Sari la conținut
Forum Roportal
Althair

2012 - ADN-ul se modifica?!

Postări Recomandate

Sheeva, dar de ce te-ai atacat asa? Daca este o discutie stupida.. de ce te consumi?

 

 

Consider ca nu are rost sa ne lansam in polemici rautacioase si individualiste. :kiss: Fiecare e liber sa creada ce doreste! sau cel putin aparent suntem stapani pe hotararile noastre. Totul este relativ! :kiss:

Adevarat. Cred ca ne-ar fi mult mai bine, daca am intelege mai multi treaba asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar esti exasperanta : cum poti sa crezi asa niste prostii amalgamate si fara nici o sursa verificabila? savantii rusi sau savantii martieni, e acelasi lucru. Tu chiar nu poti avea discernamintul informatieie? Ieie de bune toate prostiile din tabloidele de 2 bani?

 

Da,orice informatie care rezoneaza cu ceea ce creierul si simturile mele pot percepe o iau de buna.Nu am nevoie de dovezi stiintifice,mie imi sunt clare. :kiss:

Acum na,fiecare cu nivelul lui de a discerne,poate intr-o zi vei avea o surpriza.

Un mic scenariu: tu,un om lucid si cu picioarele pe pamant,sa te trezesti intr-o buna zi ca simti in corpul tau durerea celor din jur,sau ca vezi in jurul lor un camp luminos (aura) ,ori ca tocmai ceea ce tu ai gandit cel de alaturi( sau nu chiar,poate sa fie si la ceva distanta -informatia receptand-o prin diverse mijloace,telefonic,radio,tv,internet) sa exprime cu voce tare exact gandul tau emis cu cateva momente in urma,sau o alta posibilitate draguta,sa auzi voci.

Clar,ca orice om cu bun simt te intrebi ce s-a intamplat...esti acelasi ca si cu o zi in urma insa auzi,vezi,simti ceea ce ieri pentru tine nu exista.Iti pui intrebari daca ai probleme psihice sau nu si mergi la medic sa povestesti.Diagnostic: schizofrenie.

Accepti diagnosticul stiind in sinea ta ca esti in deplinatatea facultatilor mintale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va urez credinta orbeasca in continuare ( se pare ca va place) , credeti, credeti, nu cercetati! :kiss:

 

Sheeva, Sheeva ... nu de putine ori, acolo unde stiinta a ridicat neputincioasa din umeri, credinta aia oarba a facut minuni . :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma simt jignita si n-am atacat. Am cerut explicatii.Explicatii stiintifice. Daca nu le stiti voi, citati-i pe cei care le-au dat. Ii citati cu nume ( nu "savantii rusi") , cu lucrare, cu descrierea fenomenului, localizarea lui, enzime implicate, conditii de mediu, factori mutageni, tot. Sunt sigura ca exista suficienti de multi "cititori" care ar fi in stare sa inteleaga acele referinte, daca ele exista.

Probleme de sanatate au oamenii de cateva milenii bune. Nu toate dintre ele ( de fapt, nici macar una) nu poate fi explicata printr-o mutatie atat de grava cum ar fi ADN-ul tricatenar.

 

 

Genetica are doar virsta unui adult. Atit. Genomul uman a fost catalogat, nu descifrat complet, de doar 25 de ani, Aici e vorba nu de intregul genom uman, ci de lantul ADN, format acum din 2. Deci sa nu confundam. Si am spus ca deja se produce fenomenul de multiplicare al lantului ADN.

Genetica exista din jurul anului 1865. Cauta in manualele de la scoala - primul capitol din ele se cheama "legile mendeliene ale ereditatii.

Stii ce e ala un genom? Nu, nu ne da noua definitia de pe google. Raspunde-ti tie insati.

Multiplicarea ADN-ului se numeste replicare. E un fenomen perfect normal. In plus, daca nu ar exista, noi si nimeni altcineva nu ar exista astazi.

