Sari la conținut
Forum Roportal
Anca1122

Mama ne-a distrus familia!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anca, vezi ce ti-am scris putin mai sus. Din tacere se nasc mari tensiuni, de care, pana la urma, tot va trebui sa scapi. Vorbeste odata cu ea, si apoi fa ce simti. Dar las-o sa iti spuna varianta ei. Macar atat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anca, vezi ce ti-am scris putin mai sus. Din tacere se nasc mari tensiuni, de care, pana la urma, tot va trebui sa scapi. Vorbeste odata cu ea, si apoi fa ce simti. Dar las-o sa iti spuna varianta ei. Macar atat.

 

Da, clar, comunicarea-i necesara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare un exemplu bun cum a procedat "nu vreau", sigur e nevoie sa se traga linie undeva, dar cred ca atunci cind se simte Anca in stare si nu fortata de insistente.

 

Iar mama isi merita ignoranta si tensiunea in care sta, ca si-a facut-o singura.

Cind e sa puneti de-o discutie, cred ca ar trebui sa stie de la inceput ca faptul ca ai acceptat sa discuti nu o absolva, vei vedea dupa, cum vei proceda si in ce fel mai poti avea o relatie cu ea.

 

Dupa ce a facut , trebuie sa accepte cit poti tu accepta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anca, vezi ce ti-am scris putin mai sus. Din tacere se nasc mari tensiuni, de care, pana la urma, tot va trebui sa scapi. Vorbeste odata cu ea, si apoi fa ce simti. Dar las-o sa iti spuna varianta ei. Macar atat.

 

da...ai dreptate...o sa incerc...totusi numai cand ma gandesc ca va trebui sa am o discutie cu mama despre faptul ca ea s-a culcat cu iubitul meu ma apuca scarba, tristetea,furia...poate in subconstient de aia am si evitat o discutie de teama ca poate nu o sa ma controlez si incep sa o jignesc sau mai rau ,sa o lovesc ...ce sa zic,e f frustrant sa te indoiesti de iubirea mamei tale ,chiar daca nu mai sunt copil ...si chiar crede cineva ca ar putea exista explicatii viabile pt asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt nu te poate jigni ceva ce tu nu esti de fapt. Te superi numai daca te simti cu musca pe caciula. Eu nu sunt un moralist si nu tin la morala, si asta am dovedit-o cu prisosinta pe forum.

 

Eu tin la morala si sunt, si nu mi-e rusine cu asta.

Nici nu-i cazul sa-mi conteste altcineva pricipiile dupa care ma ghidez eu, ca nu ma intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad ce comunicare mai e necesara intre mama si fata in aceasta situatie . Va amintesc :

"....intr-o dimineata in timp ce eram in masina in drum spre servici,m-a sunat prietena fratelui meu sa ma anunte ca fratele meu se simte rau si este la spital pt analize in caz de o recidiva ,i-am sunat pe parinti sa-i anunt ,nu au raspuns ,atunci l-am sunat pe iubitul meu ,stiind ca a ramas in ziua accea la noi...."

Deci in timp ce baiatul ei este la spital ea , mama si-o trage cu posibilul viitor ginere. Am spus ca eu as ierta-o la modul general adica as considera accidentul/incidentul inchis.Dar nu as uita si nici nu m-as intoarce la ea . Daca procedeaza la fel si cu urmatorul ei iubit ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu sincer mai degraba ma tem de persoane volatile gen fulg ca tine, decat de univers cu arsenalul lui de circumstante cu tot. Fereasca-ne duamne duamne ala despre care vorbesti tu, de oameni care in orice secunda pot fi "facuti praf" de catre universul circumstantial, fara ca ei sa aiba vreo vointa, moralitate si ratiune de exersat. Sa inteleg ca la tot pasul in fiecare dintre noi se afla un violator, un ucigas, un psihopat, un pedofil, un monstru care doarme in subconstient pentru ca nu e trezit la realitate de catre circumstantele potrivite ? Permite-mi sa ma indoiesc de aceasta teorie care reiese din spusele tale.

 

 

 

Hai mai Naeema ca deja-i un pic de rautate din partea ta. Nu cred ca ai inteles mesajul lui Pippo si atunci este ok sa ne ferim de-a distorsiona, ca nu-i frumos. Stii foarte bine ca nu-i ceea ce-ai lasat tu sa se inteleaga ca s-ar intelege din mesajul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...ai dreptate...o sa incerc...totusi numai cand ma gandesc ca va trebui sa am o discutie cu mama despre faptul ca ea s-a culcat cu iubitul meu ma apuca scarba, tristetea,furia...poate in subconstient de aia am si evitat o discutie de teama ca poate nu o sa ma controlez si incep sa o jignesc sau mai rau ,sa o lovesc ...ce sa zic,e f frustrant sa te indoiesti de iubirea mamei tale ,chiar daca nu mai sunt copil ...si chiar crede cineva ca ar putea exista explicatii viabile pt asa ceva ?

 

atunci mai amina, nu te obliga sa treci prin asta doar ca trebuie.

pur si simplu spune-i adevarul asa cum simti, ca la un moment dat veti avea o discutie ,dar acum inca nu esti pregatita.

sa te lase in pace o vreme, sa poti accepta ce s-a intimplat ca fiind cruda realitate.

 

Eu nu vad ce comunicare mai e necesara intre mama si fata in aceasta situatie . Va amintesc :

"....intr-o dimineata in timp ce eram in masina in drum spre servici,m-a sunat prietena fratelui meu sa ma anunte ca fratele meu se simte rau si este la spital pt analize in caz de o recidiva ,i-am sunat pe parinti sa-i anunt ,nu au raspuns ,atunci l-am sunat pe iubitul meu ,stiind ca a ramas in ziua accea la noi...."

Deci in timp ce baiatul ei este la spital ea , mama si-o trage cu posibilul viitor ginere.

 

pai io ce-am spus ?

dar Anca mi-a zis ca nu-i chiar asa, ca s-a purtat exemplar , ca si-ar fi dat duhul pt fiul ei....evident in bratele ginerelui.

 

e gretos, dar singura ei sansa este ca si-a pierdut temporar mintile.

altfel mi-e greu sa inteleg cu o mama poate profita de boala fiului sau, sa -si injunghie pe la spate fiica.

 

o fi suferind femeia, dar tot o suferinta era si pt ea ca sora si pt tata ca si tata si totusi ceilalti isi vedeau de treaba, doar ea se distra....

acuma vrea intelegere...

 

nu e numai Anca in ecuatia asta, e si tatal pina la urma, poate ar trebui sa vorbeasca cu el intai, i-ar fi mai usor.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×