Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Ce ati invatat din aceasta incarnare?

Postări Recomandate

2 minutes ago, Maeve. said:

Sa nu ai incredere in dragoste! Te poate baga in incurcatura! 

Eh, așa mai vii de-acasă. 

 

Oricum, interesantă învățătură...

Asta deși, recunosc, e oarecum diferită de-a mea, pe care aș exprima-o mai degrabă prin versurile lui Khalil Gibran:

„Când iubirea copleşitoare vă face semn, urmaţi-i îndemnul,
Chiar dacă drumurile ei sunt aparent grele şi prăpăstioase,
Şi când vraja paradisiacă vă cuprinde cu aripile ei angelice,
supuneţi-vă misterului ei,
Chiar dacă sabia ascunsă-n penaju-i v-ar putea răni,
Iar când iubirea transfiguratoare vă vorbeşte şi o
simţiţi profundă şi divină, daţi-i crezare,
Chiar dacă vocea ei ar putea să vă sfărâme visurile himerice,
asemenea vântului din miază-noapte care vă pustieşte grădinile.

Fiindcă, precum iubirea vă încunună,
adeseori tot ea trebuie să vă şi purifice.
Precum vă face să creşteţi mult mai repede şi îmbătaţi de fericire,
Tot ea trebuie să vă şi reteze uscăciunile
şi să vă distrugă cât mai repede răutăţile şi egoismul”.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.09.2014 la 0:57, omulfarachip a spus:

Pana acum (am 29 ani), am invatat ca trebuie sa ofer iubire celorlalti pentru a-mi vindeca traumele sufletesti. Pentru a ma adapta la aceasta viata, trebuie sa am o misiune bazata pe verbul "a oferi", si, in plus "a empatiza cu". Daca nu-mi voi trata bolile sufletesti, nu voi putea sa-mi folosesc mintea minunata cu care am fost inzestrat. Limitarile mele sunt sufletesti. De indata ce voi invata sa ofer iubire ma voi vindeca. Aceasta este misiunea mea.

Da. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Maeve. a spus:

Sa nu ai incredere in dragoste! Te poate baga in incurcatura! 

Mai bine "să ai încredere în dragoste", decât să ai frică! Frica te abate de la "drumul firesc" și te îndepărtează de ceea ce-ai tu de făcut în viata asta. Cea mai nocivă idee este ceva de genu': "vai, oare ce-o să zică lumea!". 

Editat de Lucia N
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Lucia N said:

Mai bine "să ai încredere în dragoste", decât să ai frică! Frica te abate de la "drumul firesc" și te îndepărtează de ceea ce-ai tu de făcut în viata asta. Cea mai nocivă idee este ceva de genu': "vai, oare ce-o să zică lumea!". 

Așa e! Aș zice că aci avuseși gura de aur! :smile: Dar fii atentă că am o nedumerire micuță, colea...

Ție nu ți-e frică de nika? Nici măcar că n-o să iasă psd-ul la alegeri? :smile::laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 43 minute, Vriies a spus:

Așa e! Aș zice că aci avuseși gura de aur! :smile: Dar fii atentă că am o nedumerire micuță, colea...

Ție nu ți-e frică de nika? Sau :laugh:

De ce mi-ar mai fi frică de "nika", că n-a reușit să mă elimine, doar m-a rănit un pliculeț! :biggrin: Asadar și prin urmare, prin urmare și așa "dar", atlantii călătoreau chiar și prin Germania, deci oriunde-aș fi sunt în siguranță, mai ales că prezența mea aduce siguranță oriunde- aș fi prezentă! :biggrin: S-auzim numa' de bine! 

 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Lucia N said:

De ce mi-ar mai fi frică de "nika", că n-a reușit să mă elimine, doar m-a rănit un pliculeț! :biggrin: Asadar și prin urmare, prin urmare și așa "dar", atlantii călătoreau chiar și prin Germania, deci oriunde-aș fi sunt în siguranță, mai ales că prezența mea aduce siguranță oriunde- aș fi prezentă! :biggrin: S-auzim numa' de bine! 

 

Cine te-a rănit, bre? Poi, se poate așa ceva? Ia spune-mi-l mie, colea, să vezi ce-o să-i fac io!  :biggrin: Am toporul lui Thor (fiind buni prieteni mi l-a împrumutat, da?:biggrin: ) și bine n-o să-i fie celui care mă supără! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Vriies a spus:

Cine te-a rănit, bre? Poi, se poate așa ceva? Ia spune-mi-l mie, colea, să vezi ce-o să-i fac io!  :biggrin: Am toporul lui Thor (fiind buni prieteni mi l-a împrumutat, da?:biggrin: ) și bine n-o să-i fie celui care mă supără! :laugh:

:biggrin: Mortal! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista incarnare, ce e cu tampenia asta ? E doar o presupunere si atat, o fantezie, n-a demonstrat nimeni nimic, asa cum e si cu religia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred in asa ceva, am auzit de notiunea asta destul de tarziu  in viata, si nu ma pot amesteca in asemenea credinte.   Sint care calculeaza nu stiu ce sa sa ajunga la ceva date care inmultite si impartite te duc departe  ... nu pot sa cred in numerologie sau alte vrajitorii.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Mosotti a spus:

Nu exista incarnare, ce e cu tampenia asta ? E doar o presupunere si atat, o fantezie, n-a demonstrat nimeni nimic, asa cum e si cu religia.

Incarnare inseamna ca tu, Mosotti, ai un corp de carne, esti o constiinta in carne, o constiinta incarnata. Este foarte corect din punct de vedere semantic.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×