Sari la conținut
Forum Roportal
Geo1000

Actul de abdicare fortata a regelui Mihai e NUL. Traiasca Regele!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu avem cum sa ne comparam cu tarile nordice, diferenta este enorma. Monarhia nu are nici o legatura cu nivelul economic al unei tari si eu nu vad nici un rost in revenirea Romaniei la monarhie. Daca tot vorbim de exercitarea puterii de catre o singura persoana, l-am avut si noi pe Ceausescu :o: Cu toate lucrurile bune sau rele facute de el, parca 25 de ani a fost prea mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca instaurarea monarhiei constitutionale in tara noastra va fi benefic tarii ?

Ma indoiesc.

Editat de Kussty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Benefica pentru tara ar fi exercitarea unui control eficient al fenomenelor de coruptie,trafic de influenta,evaziune fiscala,infractionalitate.Daca se rezolva aceasta problema ,nu mai conteaza ce forma de guvernare alegem.

Nu stiu daca monarhia constitutionala ar ajuta ,insa nici nu vad motive sa afirm ca ar strica. .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esentialul lipseste, adica faptul ca inca nu s-a nascut romanul care sa scoata tara din mizeria asta.

 

 

 

 

te contrazic :D

eu cred ca asta chiar sta in puterea noastra. a fiecaruia.

suna a lozinca, stiu :sorry:

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu,de cind cu noua versiune a forumului nu mai postez p'aci...ca nu mai stiu;nu pot sa ma abtin insa,cind vad ca se ia careva de Antonescu.Sper,sa-mi reuseasca aceasta postare ca ma storc p'aci de vre-o ora...

Asadar:regele lu' peste e principalul vinovat de moartea lui Antonescu.Antonescu,a fost si va ramine singurul roman patriot din istoria Romaniei! Nimeni nu va fi capabil sa-i calce pe urme.Denigrarea lui e cea mai abominabila crima acceptata doar de cei cu buba la cap.Era razboi."La razboi,ca la razboi";se ucid oamenii,popoarele...nu,isi servesc cafele. :fool:

Evreii l-au ucis pe IIsus;adica,pe Dzeu intrupat.Si nu era razboi...

Crima,ramine crima indiferent de numarul victimelor.

Daca tot il renegati pe Antonescu de ce nu dati dragilor, Transilvania ungurilor... ca a fost realipita de Antonescu,nu? :shifty: Daca tot dezgropam potcoave de cai morti....

In conjunctura de atunci,nimeni nu a avut curaj sa preia conducerea tarii iar "dupa razboi,multi viteji s'arata!"

Acum,romanii hranesc camarila parlamentara.Camarila regelui MalaiI cu siguranta, era mai mare.Oare,nu le ajunge romanilor camarila puscariasilor carora trebuie sa le asigure conditii de pension si trai pe vatrai in timp ce bolnavii crapa prin spitale in conditii mizere? :fool:

Cine il vrea pe Malai rege sa-l ia,sa se duca pe Marte si sa-si faca regat acolo!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem spune ca Maresalul Antonescu nu a facut si crime de razboi si crime impotriva umanitatii. Dar cine nu a facut in acel razboi asa ceva. Pentru romani chiar si asa va ramane un erou. Nu mai dau exemple de la alte popoare cum isi exalta proprii criminali din istorie sa nu fiu acuzat ca am ceva cu cineva. Dau tot de la noi - Stefan cel Mare, nu e nici pe de parte sfant, dar totusi in memoria istoriei asa a ramas, pentru ca a tinut faclia acestui popor aprinsa.

Si actul de abdicare fortata a Domnitorului Cuza e nul, deci traiasca VODA!

In aceste conditii, casa regala isi pierde titlul regal in statul roman si trebuie sa restituie tate posesiunile.

Deci Mita nu a fost niciodata rege.

 

Poate sa fie si monarhie, care e problema, dar cine va fi rege? Se face concurs de dosare sau se trage la sorti - ca nu mai sunt privilegii si toti oamenii sunt egali, eu zic ca fiecare roman sa fie rege pentru o zi- sau o ora, ca sa ajunga la toti...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te contrazic :D

eu cred ca asta chiar sta in puterea noastra. a fiecaruia.

suna a lozinca, stiu :sorry:

 

 

 

 

nu suna a lozinca dar nici in puterea noastra nu sta. Si stii de ce ? Simplu, fiindca dormim.:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Geo1000, mi se pare buna ideea ta, dar trebuie initiativa. Acum romanii sunt prea ocupati cu alte lucruri decat sa se mai chinuie sa demonstreze ca actul de abdicare a regelui este nul. Nu vreau sa descurajez dar cam asa mi se pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca monarhia e o forma de organizare statala desueta, ramasa din feudalism. E destul de greu de presupus ca bunastarea unor monarhii actuale se datoreaza acestei forme de organizare. Personal, nici nu sunt dispus sa cad in extaz in fata nimanui. Deci daca se poate, fara rege pe-aici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×