Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Ce ati invatat din aceasta incarnare?

Postări Recomandate

La 17.01.2011 la 10:12, soogee a spus:

Cei ce cred in reincarnare spun ca fiecare viata e o sansa pentru a evolua, a invata.

 

Mi se pare curios ca desi inveti, totusi nu mai tii minte nimic atunci cand te incarnezi (asta in cazul in care teoria reincarnarii e adevarata). Daca nu mai tii minte nimic din fostele vieti, atunci unde mai e progresul, cunoasterea, invatarea?

 

Dar, luand reincarnarea in sens metaforic, ca o poveste arhetipala, intrebarea mea este:

 

ce ati invatat pana acum din actuala voastra viata?

unde sunteti cu cunoasterea in acest moment?

Eh, nu era chiar gresit, Olga, aceasta incarnare este tot in contextul reincarnarii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, observant said:

Incarnare inseamna ca tu, Mosotti, ai un corp de carne, esti o constiinta in carne, o constiinta incarnata. Este foarte corect din punct de vedere semantic.

Aaa, asta da. Eu ma refeream ca se duce cica sufletu in alt corp, ca e o aberatie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 hours ago, Mosotti said:

Aaa, asta da. Eu ma refeream ca se duce cica sufletu in alt corp, ca e o aberatie.

Atât de simplist și aiurea descrii „problema”, încât e clar că nu ai habar despre ce e vorba.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/2/2020 at 8:02 PM, Vriies said:

Atât de simplist și aiurea descrii „problema”, încât e clar că nu ai habar despre ce e vorba.  

Stiu f bine despre ce e vb, de o iluzie, nu s-a demonstrat nimic, ca si aia cu calatoria in timp, doar speculatii si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Mosotti said:

Stiu f bine despre ce e vb, de o iluzie, nu s-a demonstrat nimic, ca si aia cu calatoria in timp, doar speculatii si atat.

Știi pe dreak! Nu știi nika, dar te repezi să dai verdicte. Dacă e s-o luăm așa, speculații sunt toate. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/3/2020 at 11:12 PM, Vriies said:

Știi pe dreak! Nu știi nika, dar te repezi să dai verdicte. Dacă e s-o luăm așa, speculații sunt toate. 

DIn mom ce nu s-a demonstrat e clar ca nu ar fi, daca era se demonstra, asa ca pana la proba contrarie e sigur ca nu e. Si nici nu are cum sa fie, dar daca nu cunosti mecanismul cum merge omul, asta este, ai dubii, daca ai intelege cum merge, n-ai mai avea dubii deloc. Adica daca intelegi ce inseamna faptul ca are viata, nu ma refer la functionalitati gen metabolism si altele, ca astea le cam stii cum multi stiu. Ziceti de viata dar nu stiti ce inseamna si cu ce se mananca. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Mosotti said:

DIn mom ce nu s-a demonstrat e clar ca nu ar fi, daca era se demonstra, asa ca pana la proba contrarie e sigur ca nu e. Si nici nu are cum sa fie, dar daca nu cunosti mecanismul cum merge omul, asta este, ai dubii, daca ai intelege cum merge, n-ai mai avea dubii deloc.

Adica daca intelegi ce inseamna faptul ca are viata, nu ma refer la functionalitati gen metabolism si altele, ca astea le cam stii cum multi stiu. Ziceti de viata dar nu stiti ce inseamna si cu ce se mananca. 

Teoria reîncarnării este deocamdată o teorie metafizică. E clar că nu a fost demonstrată în sens academic. Dar mă amuzi teribil susținând că ai cunoaște „mecanismul prin care merge omul”. Ia zi-le, tu, bre, să înțelegem și noi. Plizz, uimește-mă!

Și tu știi cu ce se mănâncă „viața”? Pe pariu că nu știi! Ia dă tu colea o definiție a vieții, a viului, să vedem dacă știi cu ce se mănâncă. 

Pe bune, apreciez faptul că ai păreri. Dar nu mai veni cu verdicte și judecăți categorice în domenii în care nu prea ai cercetat și nu prea ai ce să spui, cu excepția unui „nu” categoric bazat pe faptul că mintea ta încă nu a descoperit și alte ipoteze ale realității.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci:

Viata nu e altceva decat consecinta unor reactii chimice din creier, de aia se si duce odata cu moartea creierului. Suntem si am mai zis, niste androizi, niste roboti biologici ultrasofisticati, gandim, avem asa zis-a viata, suntem autonomi cumva, invatam, si odata ce moare sursa vietii, moare si viata, nu are cum sa mai fie ceva dupa. Viata este o calitate superioara fara de robotii facuti de noi care-s infecti de prosti ca si evolutie. Viata e cum e la robot starea aia de functionare. Diferenta e ca ei nefiind asa evoluati nu sunt constienti de sine, nu invata, nu iau decizii cine stie ce, nu au sentimente, ca si sentimentele-s tot ceva superior care avem din cauza creierului f performant, ei nu au asa ceva si aia e, viata lor e aia care e cum s-ar zice, adica ca, functioneaza.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, Mosotti a spus:

Deci:

Suntem si am mai zis, niste androizi, niste roboti biologici ultrasofisticati

 

Pe roboti omul i-a creat și tu zici că omul e și el tot un robot, deci "robotul om" a fost creat și el de către cineva/ceva... 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×