Sari la conținut
Forum Roportal
Zethelerin

Vise, coșmaruri, premoniții.

Postări Recomandate

Cand am reprize de vise intense, ma trezesc brusc, sau spre dimineata si le notez. Incerc sa nu ma consum cu gandul la ele, deviandu-le intensitatea - prn amanarea cu un scop analitic.

Si da, dupa ce se sfarsesc, incep sa fac un fel de interpretare psihologica.

 

Descopar lucruri chiar profunde asa..si de obicei intervin schimbari in atitudinea mea..scimbari pozitive.

E ca si cum, satul de agresivitatea scenelor nocturne care preseaza asupra psihicului meu, ma revolt si le 'vanez' un sens spre beneficiul meu. Si asa nu ma mai obsedeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea cu cosmarurile e in functie si de ce ati facut la viata voastra.

De igiena zilnica. Cum muncati, cit muncati, ce mincati. Mai multa mincare vie, mai rezolva.

De cit de mult va consumati energia zilnica si pe ce anume.

In partea de sus a organismului e o excrescenta, numita...cap. Inauntru e ceva inca misterios numit...creier. Incercati cu incredere sa-l folositi, si veti afla la modul sigur originea cosmarurilor. Daca va puneti intrebarea cinstit, calm, care e cauza lor, la un moment dat vine ca o maciuca...psihica, raspunsul.

Nu va speriati, nu respingeti. Poate fi si o ....minciuna, a unui mod de viata si actiuni din trecut....pe negativ. Traitul in adevar, rezolva, din acel moment.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frunza de dafin simbolizeaza esenta primei trepte de sfintenie iar urcusul nu poate insemna decit evolutia catre acea stare prin evolutia profunzimii calitatilor interioare aferente acelei trepte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce inseamna frunza de dafin in vis? Am visat ca urcam un deal si , cand am ajuns in varful lui, aveam in mana frunze de dafin.

 

:stars:

 

Preotesele lui Apollo din Oracolul din Delphy se "drogau" cu frunze de dafin( laur) inainte sa isi spuna faimoasele lor profetii. Numai prin intermediul fumului de laur puteau intra in transa si auzi cuvintele zeului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,mita, sunt in rezonanta cu ceea ce ti-a spus mihai34d. As putea sa intaresc cele spuse de el spunand ca Dafin(Laur), in vis, semnifica chemare la a continua munca in interiorul tau (Alchimie) si deasemenea semnifica si posibile triumfuri esoterice(vorbesc de interior, bineinteles- inseamna ca munca de sublimare decurge conform caii optime alese de suflet).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mereu am fost atrasa de reptile, mai ales serpi si iguane. Nu mi-a fost niciodata frica de ele.

 

Acum cateva seri insa am avut un cosmar cu un sarpe, chiar imi era frica in vis de sarpele ala. Nu am idee de ce. E ciudat ca in vis sa te sperie ceva ce in realitate iti place...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In functie de context, sarpele simbolizeaza Intelepciunea si Cunoasterea Oculta(sa-i zicem asa). Inca din timpuri stravechi, sarpele a fost relationat cu Zeul Intelepciunii.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×