Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mantuitorul Iisus Hristos S-a smerit pe Sine si s-a jertfit asemenea Legii Vechi

 

Unde cerea in VT legea veche "jertfirea de sine" ? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfintirea altarelor de jertfa ale Vechiului Testament se facea prin ungerea cu sangele jertfei a celor patru colturi (coarne) ale altarului(levitic, 4, 6) prefigurand Jertfa Crucii. Tot asa si Hristos "Mielul lui Dumnezeu", Jertfa si Jertfitor, ca Arhiereu Vesnic, a sfintit cele patru colturi ale altarului propriei Sale Jertfe cu sangele ranilor mainilor picioarelor si cu parul capului pe care s-a scurs Sangele pricinuit de ranile spinilor "coroanei" Sale Imperiale.

Asadar "Berbecul incurcat cu coarnele in tufis"(Facere, 22, 14) osandit astfel mortii prin inanitie, ce devine substitut de jertfa pentru Isaac, simbolizeaza lumea incurcata in hatisurile pacatului, uitarii de Dumnezeu cel Adevarat, uitarii de faptul ca toti purtam in noi Samanta de Indumnezeire si ca avem un Sine Divin. Lumea risca sa fie sortita pieirii(plata pacatului fiind moartea si vesnica "reintoarcere" intru purificare(dar omul se tot adancea si mai mult riscand astfel autodistrugerea intregii lumi), fiind incapabila sa se hraneasca din roadele Pomului Vietii si sa se mantuiasca singura(sa iasa din roata grelei Karme pe care singur si-a creat-o prin proiectiile mintii sale pervertite). Mantuitorul a venit pentru Jertfa Sa si astfel ca, din dragostea mare a Domnului Dumnezeu pentru Creatia Sa, sa nu fie necesara moartea intregii umanitati. Asta a fost , asa cum am mai zis, o stergere totala a karmei umanitatii pana la acea data si de-atunci incoace omul avand sansa si posibilitatea deschiderii "usii", daca nu, macar de a deschide o "fereastra" catre evolutia superioara a Constiintei. Acum de fiecare din noi depinde, fiind alegerea fiecaruia(in parte) )deschiderii si cine-a inteles este ok, cine n-a inteles o sa inteleaga la timpul si momentul optim, semnificatia Sarbatorilor Pascale cu simbolistica aferenta.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost , asa cum am mai zis, o stergere totala a karmei umanitatii pana la acea data si de-atunci incoace omul avand sansa si posibilitatea deschiderii "usii", daca nu, macar de a deschide o "fereastra" catre evolutia superioara a Constiintei. Acum de fiecare din noi depinde, fiind alegerea fiecaruia(in parte) )deschiderii si cine-a inteles este ok, cine n-a inteles o sa inteleaga la timpul si momentul optim, semnificatia Sarbatorilor Pascale cu simbolistica aferenta.

De aici se intelege ca pe adeptii karmei i-a sters total din istoria umanitatii. Ceea ce este adevarat, doar ca si inainte de Hristos cei cu karme in cap erau stersi de la fata lui Dumnezeu, deci nu s-a schimbat nimic in acest domeniu.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Pffooaaii...vorba unui prieten! No comment!(vorba aia)

 

Cand vei intelege ca Mantuitorul Iisus Hristos S-a smerit pe Sine si s-a jertfit asemenea Legii Vechi si ca a sters toata Karma omenirii pana la acea data,

 

 

Pffui cata ignoranta, chiar nu tie frica sa-L faci tu MINCINOS pe Dumnezeul lui Moise care spune clar ca EL este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor?

 

Asta este dupa mine "culmea pocaintei" ...chiar nu ti-e rusine sa-L blasfemiezi pe Dumnezeu considerandu-l un terchea berchea mincinos, care nu stie ce vorbeste???

Cine te crezi tu ca sa sari peste cuvintele si Legea lui Dumnezeu?

 

Las ca dai tu cu nasul de El, chiar la judecata de apoi, si te va face sa regreti amarnic faptul ca-i nesocotesti cuvintele, dar si mai amarnic vei plati pentru minciunile si blasfemiile pe care le debitezi la adresa Lui si pentru faptul ca te cacarisesti pe Legea pe care chiar EL i-a dat-o lui Moise!

 

Stii cum spun crestinii care nu stiu ce vorbesc, "Hula de Dumnezeu nu are iertare", si tu-L hulesti pe Dumnezeu in fiecare fraza a ta!

