Sari la conținut
Forum Roportal
ami95

Problema suspensie/bujii skoda octavia 2 2004

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari tuturor, 

 

Ieri a fost la un service pentru o problema, și se pare ca as mai avea încă una. Puteți vedea mai bine în filmulețul din link în ce ar consta problema. 

https://m.youtube.com/watch?v=xt5EUNQAAqA&feature=emb_title

 

Băieții din service mi-au spus ca trebuiesc schimbate niște piese numite bujii și ca toată operațiunea m-ar costa undeva pana în 500 de euro.  De asemenea mi-au recomandat sa nu depășesc 100km/ora.

 

Tatal meu mi-a spus ca nu este nimic grav și ca nu este nicio urgenta sa înlocuiesc acele piese. Cei de la service ar fi vrut doar "sa ma ajute sa ma descotorosesc de 500€"...

 

Pe cine sa cred? 

 

Va mulțumesc in prealabil pentru ajutor. 

 

Screenshot_20210319_182302_com.huawei.himovie.overseas.jpg

Editat de ami95

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piesele alea se numesc bucse. Se vede ca sunt crapate, iar in teorie trebuie inlocuite cat de repede. In practica insa, masina se va comporta ceva mai imprecis, si poti merge cu ele pana la urmatoarea revizie. Eu dau de la mine un 3000km in care nu vei avea probleme.

Daca mergi pe drumuri bune, nu le simti. Se vor simti atunci cand vei merge pe denivelari sau vei aborda viraje cu viteza mai mare.

Adevarul e cel spus de mecanic. Trebuie schimbate in viitorul apropiat, si trebuie sa conduci mai atent. "Pana in 100km/h" nu reprezinta o garantie, pentru ca poti avea dezavantajul stabilitatii reduse si la 60km/h. Sau poti rula cu 200km/h pe drum drept, fara sa te afecteze bucsele mai moi.

Pretul de 500e in service autorizat, cu piese de calitate, este destul de corect.

La mine ies mult mai ieftine lucrarile astea, dar nu ofer factura si garantie :kick:

Bujiile nu au legatura cu clipul, sunt de la motor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×