Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Devalorizarea vietii omenesti

Postări Recomandate

Mie mi se intampla chiar si la un nivel banal chestia cu aparentele. Spre exermplu acum cand ies la cumparaturi la mall, sa-mi caut haine, ma imbrac comod si la repezeala. Trag un tricou pe mine, adidasi si niste nadragi labartati, imi bagam parul sub o sapca si plecam. Cand am de gand sa umblu prin mall vreo 4 ore si sa incerc fel si fel de haine, nu ma chinui ca prostul in pantofi cu toc si ma imbrac cu ce pot da repede jos. De machiat nici nu se pune problema. Eu nu sunt genul care sa nu iasa din casa nemachiata. Diferenta enorma de cum interactionau cu mine vanzatoarele in magazine mai de fitze, spre desebire de instantele cand mergeam la cumparaturi mai dichisita.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

devenim imuni, asta se intampla. a cui e vina? a noastra. acum 15 ani daca auzeam de oameni morti intr-un atac terorist ma cutremuram, acum am ajuns sa gandesc 'again? unde acu'? poor people, bless them'...si cam atat. e vina mea? sau e de vina presa, tv-ul si tot ce se intampla in lumea asta ma bombardeaza cu stiri de genul 'crime, bombe, razboi, violuri, droguri, alcool, tarfe, pedofili, arme'. dimineata, pranz si seara. zi de zi, saptamana de saptamana, luna de luna, an de an...am voie sa devin oarecum 'imuna'si sa nu mai tresar asa cum tresaream acum 15-20 de ani cand auzeam de asa ceva?

 

oamenii nu mai stiu ce e aia empatie, se cred superiori fara motiv. d'aici si atatea crime, razboaie, ura, rautate. suntem niste bestii care alergam dupa bani, statut, tv-uri mari, masini puternice, vrem din ce in ce mai mult si atat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×