Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rolul pastelui crestin (banuiesc ca la asta te referi), este acela de a da o noua dimensiune (in constiinta) fiintei umane, dumnezeu s/a facut om, a luat toata abaterea de la natura fireasca, a lumii, asupra sa, a murit pt. lume, si, a inviat ridicand odata cu sine din moarte intreaga lume (umanitate), adica fice om s/ar cadea sa constientizeze prin mesajul acestei religii, ca in el (in om) de acum nu mai salasuieste moartea (denaturarea, distructiva), ci viata eterna, naturaletea, constructiva, nu mai e om, e om-dumnezeu, totul e posibil. :)

 

Da , dar totul este supus unor conditii .Si nu exista nicio certitudine ca indeplinind conditiile beneficiezi de "oferta".

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , dar totul este supus unor conditii .Si nu exista nicio certitudine ca indeplinind conditiile beneficiezi de "oferta".

Corect, dar oare ce ideologie e mai certa, cat despre conditionare, eu zic ca totul ne e conditionat.

 

cum se poate explica stiintific lumina de la Ierusalim din noaptea Invierii? sau nu se poate?

Daca esti crestin practicant laic, iti zic ca nu se poate, daca esti doar curioas, iti zic ca se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! :flowers:

intr-un fel, fiecare vede ceea ce vrea sa vada

Cu multa placere, sper sa/ti faca numai bine informatia.

Intr/un fel da, mergi insa pe cate o cale fara sa iti dai seama incotro te poarta ea, si te trezesti la un moment dat ca nu mai poti sau nu ti se mai permite ori altele, si, iata/te responsabil pt. ce nici nu visai (eh, de/ale vietii, scuze de off ...).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca se coboara din cer o lumina care aprinde lumanarile...nu gasesc nimic de genul acesta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca se coboara din cer o lumina care aprinde lumanarile...nu gasesc nimic de genul acesta...

Poi nici nu ai să găsești.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca se coboara din cer o lumina care aprinde lumanarile...nu gasesc nimic de genul acesta...

Si eu stiam la fel, se pare insa ca metafora e pretutindeni binevenita.

O lumina care apare spontan, poate fi considerata ca venind din cer pana ce apar noi explicatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×