot avea incredere..."

 

mai ales pt asta este necesar ,desi dureros, sa intelegi ca nu exista explicatie viabila pt ce s-a intimplat si mai ales asa ceva nu e firesc, nu trebuia sa se intimple, nu TOTI oamenii fac asta.

 

e singurul tau mod, in care acuzindu-i pe ei, mai poti avea incredere in altii.

daca accepti ca fiind ceva ok, normalitatea ta va fi tare distorsionata si nu merita sa-ti faci asta nici de dragul mamei.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...ai dreptate...o sa incerc...totusi numai cand ma gandesc ca va trebui sa am o discutie cu mama despre faptul ca ea s-a culcat cu iubitul meu ma apuca scarba, tristetea,furia...poate in subconstient de aia am si evitat o discutie de teama ca poate nu o sa ma controlez si incep sa o jignesc sau mai rau ,sa o lovesc ...ce sa zic,e f frustrant sa te indoiesti de iubirea mamei tale ,chiar daca nu mai sunt copil ...si chiar crede cineva ca ar putea exista explicatii viabile pt asa ceva ?

 

Pai discutia, mai mult ca sigur, ca pe firul asta va merge, cum a aluneacat ea in pacat. Si cand si daca o sa fii de acord sa o asculti, va trebui sa fii sigura ca rezisti unei asemenea discutii fara sa suprareactionezi. Va trebui sa inarmezi cu mult calm si rabdare, si uite, daca ai intrebat cum se poate intampla asa ceva, mama ta e cea mai avizata in a-ti explica EXACT cum e posibil - trebuie doar sa o asculti. Ca ceva sa se intample in acest plan in care traim, e necesar sa existe motive "viabile". Anumite impulsuri interioare te pot impinge sa faci orice, asa se infaptuiesc si crimele cele mai oribile. La maica-ta... instinctele au dus-o din pacate mai departe decat ratiunea. Cam la atata cred eu ca se reduce.

 

Sa te gandesti bine la un lucru: acum, relatia cu mama ta e deteriorata, dar poate fi si mai rau, daca o jignesti, insulti, sau si mai rau, daca o agresezi fizic. Sa nu faci in niciun caz asta, eu cred ca ai spus-o in gluma. Daca simti ca nu iti poti controla reactiile, mult mai bine, tine-te deoparte, si departe de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca in timp ce si-o tragea cu "ginerele" nu stia ca baiatul ei este la spital

poate , Anca stie mai bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca in timp ce si-o tragea cu "ginerele" nu stia ca baiatul ei este la spital

 

nu, analizele alea si leucemia te apuca deodata ca febra.

se fac periodic, trebuie programare, probabil stia ca toata lumea e plecata si ei singuri -singurei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...ai dreptate...o sa incerc...totusi numai cand ma gandesc ca va trebui sa am o discutie cu mama despre faptul ca ea s-a culcat cu iubitul meu ma apuca scarba, tristetea,furia...poate in subconstient de aia am si evitat o discutie de teama ca poate nu o sa ma controlez si incep sa o jignesc sau mai rau ,sa o lovesc ...ce sa zic,e f frustrant sa te indoiesti de iubirea mamei tale ,chiar daca nu mai sunt copil ...si chiar crede cineva ca ar putea exista explicatii viabile pt asa ceva ?

 

Este o vorba: "In tot raul este si un bine!", asa ca, intr-un fel, bucura-te ca stii ca un asemenea comportament nu-ti este specific tie si ca ti-a intarit convingerea cum nu este benefic sa se manifeste cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma in situatia asta eu nu m-am mai gandit cum a putut sa faca asa ceva data fiind situatia fratelui meu ,ci pur si simplu cum a putut!!pt mine cu frate bolnav sau sanatos e acelasi lucru ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma in situatia asta eu nu m-am mai gandit cum a putut sa faca asa ceva data fiind situatia fratelui meu ,ci pur si simplu cum a putut!!pt mine cu frate bolnav sau sanatos e acelasi lucru ...

Corect ! Dar pentru ea circumstantele sunt agravante

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va trebui sa inarmezi cu mult calm si rabdare, si uite, daca ai intrebat cum se poate intampla asa ceva, mama ta e cea mai avizata in a-ti explica EXACT cum e posibil - trebuie doar sa o asculti.

 

i-as sugera sa ia si un calmant.

trebuie sa-ti lasi timp sa te obisnuiesti cu ideea.

ar trebui sa auzi si varianta lui nu numai a mamei tale.

 

nu pleca cu asteptari de la acea discutie/intilnire, asta te-ar face sa-ti pierzi cumpatul.

pleca de la ideea ca taci si asculti, vrei sa afli adevarul, fara sa-ti impui decizii.

 

daca simti ca nu mai suporti si te enervezi, te iei si pleci pur si simplu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu pleca cu asteptari de la acea discutie/intilnire, asta te-ar face sa-ti pierzi cumpatul.

pleca de la ideea ca taci si asculti, vrei sa afli adevarul, fara sa-ti impui decizii.

 

 

Eu sunt sceptic ca va afla adevarul , probabil ca nici maica-sa nu-l stie 100% :crazy:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma in situatia asta eu nu m-am mai gandit cum a putut sa faca asa ceva data fiind situatia fratelui meu ,ci pur si simplu cum a putut!!pt mine cu frate bolnav sau sanatos e acelasi lucru ...

 

oricum este grav in orice situatie, dar asa e si mai acuzator.

in mod normal ea nu ar fi trebuit sa aiba dispozitie/chef de nimic, nici de viata.

 

de aia e si mai socant, unora le vine sa-si ia zilele , altii vind tot ce au, si ea se f*te cu ginerele.

naoh !! de aia e si mai crunt tabloul pt ca e fara scrupule.

 

nici ea si nici iubitul tau nu sunt oameni in care sa ai incredere, nu e uman ce au facut, pur si simplu.

pina la urma si el ce dracu cauta la mama ta??

de ce i s-ar fi parut unui tinerel, ca soacra-sa care trebuie sa umble prin spitale e in rut ?? pe cuvint acuma !

de cind dura idila, de cind isi consola soacra??

va consola pe amindoua sistematic ??

 

gizas !! cam ce fel de om e asta ?

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×