Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Orezul Basmati este renumit

Multumesc mult pentru informatii, Olga! Ai un talent in a descrie mancarurile, ca reusesti sa ma faci sa salivez de fiecare data :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-as dori sa gust ceva facut de tine

Ma gandesc ca te referi la mancare .

Nu de alta dar..se pot face multe .

 

Multumesc mult pentru informatii, Olga! Ai un talent in a descrie mancarurile, ca reusesti sa ma faci sa salivez de fiecare data :good:

Dar vezi ca orice orez se lipeste mai apoi daca nu este spalat bine inainte .

Si se pune la prajit( calit) numai cand este bine uscat. Sio se amesteca in el pana cand incepe sa scartaie precum nisipul.

Abia atunci este gata . Si este valabil la toate felurile de orez.

Iar daca cineva il vrea bob cu bob, se pune supa dublu cantitati de orez, si se da la cuptor . In 15 min e gata .

 

Wellcome back Olga . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wellcome back Olga . :-

 

 

Sarbatori Fericite! :P

 

si

 

O reteta usoara

 

Fierbi o cana de orez sau paste marunte .... il strecori si limpezesti cu apa rece.

Toci fin cateva cozi de ceapa verde - optional - patrunjel, razi un-doi morcovi crud, tai o ceapa mica marunt, un sfert de ardei gras, si cu mana rupi in bucati pui fiert in supa, cumperi si soia incoltita daca nu stii sa faci acasa, cat incape intr-un pumn, soia sos, sare piper, mazare fiarta dintr-o conserva mica sau proaspete doar oparite. Chinezii nu prea fierb nimic

total si asa. Carnea se poate inlocui cu oricare alta din frigider, sau daca n-ai ceva nu conteaza!Prepararea: calesti ceapa tocata marunt in ulei destul si incepi sa adaugi toate incredientele crude la inceput si pe urma cele mai sensibile si amesteci in continuare sa nu se lipeasca. Adaugi sos de soia sa aiba gust si pe urma il mai potrivesti de sare daca este necesar. Unii ... bat cateva oua si intr-o alta cratita cu ulei de sesam, il arunca repede peste care si compozitia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mancat odata la Chinese, neinspirata am fost ca am uitat sa-mi pun in geanta si o furculita. Dracu sa manance cu betele alea, ca-mi venea sa iau cu mana ca tzaranii. E buna mancarea chinezeasca, io nu stiu ce vierme si sepie am mancat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×