Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Devalorizarea vietii omenesti

Postări Recomandate

S-a discutat mult despre fertilizarea in vitro si avort, ca si consecinta a considerarii omului un simplu animal, asa incat fiecare individ, desi unic, sa nu mai conteze. Experimente pe oameni de toate varstele s-au facut garla, in numele stiintei, fara regrete.

 

Nu sunt insa singurele indicii cum ca viata omului a ajuns un nimic, pentru elita, pentru sistemul fiecarei tari si uneori chiar pentru semenii acestuia. Avand in vedere faptul ca avansam catre grade mai inalte de ... vorba cuiva, civilizatie, omul, vazut ca o simpla unitate economica, trebuie sa dea randament, sa produca suficient pentru a isi justifica existenta. Si daca se mai poate face si un profit dupa moartea lui, din ramasitele lui pamantesti, cu atat mai bine. Daca nu, macar sa nu faca paguba. Cateva dintre absurditatile zilelor noastre:

 

N-ai bani, mori. Simplu.

 

Viata omului ar trebui sa fie cel mai valoros lucru din lume. Cand m-am referit la devalorizarea ei, nu am facut-o cu un sens financiar. Pentru ca intr-adevar, de multe ori, te costa enorm sa ramai in viata daca patesti ceva. Lasandu-i pe cei care te trateaza si iti trimit o factura enorma, macar scapi (daca scapi). Este halucinant sa vezi cum oamenii se dau de ceasul mortii sa stranga bani pentru o operatie care costa zeci de mii de euro - cum se pot justifica acele costuri pe care lumea le priveste ca si cand ar fi un aspect normal al societatii? Atatia mor in mod tragic inainte sa se poata trata pentru ca nu au reusit sa stranga acele sume exorbitante. Ce sunt acele sume, cine le calculeaza, sunt picate din cer sau cineva poate oricand sa revina asupra lor dar nu vrea? Toate astea se intampla in timp ce din bugetul oricarei tari se cheltuie enorm pe luxurile demnitarilor, pe conferintele organizate, pe calatoriile lor si hotelurile de 5 stele in care stau. Ce am ajuns pentru ca insasi viata sa fie subjugata banului?

 

NHS, serviciul de sanatate din UK, amana intentionat operatiile pentru ca pacientii ori sa moara ori sa apeleze la spitale private.

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/8668906/NHS-delays-operations-as-it-waits-for-patients-to-die-or-go-private.html

 

In loc de mormant, in canalizare

 

In SUA s-a inventat o procedura mai ''ecologica'' decat inmormantarea si incinerarea mortilor - lichefierea lor si aruncarea la un loc cu celelalte reziduuri, care ajung in canalizare. Exista opinii cum ca in viitor lichidul rezultat ar putea chiar sa fie folosit ca ingrasamant.

 

http://www.theeagle.com/local/Liquefying-bodies-a-growing-green-trend

 

 

O alta forma de canibalism

 

Cati stiu ca bacteriile care intra in componenta unor vaccinuri sunt cultivate pe tesuturi prelevate de la copii avortati?

 

http://www.vaccineriskawareness.com/Vaccination-And-Abortion-

 

 

Amestecarea genelor umane cu gene de animale in scopuri stiintifice

 

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2017818/Embryos-involving-genes-animals-mixed-humans-produced-secretively-past-years.html

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o noutate ce spui tu. Asa a fost dintotdeauna. Iubirea, prietenia, dreptatea si asa mai departe exista, dar trebuie sa coexiste cu dorinta de mai bine individuala, care e innascuta. In realitate, in cazuri limita, ne-am omori intre noi fara remuscari pentru hrana, adapost, imperechere sau alte nevoi. Valorile morale exista doar daca cei mai multi membri ai unei societati o duc cat de cat bine, daca nu, li se acorda importanta doar in discursuri.

Omul este un animal. Si spun asta pentru ca majoritatea impune regula, iar nu idealistii minoritari care in loc sa se ghideze dupa instinct, dupa placeri imediate, dupa dorinta de a iesi deasupra, isi cauta sensul existentei in ceva ce dinozaurilor nu le-a servit la nimic - in propriul creier. Iar majoritatea sunt animale. Vor fi prietenosi, morali si iubitori pana li se incalca grav niste nevoi... Atunci se transforma.

Cat despre elitele vestice - ei nu mai considera demult majoritatea oamenilor ca fiind altceva decat simple vietuitoare care difera de celelalte doar pentru ca pot vorbi si au maini, in rest, nu au vreo valoare.

