Sari la conținut
Forum Roportal
Zethelerin

Vise, coșmaruri, premoniții.

Postări Recomandate

Eu mereu am fost atrasa de reptile, mai ales serpi si iguane. Nu mi-a fost niciodata frica de ele.

 

Acum cateva seri insa am avut un cosmar cu un sarpe, chiar imi era frica in vis de sarpele ala. Nu am idee de ce. E ciudat ca in vis sa te sperie ceva ce in realitate iti place...

 

 

Pt. ca-ti plac iguanele...am ceva poze facute de mine la cateva ca aici sunt aiurea peste tot,pe trotuar,la ruine,uneori intra si in curte,dar sunt mereu in trecere.In Mexico a omora o soparla(la fel considerata animalul tarii ca simbol)sau iguana este ceva rau,in sensul ca vei atrage asupra ta si familiei tale mari blesteme divine.De aceea nimeni nu le omoara,nici copii in joaca sau gluma!La mine in casa mai vin soparle si le vad pe perete,dar vorbesc cu ele:)Unele au un fluierat misto si odata era una sus si una la etaj jos si se strigau caci nu se gaseau fiind pereche:)Sunt misto,unele usor portocalii si albastrui.Cam de 14-16 cm cu coada cu tot.Dar cum am zis,vin si pleaca.

 

A visa sarpe nu este un semn rau musai.Ceva iti sta in cale si te framanta si te simti neputincioasa,pot fi forte din afara ta=societate,scoala,relatiile tale cu altii,dar in acelasi timp inseamna ca ceva puternic se petrece in subconstientul tau,o transformare ce se va exterioriza in afara ta asupra tuturor ca forma de expresie noua a sentimentelor tale..La fel,imagini/vise cu serpi inseamna sa fii atenta ca te asteapata un pericol curand venind din cercul tau de viata si relatii.Totodata este expresia energiei tale sexuale ce are novie sa iasa mai mult afara caci o tii suprimata in tine prea mult.Ai si o oarecare teama fata de un barbat din viata ta,fie cei din jur ca rude si relatii fie unul intim tie.

 

Asta e tot ce-ti pot spune si e bazat din spusele unui Medicine Man(Shaman) Indian mai demult.Stia sa citeasca in vise.

 

Peace

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, in chestia asta parca cred mai mult decat in horoscop :)

 

Cat despre poze, sunt foarte frumoase! Mereu mi-am dorit o iguana ca pet, dar nu am putut sa-mi iau una dn cauza mamei care are fobie de reptile. Acum ma gandesc ca nu are rost sa-mi iau sa o tin inchisa in casa, ar fi un chin pentru ea...

Si anul trecut am salvat o soparla..poate nu inseamna cine stie ce, dar pentru mine a insemnat. Era prinsa intr-o punga pe un camp, si batea soarele tare rau. Se zbatea groaznic sa iasa, cred ca se sufoca, intrase in panica. Am scos-o din punga si mi-am pus-o pe umar, cred ca vreo ora am stat cu soparla pe mine si dupa a fugit. M-am simtit tare bine dupa...altcineva ar fi putut sa o lase acolo.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, in chestia asta parca cred mai mult decat in horoscop :)

 

Cat despre poze, sunt foarte frumoase! Mereu mi-am dorit o iguana ca pet, dar nu am putut sa-mi iau una dn cauza mamei care are fobie de reptile. Acum ma gandesc ca nu are rost sa-mi iau sa o tin inchisa in casa, ar fi un chin pentru ea...

Si anul trecut am salvat o soparla..poate nu inseamna cine stie ce, dar pentru mine a insemnat. Era prinsa intr-o punga pe un camp, si batea soarele tare rau. Se zbatea groaznic sa iasa, cred ca se sufoca, intrase in panica. Am scos-o din punga si mi-am pus-o pe umar, cred ca vreo ora am stat cu soparla pe mine si dupa a fugit. M-am simtit tare bine dupa...altcineva ar fi putut sa o lase acolo.

 

pai aici ai avea o gramada de soparle si iguane prieteni:):)NU cumpara animale sa le tii in cusca..caci le iei libertatea .Nimanui nu i-ar place sa fie inchis si deprivat de o viata libera.

 

Visele spun mai multe dacat orice altceva legat de...citit in carti si cafea etc pt. ca-s legate de psyche si sunt parte din subconstient.Unele au legatura cu alte vieti trecute prin care ai fost.Ma bucur ca ai salvat acea soparla:) Daca stii cum sa te porti cu animalele ,vei observa ca incearca sa reactioneze fara frica tie.

 

Peace

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soparla in vis- necesitate de a te interioriza si de a vizita interiorul tau, care intr-un sens superior reprezinta Pamantul Filosofic, adica persoana ta umana. Omul este cel care trebuie sa caute sio sa cultive in el Virtutile Sufletului.

Ca toate simbolurile onirice, dupa cum spuneam (mai sus) si despre sarpe, contextul in care acestea se manifesta, ii nuanteaza sensul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am si zis, nu vreau sa o cumpar sa o vad in casa zilnic, mai bine o vad odata in natura. Doar ca mi-as fi dorit, cand eram mai micuta sa o am ca animal de companie...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te relaxezi inainte de a adormi, pot apare cosmaruri. In somn, chiar este parasit corpul fizic, de catre cel energetic. E cit se poate de normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva seri insa am avut un cosmar cu un sarpe, chiar imi era frica in vis de sarpele ala. Nu am idee de ce. E ciudat ca in vis sa te sperie ceva ce in realitate iti place...

 

 

ai pe cineva apropiat sau cunoscut , nascut in luna sau anul sarpelui de care ti-e teama

Editat de Apodonos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×