Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Noua harta a Romaniei - 8 Judete in loc de 41

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu deocamdata. mai intai trebuie sa facem un pic de curatenie, apoi sa vedem ce-a ramas si in cele din urma simplificam.Pai, jaful de care vorbesti, tare ma tem ca va fi si mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din punctul meu de vedere autonomia regionala trebuie sa aiba anumite limite stricte si problemele legate de strategia nationala in orice domeniu, de la aparare, la dezvoltare regionala, agricultura ,economie sau politica fiscala sa fie centralizate la nivelului guvernului national.Autonomia regionala poate sa se manifeste in proiectele locale ,administarea locala inclusiv a taxelor si impozitelor, ordinea publica, implementarea proiectelor dezvoltarii regionale s.a.m.d.

Nu vad nici un rost in a transforma o Romanie, in opt Romanii mai mici autonome.Vad rostul doar al delegarii la nivel regional a unor competente, care in acest moment sunt gestionate birocratic si ineficient de la nivel central.

 

Strategia aia nu a existat in 23 de ani si nu da semne sa se nasca. Asa ca de dragul strategiei nationale nu as renunta la o autonomie locala autentica.

Dar semnele nu sunt ca asa va fi. Cred ca ai nostri conducatori vor incropi o solutie cu care sa fie multumita si UE dar care sa nu schimbe prea mult situatia de centralizare excesiva de la aceast moment. Si poate ca nici nu fac rau avand in vedere viitorul incert al UE.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strategia aia nu a existat in 23 de ani si nu da semne sa se nasca. Asa ca de dragul strategiei nationale nu as renunta la o autonomie locala autentica.

Dar semnele nu sunt ca asa va fi. Cred ca ai nostri conducatori vor incropi o solutie cu care sa fie multumita si UE dar care sa nu schimbe prea mult situatia de centralizare excesiva de la aceast moment. Si poate ca nici nu fac rau avand in vedere viitorul incert al UE.

 

Exact, Rodico. Nu UE ne cere asta, ci doar cateva tari care-si au interesele lor. Poate ca ar fi cazul sa incetam sa le mai lingem blidele si sa privim mai mult in interesul nostru.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puteti urmarii materiale despre regionalizare, studii si sinteze, sau harta sitului ministerului dezvoltarii

În perioada următoare România trebuie să depăşească decalajul pe care îl are faţă de Europa, aducând serviciile publice şi deciziile mai aproape de cetăţeni (conform principiului european al subsidiarităţii) şi folosind mai eficient resursele existente: resurse locale, fonduri guvernamentale şi programe europene.

 

De aceea, demararea procesului de regionalizare şi continuarea descentralizării administrative şi financiare au fost incluse în Programul de Guvernare 2013-2016, ca două dintre cele mai importante obiective pentru perioada următoare (capitolul „Dezvoltare şi administraţie”).

 

Cele două direcţii de acţiune: - reorganizarea administrativ-teritorială, prin crearea cadrului instituţional regional pentru o mai bună funcţionare a administraţiei publice, şi - reforma administraţiei publice, prin descentralizare şi simplificarea legislaţiei şi a procedurilor administrative, pentru servicii publice mai eficiente, vor fi realizate în acelaşi timp, printr-o serie de măsuri susţinute în special în cursul anului 2013.

Principiile preluate din teorie sunt frumoase

Principiile pe baza cărora se desfăşoară procesul de descentralizare regională sunt următoarele:

 

- principiul subsidiarităţii, care constă în exercitarea competenţelor de către autoritatea administraţiei publice locale situată la nivelul administrativ cel mai apropiat de cetăţean şi care dispune de capacitate administrativă necesară;

- principiul asigurării integrale a resurselor necesare exercitării competenţelor transferate;

- principiul responsabilităţii autorităţilor administraţiei publice locale şi regionale în raport cu competenţele ce le revin, care impune obligativitatea realizării standardelor de calitate în furnizarea serviciilor publice şi de utilitate publică;

- principiul asigurării unui proces de descentralizare stabil, predictibil, transparent, bazat pe criterii şi reguli obiective, care să nu constrângă activitatea autorităţilor administraţiei publice locale sau regionale sau să limiteze autonomia locală financiară;

- principiul echităţii, care implică asigurarea accesului tuturor cetăţenilor la serviciile publice şi de utilitate publică;

- principiul democraţiei participative, care presupune implicarea comunităţii şi a structurilor societăţii civile în definirea şi implementarea politicilor din domeniul descentralizării regionale.

Sa vedem cum le vor macelari arhitectii regionalizarii.

 

Interesant este modelul polonez pe care-l gasiti prezentat pe larg in fisierul pdf.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragnea este consecvent cu gandirea centralista.

