Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Orezul ... e ceva destul de complicat, nu panarama din-asta romaneasca.

 

:hi: Ori care orez se poate prepara dupa metoda chinezeasca, insa precis cel numit

long grain rice este cel mai reusit dar eu nu ma dau in vant dupa orez si n-as cheltui

special pentru acest scop. Ei folosesc basmati rice, unul chiar destul de scump si in State,

peste $5/kg. Recent am citit ca in ROmania atit costa "panarama" aia de orez :o:))) la noi cea mai panarama costa $1.

 

E simplu de fiert orez, un pic de rabdare trebuie doar!!! Chinezii au oale electrice de fiert orez in aburi.

O cana de orez 3 cani de apa + sare, se inchide ermetic oala se apasa butonul si peste 15 minute suiera ca-i gata!!!!

In cratita pe aragaz la fel, se iau cantitatile normale doar dupa ce a absorbit apa, se pune sub capac 3 felii de servetele de hartie sau un prosop de bucatarie curata putin umezita si asa se fixeaza capacul sa nu scape aburi de sub capac ....

si se mai tine pe foc minim vreo jumate ora, dupa care se amesteca incet cu o furculita orezul sa devina pufoasa!!!

atentie sa nu ia foc servetul, se ridica capetele ude pe capac!!!! Indienii din India fac o coca si lipesc capacul de cratita

sa fie mai sigure de reusita pilafului din orez jumate crud si-l pun in cuptor pentru aburire.

 

Pentru orezul prajit ... se pune un pic de ulei de sesam in tigaie, ceapa verde taiata fin, morcovi rasi, varza rasa, ardei gras, la fel ras, partunjel, mazare, (ei au preparat toate din timp) si carne de pui fiert, cand s-a calit putin se stinge cu Sauce de Soia, se mai prajeste si cu orez peste care se mai arunca si oua batut si se amesteca repede pe foc mare.

Piper ii da gust bun ... se mai presare si cu cilantro.

 

sosul iute.. care nu stiu din ce e facut dar e iute rau.. Mi-a luat gura foc ...

 

Din cei mai iuti ardei de pe planeta sint macinati si storsi acele sosuri.

Ei sint obisnuiti cu iuteli si maninca putin din ele, e clar ca dupa acea nimic nu mai are gust!!!

Ardei Haba

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:hi: imi lasa gura apa :o:

 

 

Pentru orezul prajit ... se pune un pic de ulei de sesam in tigaie, ceapa verde taiata fin, morcovi rasi, varza rasa, ardei gras, la fel ras, partunjel, mazare, (ei au preparat toate din timp) si carne de pui fiert, cand s-a calit putin se stinge cu Sauce de Soia, se mai prajeste si cu orez peste care se mai arunca si oua batut si se amesteca repede pe foc mare.

Piper ii da gust bun ... se mai presare si cu cilantro.

 

stai asa, orezul se pune crud, sau fiert? presupun ca fiert.. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:hi: imi lasa gura apa :o:

 

 

 

 

stai asa, orezul se pune crud, sau fiert? presupun ca fiert.. :hi:

 

 

Am impresia ca se pune crud, nu fiert. Oricum , gustul este cu totul special. Poti manca doar orez cu sosuri si este delicios!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca este, ma intrebam cand are timp sa se faca, daca legumele sunt deja la pajit dinainte.............

 

 

Cred ca este prelucrat tehnic. Nu e orez simplu, cules si curatat.Ai vazut ca orezul asta, chiar de-l fierbi, nu se lipeste si nu se transforma intr-un fel de pasta amorfa, ca orezul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca este prelucrat tehnic. Nu e orez simplu, cules si curatat.Ai vazut ca orezul asta, chiar de-l fierbi, nu se lipeste si nu se transforma intr-un fel de pasta amorfa, ca orezul nostru.

 

Orezul este absolut normal.

Pentru "fried rice", orez prajit cu legume, se foloseste orez deja fiert.

http://chinesefood.about.com/od/ricefried/...ice_Recipes.htm

Editat de enoch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:- imi lasa gura apa ;)

stai asa, orezul se pune crud, sau fiert? presupun ca fiert.. :roll:

 

 

Se pune orez fiert, scuze aici era devreme dimineata, 2:30 AM, gateam ceva complicat si

n-am fost asa de atenta. Chinezii si asiaticii au mereu orez fiert in casa, cuptorul de microunde

n-a fost inventat degeaba!!!! Si eu doar la reincalzit orez il folosesc ca nu-mi place cum

se incalzesc carnariile in cuptorasul modern.

 

Cand se fierbe orez o cantitate mai mare, este indicat de fiert 3 minute in apa dupa ce a clocotit, se limpezeste bine in apa rece, sa opreasca fierberea si dupa ce s-a scurs, se pune intr-o cratita in care se pune ulei sau unt, margarina, se lasa sa se incalzeasca putin grasimea si pe urma orezul, se va amesteca incet dar lasat pufos. Se acopera cu servetelele respective si se lasa pe foc intre medium si slow 1 ora chiar mai mult adica pana tot orezul este foarte fierbinte si servetelele devin foarte ude de la aburi!!!!