Singura solutie este razboiul. Ca sa ne imputinam. Ori razboi, ori elitele isi vor aplica planul de imputinare prin alte metode. Cresterea numarului de barbati activi, comparativ cu numarul femeilor(desi sunt mai multe, sunt batrane), va duce in final la razboi(daca suntem prea multi, nu mai putem gasi teritoriu si pereche fara sa ne luptam intre noi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai bani, mori. Simplu.

Asta nu o puteam intelege. Cum niste oameni inteligenti precum acei doctori care fac astfel de operatii, pot sa ceara atatia bani de la saracii oameni ? Bine, nici acum nu o inteleg. Dar tot mai mult simt cum oamenii (cel putin in vest) sunt simple animale. Imaginea pe care o aveam despre oamenii de stiinta, ingineri, s-a schimbat de la viziunile romantice de idealisti pasionati, la simple animale infometate de bani. Singurul lucru care ii diferentiaza de ceilalti oameni e inteligenta lor care le permite sa urmeze astfel de meserii. Dar din pacate, nu le permite si sa fie oameni.

 

Acum 1 an cand iti citeam postarile, te consideram o simpla conspirationista. Dar acum, dupa ce am trait vreun an in vest, simt cum s-ar putea sa ai dreptate. Imi doresc sa nu ai, dar ce am vazut pe acolo ma face sa cred mai mult in postarile tale.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Multi in vest sunt extrem de docili, accepta orice idee vine de sus. Daca un expert a spus ca nerentabilii trebuie lasati sa moara, se gandesc ei, poate asa si este. Plus ca sunt pragmatici si atata timp cat nu-i afecteaza, unii intorc privirea de la orice, fie ca e vorba de cercetarea care implica sacrificarea unor embrioni umani, modificarea lor genetica sau chiar folosirea lor in anumite produse.

 

Cat despre ''conspirationism'', este o notiune foarte neclara si menita sa ridiculizeze pe oricine constata nereguli in bunul (sau prostul) mers al lucrurilor. Inteleg faza pentru ca initial si eu am reactionat la fel fata de cine incerca sa imi atraga atentia. Am facut aceeasi greseala etichetand pe cineva drept o persoana care exagereaza, desi nu exagera deloc. E de inteles ca omul primeste un asemenea bombardament cu iformatii ca pe un soc si tinde sa il respinga. Ani de zile de indoctrinare prin mass-media nu sunt usor de scuturat.

 

Aveam o materie complet inutila in liceu si anume politologia, care explica teoria despre politica, tipuri de stat, doctrine, functii etc. Presupun ca nici facultatea de stiinte politice nu e mai breaza si ca se bazeaza tot pe o teorie desprinsa de realitate. Ar fi simplu sa se spuna adevarul, si anume ca traim intr-o lume condusa de gasti, la nivel local, national si international, si tot ce conteaza este interesul - interesul imediat al unora (banul) si cel de lunga durata al altora (transformarea societatii). Cei care urmaresc doar interesul imediat voteaza lege dupa lege, dupa cum li se porunceste, suporta ouale si flegmele aruncate de populatie si dispar cu buzunarele pline. Asta e democratia, ai dreptul sa-i alegi, dar odata ce i-ai ales, tough - poate ai mai mult noroc data viitoare.

 

Asa si in Romania cu ''la tara ne facem painea'', cu taierea veniturilor celor saraci, inchiderea spitalelor din zone izolate samd. Supravietuieste cine poate. Nu mai exista compasiune, umanitate, constiinta etc.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, sper sa se treaca cu vederea faptul ca intervin intr-o discutie care, in mod evident, ma depaseste. Stiu ca nu dau dovada de decenta, insa am o singura curiozitate...

 

De ce se considera darwinismul ca fiind ceva in genul unei doctrine, cand de fapt este cel mult o concluzie despre evolutia si adaptarea biologica?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 1 an cand iti citeam postarile, te consideram o simpla conspirationista. Dar acum, dupa ce am trait vreun an in vest, simt cum s-ar putea sa ai dreptate. Imi doresc sa nu ai, dar ce am vazut pe acolo ma face sa cred mai mult in postarile tale.

 

Sa se bazeze aceste judecati pe neadaptare si esec?

Nu de-alta, dar faceti dracu mult mai negru decat ii.

V-as intreba in ce tara europeana ati murit daca n-ati avut bani si erati bolnavi... da' daca va intreb asta evident ca nu raspunsul... de vreme ce totusi tastati...

