Sari la conținut
Forum Roportal
your_angel

Gelozia, motiv de tristete

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru inceput hello tuturor...sunt noua pe aici...ceea ce vroiam sa va intreb este cum stati cu gelozia si mai ales daca , considerati ca se poate vindeca...am pus-o aici pentru ca mi se pare un motiv de tristete...e trist sa vezi cum esti privat de libertate din cauza iubirii...sau ajungi tu sa privezi persoana iubita de libertate din cauza nesigurantei tale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu , sunt gelos. Gelozia e specifica nu doar fiintei umane si si nici nu cred ca exista conceptul de ...vindecare a geloziei. E ca si cand am vrea sa ne vindecam instinctul de a manca !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unu , sunt gelos. Gelozia e specifica nu doar fiintei umane si si nici nu cred ca exista conceptul de ...vindecare a geloziei. E ca si cand am vrea sa ne vindecam instinctul de a manca !

da dar ma refer aici la gelozia exagerata...care nu prea face bine nimanui...asa cum gelozia e specifica naturii umane deasemenea si libertatea ii este specifica...un om care este ingradit de persoana iubita este la fel de ingradit ca cel care o face...nici unul nu este liber...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...asa cum gelozia e specifica naturii umane

Chiar asta e , ca gelozia nu este specifica doar omului ! Ea nu poate fi vindecata !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da dar ma refer aici la gelozia exagerata...care nu prea face bine nimanui...asa cum gelozia e specifica naturii umane deasemenea si libertatea ii este specifica...un om care este ingradit de persoana iubita este la fel de ingradit ca cel care o face...nici unul nu este liber...

 

 

gelozia nejustificata doare ....doare lipsa increderii in persoana iubita sau din partea persoanei ce o iubesti ...si ce-i mai rau ...cum ii poti explica greseala ce o face fiind gelos ? dar viata de calvar ce si-o face singur ,persoana geloasa ....imaginandu-si tot felul de scenarii ...

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gelozia nejustificata doare ....doare lipsa increderii in persoana iubita sau din partea persoanei ce o iubesti ...si ce-i mai rau ...cum ii poti explica greseala ce o face fiind gelos ? dar viata de calvar ce si-o face singur ,persoana geloasa ....imaginandu-si tot felul de scenarii ...

intr-adevar...doare enorm...din orice unghi ai privii...dar ce poti face pentru a te vindeca de ea...este oare adevarat ca nu poate fi vindecata?chiar nu se poate face nimic in privinta asta?sunt persoanele geloase fiinte sado-maso...fac rau si isi fac rau constient sau pur si simplu este ceva necontrolat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...este oare adevarat ca nu poate fi vindecata?chiar nu se poate face nimic in privinta asta?

Un remediu ar fi ! Prin orice faci, sa nu te indoiesti de el !

 

Doar cei care iubesc sunt gelosi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-adevar...doare enorm...din orice unghi ai privii...dar ce poti face pentru a te vindeca de ea...este oare adevarat ca nu poate fi vindecata?chiar nu se poate face nimic in privinta asta?sunt persoanele geloase fiinte sado-maso...fac rau si isi fac rau constient sau pur si simplu este ceva necontrolat?

 

 

probabil ca sunt oameni lipsiti de incredere ,ce au fost inselati de prea multe ori ...nu trebuie sa fii maso sa-ti provoci dureri ....inutile zic eu ...cum sa se vindece ,asta numai cu multa rabdare si tutun din partea celuilalt .....sa-i arate intelegere si sa-i demonstreze la fiecare pas iubirea lui ....sau ei ...:) si cat de mult se inseala in privinta lui/ei ....

 

Doar cei care iubesc sunt gelosi !

 

 

ce greseala !

unii isi pot controla mult mai bine ...reactiile si ...simturile ...asta nu ii face ...nesimtiti ci doar mai interiorizati ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un remediu ar fi ! Prin orice faci, sa nu te indoiesti de el !

 

Doar cei care iubesc sunt gelosi !

doar cei care iubesc sunt gelosi...obsesiv?adica te poti scuza de stresul pe care il provoci persoanei iubite prin simplul fapt ca il iubesti?e normal sa fii gelos intr-o mica masura pentru a-ti dovedi tie insuti si persoanei iubite ca iubesti...dar de aici pana la a teroriza si a-i transforma viata intr-un calvar este cale lunga...intr-un final realizezi ca tot ce ai facut a fost sa o indepartezi din viata ta...si sa o faci sa-si doreasca sa fie libera...

 

probabil ca sunt oameni lipsiti de incredere ,ce au fost inselati de prea multe ori ...nu trebuie sa fii maso sa-ti provoci dureri ....inutile zic eu ...cum sa se vindece ,asta numai cu multa rabdare si tutun din partea celuilalt .....sa-i arate intelegere si sa-i demonstreze la fiecare pas iubirea lui ....sau ei ...:) si cat de mult se inseala in privinta lui/ei ....

ce greseala !

unii isi pot controla mult mai bine ...reactiile si ...simturile ...asta nu ii face ...nesimtiti ci doar mai interiorizati ...

 

oameni care au fost inselati de prea multe ori...dar cum iti explici gelozia cuiva care nu a fost inselat...ci care a inselat in relatii anterioare iar acum la randul lui se simte in pericolul de a fii inselat...simtinu-se vinovat de ceea ce a facut este foarte sigur ca daca el a fost in stare de asa ceva fata de persoana iubita in mod sigur si altii vor fi in stare de asa ceva fata de el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oameni care au fost inselati de prea multe ori...dar cum iti explici gelozia cuiva care nu a fost inselat...ci care a inselat in relatii anterioare iar acum la randul lui se simte in pericolul de a fii inselat...simtinu-se vinovat de ceea ce a facut este foarte sigur ca daca el a fost in stare de asa ceva fata de persoana iubita in mod sigur si altii vor fi in stare de asa ceva fata de el...

 

mda...cunosc genul ....depinde cat de mult esti dispua sa-l suporti ,cat de mult te afecteaza ...psihic ....mi-e greu sa-ti dau solutii ...numai ca ai grija ....sa nu degenereze in ...gelozie violenta ...atunci e mult mai grav ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×