Sari la conținut
Forum Roportal
Mariusica2010

Sclavia moderna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta cred ca s-a intamplat intotdeauna.

Chiar si sclavii din antichitate,daca erau tratati cat de cat decent, de catre un stapan inteligent ,erudit si abil, ajungeau nu numai sa isi accepte conditia ,dar sa fie chiar fericiti cu situatia si gata sa apere stapanul si interesele acestuia, din pur devotament si recunostiinta.

Da,asa este,trebuie sa dai omului speranta si un tel pentru a te urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,asa este,trebuie sa dai omului speranta si un tel pentru a te urma.

 

O speranta care nu se va realiza niciodata? Trebuie sa fi spalat pe creier ca sa accepti o asemenea situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cerul instelat deasupra mea si legea morala in mine - Im. Kant. E prea de tot pt. niste scalvi ca noi, nu?

Crezi in libertatea absoluta ? Defineste-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi in libertatea absoluta ? Defineste-o.

 

 

Nu exista asa ceva. Biblia spune ca si ingerii din ceruri au sarcini si activitati, ei fiind programatorii matrixului. Nici Dzeu nu e liber, Isus spunea: "Tatal Meu pana la ceasul acesta lucreaza, si Eu deasemenea lucrez". Se pare ca fara activitate, nu exista Respect de Sine. Fara respectul de sine, identitatea noastra se neantizeaza. Adica organul fara functie dispare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O speranta care nu se va realiza niciodata? Trebuie sa fi spalat pe creier ca sa accepti o asemenea situatie.

Sta in firea oamenilor sa spere la ceva...daca nu speri nu vezi cum poti reusi ceva...daca esti prizonier de razboi sa zicem,speri sa vina camarazii tai sa te salveze neh?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice iluzie este distructiva. Trebuie sa gasesti motive adevarate ca sa faci un lucru, chiar neplacut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,fara motivatie nu-ti vine sa faci nimic,dar poti sa ajungi in situatia sa ti-o creezi in mod fals,poti sa ajungi sa te minti pe tine,iti creezi iluzii ca "totul este bine" cand de fapt o particica din tine spune ca nu e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×