 

Orezul Basmati este renumit, insa nu este fiert pana se face terci!!! asta-i diferenta si are un gust aromatic aparte, dar fiecare bob de orez are acest caracter sau alt aliment. Pana si morcovii au gust aparte aici, adica n-au niciun gust!!!!

 

Este numai o observatie ca romanii fierb prea mult orezul si il amesteca mult prea mult. Eu nu maninc orez de nimeni facut

decat de cei care au in traditie aceste boabe. Restaurantele chinezesti aici vand orez alb, fiert de dus acasa, $1/kg, an alt local, iranian, ofera pe masa cate un castron de orez de persoana ca abia-l termina 4 flaminzi.

 

http://feastinginphoenix.com/?p=195

 

Observati pe poze, orezul are si safran pe unele din farfurii, insa mai aduc orez la masa fara cerere ... au si ei niste retete admirabile de facut orez pentru garnitura sau pilaf.

 

singura mancare chinezeasca care imi place e Fondue chinoise

 

 

N-am mai vazut asa ceva dar pare sa fie fantastic!!!

Nu stiu daca avem in oras asa ceva, am intrebat pe

fiica mea si nici ea n-a auzit/vazut de asa ceva la

New York doar Habachi.

Asta o sa fie noutatea Renasterii Economice precis!!!

 

http://www.metacafe.com/watch/942380/awesome_habachi_chef/

 

undeva printre flacari se prepara si ceva delicios ...

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pune orez fiert, scuze aici era devreme dimineata, 2:30 AM, gateam ceva complicat si

n-am fost asa de atenta. Chinezii si asiaticii au mereu orez fiert in casa, cuptorul de microunde

n-a fost inventat degeaba!!!! Si eu doar la reincalzit orez il folosesc ca nu-mi place cum

se incalzesc carnariile in cuptorasul modern.

 

Cand se fierbe orez o cantitate mai mare, este indicat de fiert 3 minute in apa dupa ce a clocotit, se limpezeste bine in apa rece, sa opreasca fierberea si dupa ce s-a scurs, se pune intr-o cratita in care se pune ulei sau unt, margarina, se lasa sa se incalzeasca putin grasimea si pe urma orezul, se va amesteca incet dar lasat pufos. Se acopera cu servetelele respective si se lasa pe foc intre medium si slow 1 ora chiar mai mult adica pana tot orezul este foarte fierbinte si servetelele devin foarte ude de la aburi!!!!

 

Orezul Basmati este renumit, insa nu este fiert pana se face terci!!! asta-i diferenta si are un gust aromatic aparte, dar fiecare bob de orez are acest caracter sau alt aliment. Pana si morcovii au gust aparte aici, adica n-au niciun gust!!!!

 

Este numai o observatie ca romanii fierb prea mult orezul si il amesteca mult prea mult. Eu nu maninc orez de nimeni facut

decat de cei care au in traditie aceste boabe. Restaurantele chinezesti aici vand orez alb, fiert de dus acasa, $1/kg, an alt local, iranian, ofera pe masa cate un castron de orez de persoana ca abia-l termina 4 flaminzi.

 

http://feastinginphoenix.com/?p=195

 

Observati pe poze, orezul are si safran pe unele din farfurii, insa mai aduc orez la masa fara cerere ... au si ei niste retete admirabile de facut orez pentru garnitura sau pilaf.

 

 

 

 

N-am mai vazut asa ceva dar pare sa fie fantastic!!!

Nu stiu daca avem in oras asa ceva, am intrebat pe

fiica mea si nici ea n-a auzit/vazut de asa ceva la

New York doar Habachi.

Asta o sa fie noutatea Renasterii Economice precis!!!

 

http://www.metacafe.com/watch/942380/awesome_habachi_chef/

 

undeva printre flacari se prepara si ceva delicios ...

felii subtiri de carne de vita, trasa pe fruculita aia speciala de fondue si fiarta in zeama de carne, plus tot felul de legume proaspete. N-ai mancat in Elvetia? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
felii subtiri de carne de vita, trasa pe fruculita aia speciala de fondue si fiarta in zeama de carne,

plus tot felul de legume proaspete. N-ai mancat in Elvetia? :blink:

 

 

Am mancat fondue de branza si de carne insa fiert in ulei si era specialitate elvetiana!!!

Fierbeam ulei pe aragaz si-l turnam in vasul de fondue de branza ca sub lumanarea din

dotare nu fierbea niciodata. Il mancam cu muraturi, cartofiori fierti in apa si paine dupa

ce fierbeam in ulei pe acea furculita lunga si izolata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×