Asta desi ti-am explicat de zeci de ori ca insusi numele lui Isus in aramaica, adica YEHOSHUA, se traduce cu "YEHO(va) este Mantuitorul"...oare cat de certata trebuie sa fi cu adevarul incat nu te lasa minciuna din tine sa accepti un adevar?

Tu chiar ai impresia ca slujind si propovaduind MINCIUNA , tu il slujesti pe Dumnezeu?

 

Tu il slujesti pe "Dumnezeul veacului acesta" adica pe Diavol, si asta vei regreta tu si pocaitii tai tare amarnic!

 

PS!

Vezi ca sari peste problemele pe care ti le-am ridicat, si nu ai raspuns nici la intrebarile cu Pastele, dar ai pomenit de Pastele cailor, de parca si caii trebuie sa sarbatoreasca (altfel decat cu taiatul gatului) faptul ca evreii au fost scosi de Yehova din robia egipteana!

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:lol:

Nemtii au o vorba faina: "Egal...".

 

Ti-am raspuns foarte clar, precis si concis, la toate nedumeririle tale exprimate in intrebarile despre Sfintele Sarbatori de Paste.

(Cat despre zicerea asta a ta :"faptul ca evreii au fost scosi de Yehova din robia egipteana!", las-o mai moale.) :o:

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Nemtii au o vorba faina: "Egal...".

 

Ti-am raspuns foarte clar, precis si concis, la toate nedumeririle tale exprimate in intrebarile despre Sfintele Sarbatori de Paste.

(Cat despre zicerea asta a ta :"faptul ca evreii au fost scosi de Yehova din robia egipteana!", las-o mai moale.) :o:

 

Da de raspuns ai raspuns, doar ca ai facut-o repetand aceleasi prostii pe care eu le-am dovedit ca fiind minciuni!

Pina una alta nu mi-ai desfintat argumentele si nici nu o sa poti sa o faci vreodata indiferent de cate minciuni si prostii ai debita, pentru ca eu ti-am dat versete in care chiar DUMNEZEU face o afirmatie, si tu ai impresia ca era beat la ora cand a facut-o si prin urmare ne putem cacarisi pe tot ce a spus Dumnezeu!

Cam asa stau lucrurile privind raspunsurile tale care nu au nicio baza in Biblie pentru ca la Cuvintele lui Dumnezeu tu opui vorba proasta a unor cioflingari condudi de un ucigas si sarlatan.

 

Oare cat de lipsit de ratiune trebuie sa fie un credincios care crede ca vorba unui ucigas este mai importanta decat o afirmatie facuta chiar de Dumnezeu?

 

Dar daca pentru tine si la fel si pentru cei care te sustin, vorbele unor cioflingari sarlatani care promit mantuirea ucigasilor, talharilor, violatorilor si curvelor doar prin pocainta, ... asta in timp ce varianta lui Dumnezeu este Judecata de Apoi si plata dupa FAPTELE comise, in mod nu ai mai fi fost pocaita!

 

Dar cum vedem ca totusi esti in ciuda evidentei cuvintelor rostite chiar de Dumnezeu, si vazandu-ti si cerbicia cu care sustii minciuna si nesocotesti cuvintul lui Dumnezeu (de ex. cel din Isaia 43.10+11) , intelegem si stim si cine este "dumnezeul" tau care te indeamna sa minti si sa faci propaganda mincinoasa!!

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu le-am dovedit ca fiind minciuni!

 

 

:lol: Tu, in niciun caz, nu esti in masura de a dovedi ceva, nici macar in ceea ce priveste "Pastele". :)

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Tu, in niciun caz, nu esti in masura de a dovedi ceva, nici macar in ceea ce priveste "Pastele". :)

Evident ca te cred!

Tu nu crezi nici macar ce spune chiar Dumnezeu, atunci cum sa ma crezi tu pe mine...asa cum am vazut in refuzul de a accepta unul din putinele versete Biblice in care Dumnezeu spune ceva! (vezi versetul din Isaia mentionat de mai multe ori in postarile anterioare!)

 

Tu ii crezi doar pe sarlatanii, talharii, ucigasi sau curvele care s-au pocait, pentru ca stii tu de ce!

Si refuzi sa asculti de Dumnezeu pentru ca stii bine ca Dumnezeu nu mantuieste criminali, sarlatani, talhari si curve, ci ii judeca pe toti dupa Legea Faptelor in conformitate cu cele 10 porunci!

Si asta este cheia in care trebuie vazute si interpretate atractia ta catre criminali si sarlazani si fanatismul in propovaduirea raului mai ales sub forma minciunii!