Mai repet o data? Nu stiu despre ce vorbesc savantii asta anonimi despre care amintiti voi ( si e mai mult decat clar ca nici voi nu stiti) , cer sa-mi aratati voi, stiintific, nu in termeni ambigui, incorecti, fara explicatii, ceea ce sustin ei. Dupa aia dezbatem. Eventual si dupa ce aveti suficiente cunostinte pentru a sustine ori combate o teorie.

Ma opresc aici ca sa nu ajungem la discutii pe alt ton. :kiss:

Pana la urma, datul cu parerea din partea unor neaveniti ( si nu ca eu as fi vreo savanta, insa e mai mult decat evident ca stiu mult mai multa genetica decat voi) este si el o parte a vietii.

Mai rau de cei care nu sunt in stare sa trieze informatiile si care cauta sa-si satisfaca nevoile de senzational ( dupa prototipul OTV) si la lumina zilei, in stiinta.

Sanatate si viata lunga va doresc! :kiss:

 

Sheeva, dar de ce te-ai atacat asa? Daca este o discutie stupida.. de ce te consumi?

De proasta. :kiss: Si pentru ca astfel de oameni ajung sa ne guverneze existenta, tocmai dupa principiul ca cei buni nu reactioneaza. Eu reactionez, deci... :kiss:

 

Crede-ma ca nu ma cred vreo savanta. Am mai si spus asta. Eu imi cunosc lungul nasului.

Mai cunosc si faptul ca inclusiv tie ti-am pus niste intrebari pertinente. Intrebari la care bag de seama ca nu te-ai grabit sa raspunzi.

Prin urmare eu, care am habar ce inseamna termenii despre care se aminteste aici si care am si o pragatire in domeniu, nu stiu nimic.

Voi (sau partea careia i se cer lamuriri, mai precis), care folositi niste termeni cum ar fi "multiplicarea ADN-ului" ca si cand ar fi vreo mutatie sau mai stiu eu ce catastrofa, cunoasteti, in schimb.

Repet, mai prost cine-si bate capul cu discutii de genul asta (adica io, magna cum laudae) .

 

 

Sheeva, Sheeva ... nu de putine ori, acolo unde stiinta a ridicat neputincioasa din umeri, credinta aia oarba a facut minuni . :kiss:

Aici nu e vorba despre Dumnezeu. Stiinta nu contrazice nicaieri existenta unui Dumnezeu. Sau poate o face, insa numai in mintile oamenilor bisericii, nu in mintile oamenilor de stiinta. Insa asta am senzatia ca este cu totul si cu totul alta discutie.

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ca nu ma cred vreo savanta. Am mai si spus asta. Eu imi cunosc lungul nasului.

Mai cunosc si faptul ca inclusiv tie ti-am pus niste intrebari pertinente. Intrebari la care bag de seama ca nu te-ai grabit sa raspunzi.

Prin urmare eu, care am habar ce inseamna termenii despre care se aminteste aici si care am si o pragatire in domeniu, nu stiu nimic.

Voi (sau partea careia i se cer lamuriri, mai precis), care folositi niste termeni cum ar fi "multiplicarea ADN-ului" ca si cand ar fi vreo mutatie sau mai stiu eu ce catastrofa, cunoasteti, in schimb.

Repet, mai prost cine-si bate capul cu discutii de genul asta (adica io, magna cum laudae) .

 

Dragă Sheeva (Magna cum Laudae),

am răspuns mai

Editat de nightwish
corectat citatul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai putea fi mai explicit(ă), te rog? De ce ar fi savanţii ruşi şi cei marţieni unul şi acelaşi lucru? pe ce criterii discerni tu personal informaţia reală de cea falsă...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  Corpul uman este o masinarie bio-chimica...

A astepta un eveniment cosmic pentru a ascensiona este o lipsa de responsabilitate si o mare doza de comoditate, fiecare este responsabil pentru propria realitate,nimeni altcineva nu este responsabil pt voi. Este corpul vostru, ADN-ul vostru si prin urmare sunteti singurii care il pot activa, dezactiva. Daca materia are limite, constiinta nu are!

 

Felicitari , as aduga doar ca masinaria numita generic Om, are si o parte electrica , nu doar bio-chimca . :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×