Sari la conținut
Forum Roportal
Mariusica2010

Sclavia moderna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atata timp cat ceva sau cineva nu va schimba starea actuala a lucrurilor, ramanem din pacate cum suntem in prezent. Cred ca in cele din urma ar trebui gasit raspuns la o intrebare din care ar reiesi toate celelalte: ce este mai posibil de schimbat? Mentalitatea sau conditiile actuale? Poate daca cineva va avea vreodata o putere sa schimbe lucrurile in bine fara a putea fi impiedicat de exploatatori, desi ideea pare prea utopica. In esenta societatea moderna se ghideaza dupa principiul stapan/sclav pentru ca nu a fost educata si invatata dupa principii de viata cu adevarat sanatoase si durabile pentru toata lumea. Dintotdeauna au fost unii care au vrut sa aiba mai mult decat ceilalti si asta in dauna celorlalti insa prea putini s-au gandit sa creeze o societate in care egalitatea sociala sa fie lege pentru toti, astfel ca am ajuns unde am ajuns...

E foarte dificil de schimbat o mentalitate atata timp cat omul ramane indoctrinat cu vechea mentalitate a profitului si exploatarii celorlalti care dupa cum se vede distruge pe zi ce trece tot mai mult. Evident, nu ne distruge pe toti treaba asta, doar pe cei exploatati, rezulta deci ca este inca o problema de mentalitate. Pentru multi dintre noi e chiar imposibil deocamdata, pentru ca se crede ca asta ar fi natura umana, ca omul este din fire lacom, exploatator, agresiv si rau, iar aceasta convingere inca domina mentalitatea tuturor. Este, daca se vrea inteles - unul din motivele pentru care atata dorita schimbare tot intarzie. Poate va veni o vreme in care sa fie pericolul de a piarde toata lumea, indiferent de starea materiala (calamitati naturale), iar atunci ar fi prea tarziu de a mai schimba ceva. Uitativa si la aceste materiale: EBR si ZMF

Editat de Mariusica2010

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Servitutea moderna este voluntara, susținuta de acei sclavi care isi duc viata cu greu la suprafata păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mine linkul tau nu ma duce nicaieri alta parte decat intr-un advert ...

 

:stars:

 

Intr-adevar, gresisem eu la semnatura, am pus de doua ori "http:" in semnatura. Sorry :huh: . Oricum, la subiectul postat de mine linkul corect este asta Sclavia moderna. Iti recomand sa-l descarci de pe site daca vrei sa-l vezi la calitate buna, vazut online e putin mai neclar. E perfect legal si se distribuie la liber dar din pacate nu poate fi dat la televiziune, cum ar fi recomandat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi in libertatea absoluta ? Defineste-o.

 

Daca toata existenta Universului se bazeaza pe legi matematice, atunci tot ce traim este doar un program in desfasurare ce exista de la sine si care se bazeaza pe acele legi fixe. Asa ca nu exista nicio libertate. Exista niste legi care se auto-intampla.

 

Orice iluzie este distructiva. Trebuie sa gasesti motive adevarate ca sa faci un lucru, chiar neplacut.

 

Tinand cont de cele spuse mai sus, tot ce traim este doar o iluzie. Si tocmai aceasta iluzie face viata frumoasa. Tocmai aceasta iluzie ascunde adevarul trist ca totul e doar un program ce exista de la sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, gresisem eu la semnatura, am pus de doua ori "http:" in semnatura. Sorry :huh: . Oricum, la subiectul postat de mine linkul corect este asta Sclavia moderna. Iti recomand sa-l descarci de pe site daca vrei sa-l vezi la calitate buna, vazut online e putin mai neclar. E perfect legal si se distribuie la liber dar din pacate nu poate fi dat la televiziune, cum ar fi recomandat.

 

 

Din pacate nu exista alternativa la sclavia moderna (corporatismul). In 30-40 ani, o tara precum China, devine tara consumatoare din tara producatoare, asta pentru ca au muncit intens ca sclavi. Cand nu o sa mai existe sclavi moderni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×