 

Deci vorbim de faptul ca tu nu ai INTERESUL direct sa asculti de Dumnezeu pentru ca stii bine ca asta nu te iarta, si atunci preferi sa-i zici Diavolului ca este Dumnezeul tau, pentru ca doar el promite iertarea si mantuirea acelora pe care i-am pomenit anterior. adica cei care au incalcat poruncile lui Dumnezeu!

 

Deci in cazul pocaitilor ca tine vorbim de INTERES si nu de credinta din inima curata, pentru ca daca ai avea inima curata te-ai lepada de minciuna si ai asculta de Yehova care spune ca el singur este Mantuitorul!

 

Asa si cu Pastele "crestin" care nu este decat o pastisa penibila a sarbatoirii evreiesti Pesac, folosita de sarlatanii biblici pentru a abate lumea de la Dumnezeul lui Moise si ai atrage de partea "Dumnezeului veacului acesta " care este Diavolul, cel care s-a cuibarit in corpul si in mitul rabinului de religie mozaica care era Isus din Nazareth, adica un om pe care NIMENI dintre contemporani nu l-a vazut ca pe un Dumnezeu, ba chiar se suparau cum bine stii, cand Isus (cel care traia din sarlatanii si minciuni) se lauda singur ca este Fiul Tatalui (MINCIUNII)!

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:rot: Gata, hai ca esti dragut, mai ales in ceea ce priveste "Sfintele Sarbatori de Pasti".:lol:

Doar o vorba, ca n-o fi foc, vreau a zice...Doamne iarta-ma ca nu ma incadrez in pocaitii descrisi aci de userul 'soimos'.

(insa, ii atrag atentia , frumos...parol, nici n-am cum altfel(aferim Doamne), ca-s mai degraba in echipa :paladin: asta.) ;)

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot: Gata, hai ca esti dragut, mai ales in ceea ce priveste "Sfintele Sarbatori de Pasti".:lol:

Doar o vorba, ca n-o fi foc, vreau a zice...Doamne iarta-ma ca nu ma incadrez in pocaitii descrisi aci de userul 'soimos'.

(insa, ii atrag atentia , frumos...parol, nici n-am cum altfel(aferim Doamne), ca-s mai degraba in echipa :paladin: asta.) ;)

 

Deci iarasi o fentezi pe dupa gard, si nu dovedesti faptul ca eu as vorbi prostii!

Oare de ce?

Pentru ca stii ca eu ma bazez pe afirmatiile din Biblie facute chiar de Dumnezeu, pe cand tu vorbesti din afirmatiile unor oameni care erau sarlatani si-l serveau pe un ucigas ...si intre acestia si Dumnezeu este o diferenta de la cer la pamant!

Asa ca:

Toti credinciosii (dar mai ales pocaitii ca tine) care nu asculta de legile lui Yahwe, ca si acei care nu-l urmeaza pe Yahwe (adica pe Dumnezeul lui Moise cel care se declara singurul Dumnezeu si Singurul Mantuitor), vezi (Isaia 8:44) dar il urmeaza ca "dumnezeu" pe cel care se autodenumeste ca fiind Lucider si Stapanul cheilor Iadului,acestia nu au dreptul sa se numeasca "oamenii lui Dumnezeu" , pentru ca acestia il urmeaza pe "Dumnezeul Veacului Acesta", care in limbaj popular se numeste Dracu!

 

Si una dintre dovezi este ca Dumnezeul lui Moise nu are niciun Fiu nici pana in ziua de astazi. Cine nu crede asta, sa se documenteze in religia lui Moise si in "biserica" lui Moise numita Sinagoga!

 

Prin urmare daca Dumnezeu nu are niciun fiu, si nici prorocii nu au prorocit asa ceva, inseamna ca Fiul lui "dumnezeu" nu putea invia pentru ca nu exista.

 

Mai degraba poate invia Greuceanu si Praslea cel Voinic decat Isus din Nazareth care era un biet si amarat Rsbin (ucenicii il numeau RABUNI, adica Rabinule)deci nici Pastele nu are niciun un send si niciun rost ca sarbatoare crestina, pentru ca Pastele = Pesac, adica o sarbatoare a iudeilor la care se mananca miel.

 

Asa ca daca va place sa-l sarbatoriti pe Yahwe, si nu pe Christos cel care nu a fost Fiul lui Dumnezeu ci seful cheilor Iadului adica Dracu, (vezi apocalpsa 1.18), si va place sa consumati cu ocazia acestei sarbatori carne de miel, macar fiti sinceri si denumiti-o PESAC si nu Paste!

Editat de soimos1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×