 

Da' pe vremea cruciadelor, cand se vorbeste despre o batalie in urma careia cruciatii s-au plimbat prin cetatea cucerita in sange pana la glezne adunat de la cei omorati, atunci cat de valorificata era viata umana? Sau cand erau arsi pe rug pe banuiala de vrajitorie?

 

Multi in vest sunt extrem de docili, accepta orice idee vine de sus. Daca un expert a spus ca nerentabilii trebuie lasati sa moara, se gandesc ei, poate asa si este. Plus ca sunt pragmatici si atata timp cat nu-i afecteaza, unii intorc privirea de la orice, fie ca e vorba de cercetarea care implica sacrificarea unor embrioni umani, modificarea lor genetica sau chiar folosirea lor in anumite produse.

 

 

Si daca darwinismul a adus toate astea, ce faci cu Sparta antica, donsoara?

 

Cat despre persoana aia care te-ai convins ca nu exagera, pai normal, poate aveai nevoie de o convertire. Am vazut io si ultraortodox, care frecventa nu stiu ce liga a studentilor ortodoxi, care mai tarziu si-a descoperit si declarat homosexualitatea deschis si avea partener stabil.

 

Io ma intreb de ce-ti consumi tu atata energie pe chestii negative. Si de ce or facut-o atatia oameni care proclamau ca ei cauta spiritualitatea si morala. Da, moralistii mai cu seama. Nemoralistii nu cauta sa convinga oamenii cu bau-bau si apocalipsa.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu zau ce legatura are "in loc de mormant, in canalizare" cu "devalorizarea vietii omenesti". Cu cat ea este valorizata(viata), cu atat absenta ei(i.e. corpul neinsufletit) ar trebui tratata astfel incat sa nu afecteze valoarea vietii care a facut posibila insasi moartea. Nu de alta, dar e o stare de normalitate si de valorizare a vietii desprinderea de traditiile care valorizeaza un corp inert care, in nici intr-un caz nu ar putea avea suflet in el.

 

Nu ma pricep foarte bine la statistici, insa daca s-ar calcula numarul de decese anuale si s-ar calcula spatiul necesar inhumarii fiecarui decedat prin metoda traditionala, atunci ne-am ocupa, foarte rapid, terenurile arabile. Asta doar din cauza datinei cum ca mortul doarme in cosciug.

 

Eu unul "m-as simti" bine stiind ca ceea ce mi-a fost odata corp, si mi-a facut posibila viata, a ajutat pe ceilalti ramasi in viata, dupa incetarea vietii mele, prin vaccinuri, ingrasamnt, organe, etc. Asta decat sa stiu ca din corpul meu a avut de castigat popa, croitorul, tamplarul, groparul si ca s-a facut o risipa inutila care, ar fi putut ajuta oamenii ramasi in viata, dupa mine, sa traiasca mai bine. :mellow:

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea putini vad ce se intampla. In final, daca supravietuiesc, loialitatea mea este fata de cel ce va invinge. In zona asta a lumii... Nu sunt invingatori. Dizolvarea natiunii e evidenta. Sunt curios ce va urma. Mi-ar fi placut o viata linistita, dar suntem prea multi ca sa mai avem o viata linistita. In urmatorii 30 de ani se vor produce schimbari majore. Statul roman va disparea. Ii mai dau 20 de ani. Elitele vor urma elitele. Blocul SUA-UE va ajunge la o forma de comunism, tip China sau Rusia. Mai degraba o combinatie intre cele doua. Doar o mana de state din aceasta zona vor scapa: Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda si Elvetia. Restul... economiile lor le obliga sa actioneze ca un bloc, ca o federatie care va avea cam 1/4 din populatia planetei si cam 1/3 din economia planetei. Modelul de organizare teritorial-administrativa este cel al SUA federale. Modelul politic este cel chinez. Modelul economic - o combinatie intre cel rusesc(si ucrainian - adica resurse + putere agrara, de agricultura se va ocupa SUA) si cel chinezesc (mastodonti industriali detinuti de corporatii initial, apoi de mega-statul federal care vor face schimburi comerciale intre ele, apoi cu Rusia, China, India si blocul statelor sud-americane si al micilor state specializate ce vor ramane independente). Sa zicem ca aceasta formatiune de care vorbesc este... Noul Imperiu Roman.

N-am baut nimic, n-am tras pe nas, n-am bagat la vena... doar ma uit ce se intampla in jurul meu si spun ce-mi dicteaza logica. Veti observa ca tinerii actuali nu cunosc si nici nu recunosc Romania. Romania mai exista in memoria batranilor si a unora dintre cei cu varste in jur de 30-40 de ani. E ceva sortit disparitiei, la fel ca multe alte "state".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×