Dragnea: Riscăm să transformăm România într-o ţară de prinţi şi cerşetori

În ceea ce privește traseul pe care banii îl vor avea viceprmierul a explicat ce se întâmplă în condițiile unui nou scenariu regional.

“(...)banii vin de la ministere către regiuni, dar se pregăteşte modificarea legii finanţelor publice locale”, a precizat Dragnea.

 

Proiectul de modificare a legii finanţelor publice locale este aproape finalizat, în aşa fel încât pe de o parte, bugetul local să fie structurat în secţiunea de funcţionare şi secţiunea de dezvoltare.

Pentru secţiunea de dezvoltare banii să vină prin legea bugetului de stat la regiuni, iar judeţele să se califice la aceşti bani de dezvoltare prin două modalităţi: jumătate din sumă să meargă către judeţe în funcţie de capacitatea financiară, iar cealaltă jumătate să fie accesibilă prin depunerea de proiecte pe un sistem similar cu fondurile europene”, a explicat Dragnea.

 

Ministrul Dezvoltării a explicat că va exista câte o autoritate de management în fiecare regiune, fapt care ar scurta timpul în care banii ajung la judeţe.

Întâi facem procesul de acreditare, împreună cu Comisia Europeană şi în momentul în care Comisia spune că e în regulă şi auditul spune că e în regulă, atunci o înfiinţăm efectiv. Din momentul ăla, timpul în care ajung banii la judeţe, dacă rămânem la 8 regiuni, se micşorează de 8 ori pentru că nu mai vin toate proiectele la Bucureşti”, a precizat Dragnea.

O sa avem regionalizare fara descentralizare.

Birocratia creste in teritoriu.

Asa cum preturile nu scad daca scade TVA-ul, nici birocratia din minstere nu se diminueaza, desi sarcinile la nivel de ministere aparent sunt mai putine.

Guvernarea administrativa se face prin legi, norme, prin proiecte guvernamentale.

Banii de dezvoltare se administreaza de guven iar autoritatile regionale sunt doar filiere ale guvernului.

 

Ce frumoase erau principiile enuntate mai sus privind subsidiaritatea, dar ele nu au nici un impact in reforma "mosita" de politicieni.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot ce am citit din declaratiile acestui Dragnea contine expresia `cu fonduri europene`, folosita la distanta de cateva fraze. O sa mai citesc. Poate le-am nimerit eu doar pe-alea.

Si am mai citit una in care spunea ca e cam naspa ca va fi bataie pentru functiile de conducere, dar incheia cu optimism ca pana la urma o sa fie bine, fara sa precizeze concret cum se vor rezolva conflictele pt. functii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot ce am citit din declaratiile acestui Dragnea contine expresia `cu fonduri europene`, folosita la distanta de cateva fraze. O sa mai citesc. Poate le-am nimerit eu doar pe-alea.

Si am mai citit una in care spunea ca e cam naspa ca va fi bataie pentru functiile de conducere, dar incheia cu optimism ca pana la urma o sa fie bine, fara sa precizeze concret cum se vor rezolva conflictele pt. functii.

Clasa politica nu ar fi dfacut regionalizarea, dar este o cerinta a UE sa aloce fonduri direct regiunilor de dezvoltare.

Din cauza asta ei privest regionalizarea sub aspectul absortiei de fonduriu de la UE si nu au intentia sa realizeze o descentralizare.

 

In ce priveste lupta pe functii este simplu.

Se prezuma ca alegerile reprezentantilor regionali vor fi facute de consilierii locali,

USL-ul detine majoritatea in consiliile locale in toata tara.

Fiind un vot majoritat prin care unul singur poate castiga ca guvernator de regiune, ei pot sa ia toate posturile de guvernator, dar avand majoritate si pe cele de consilieri regionali.

Legea nu impune respectarea unui algoritm, respectiv structura consilierilor locali sa fie respectata la nivel de regiune.

Batalia pe functii o sa fie intre partidele din USL, daca nu se detrama pana atunci.

Vor negocia functiile si consilierii vor vota in consens.

Asa cum s-au impartit locurile din guvern se vor negocia si locurile in consiliile regionale.

 

Daca se vor face alegeri generale, atunci probabil ca vor impune o conditie ca nu pot participa la alegeri partidele neparlamentare, sau care nu au reprezentanti in consiliile locale.

Gasesc ei metode de a restrange concurenta, asa cum au introdus pragul electoral cel mai mare din UE.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect explicat.

UE ne impune regionalizarea, iar politicienii mioritici daca tot trebuie s-o faca , atunci incearca sa obtina cat mai multe avantaje personale si de grup posibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×