Sari la conținut
Forum Roportal
enohabel

Doua legi esentiale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii rad ca sa nu planga, si ca nu stiu decat sa rada manzeste. Despre argumente nu comentez. (ma refer la copilul scos din minti)

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga domnule citat mai sus,

:o: Draga domnule, la fel citat mai sus :lol2:

 

Mai intai n-ati reusit sa ma lamuriti cum arata un caracter violent, in conditiile in care Dvs, cu toata stima, sustineti ca este nonviolent un caracter al unuia care nu se poate opune raului si care distruge lumea doar pentru ca respecta liberul arbitru al oamenilor!

Cu toata nadejdea, astept sa-mi descrieti un astfel de caracter violent! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate m-ar ajuta sa stiu ce anume v-a facut, domnule Black velvet, sa deveniti un pagan declarat, aceasta deoarece as putea pleca de la anumite experiente sau eventual intelegeri gresite ale Bibliei pe care le-ati fi avut si care v-au facut sa va autodeclarati pagan convins. Eu cred ca Dumnezeu iubeste si paganii dar aceasta nu inseamna ca este si de acord cu teoriile lor gresite.

Sa ne amintim de iudeii necredinciosi de pe timpul lui Iisus, la fel faceau si ei, cu Biblia lor in mana Il respingeau pe Acela despre care se vorbea in aceasta pentru ca El nu vorbea limbajul violent de acolo ci le spunea ca Dumnezeu Isi iubeste dusmanii si asa ar trebui sa faca si ei. Ei se numeau credinciosi iudei dar respingeau ratiunea existentei lor ca popor. Va apreciez totusi sinceritatea in sensul ca nu sunteti ipocrit doar pretinzand ca ati fi crestin.

Eu nu cred ca Divinitatea a inspirat profetii si pe toti ceilalti scriitori ai Bibliei in sensul ca acestia au devenit "penita" Sa.

Ci a a fost si este o unitate, o impletire dintre uman si divin asa cum s-a intamplat si in Fiinta lui Iisus din Nazaret. In El, natura noastra umana decazuta, imperfecta, a fost unita cu natura divina. Uitati un exemplu:

Doua relatari ale aceluiasi eveniment din doua puncte de vedere, al omului imperfect si al Divinitatii.

2Samuel 24:1 - aici ni se spune ca Dumnezeu l-ar fi instigat pe David, imparatul Israelului, sa faca numaratoarea poporului sau iar dupa ce a facut aceasta tot El l-ar fi pedepsit pe acesta. Cam ciudat sa fie adevarat, si chiar nu este, este doar punctul de vedere al omului imperfect, intelegerea gresita a evenimentului in cauza.

1Cronici 21:1 - Cronicarul ne spune adevarul aici demascandu-l pe acela care a fost in spatele acestei actiuni gresite a lui David, acela de care David a ascultat in acel moment al vietii lui si anume Satan. Aici este purul adevar divin.

In consecinta anumite versete care contrazic adevarul despre caracterul nonviolent al Divinitatii trebuie vazute ca fiind intelegerea gresita iudaica de atunci care spune(a) ca orice ar veni, bine sau rau, Dumnezeu este vinovat.

Cine are urechi de auzit, va auzi si va intelege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Tu ai buletin de crestin? Ai fi singurul din Romania in situatia asta injositoare.

 

2.Vad ca te freaca si pe tine ca si pe restul "adevaratilor" grija de viitorul "neadevaratilor". Au trecut vremurile crucii si sabiei in care neinfectatilor cu crestinism li se lasa "alegerea": te inscrii la mintuire cu noi sau te trimitem noi direct sa verifici daca exista sau nu lumea ailalta.

 

3, Aici ai 1/2 dreptate: scriptura este o inventie. Dar e cea mai rea posibila.

 

Ce e esential in asa zisele 2 legi? Chiar crezi in aberatia vietii de apoi? In halucinatiile celor care au scris despre Isus si scamatoriile lui, un personaj exclusiv imaginar, nascut in mintile unor antici consumatori de etnobotanice?

 

Legile astea aiuritoare spun in esenta ca in timpul vietii esti mort si dupa moarte poti invia (daca ai pila Isus si i-ai dat plocoane "de crediinta" lui si de bani gramada popilor emisari) .

 

Astea nu sinnt "legi", sint simptome de psihopatie. "Certiduni" din astea sint descrise in amnunt in manualele de psihiatrie.

Ce fain torci, ca o pisicutza rasfatzata

Uite Pa,am vrut sa te sorcovesc de anul nou,dar am zis ca e mai bine sa-ti dedic o poezie...poate se face putina ordine si in neuronii tai :lol:

 

Nu, nu suntem un vis sau intamplare

Un lut de sine insusi framantat

Ci ne-a zidit o minte creatoare

Si-o ntelepciune fara de hotare

Exista Dumnezeu ; cu adevarat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fain torci, ca o pisicutza rasfatzata

Uite Pa,am vrut sa te sorcovesc de anul nou,dar am zis ca e mai bine sa-ti dedic o poezie...poate se face putina ordine si in neuronii tai :lol:

 

Nu, nu suntem un vis sau intamplare

Un lut de sine insusi framantat

Ci ne-a zidit o minte creatoare

Si-o ntelepciune fara de hotare

Exista Dumnezeu ; cu adevarat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem cu noi Scriptura ca dovada

Avem minuni si semne neincetat

Vai de mine si de mine. :o: Scriptura ca dovada ? Aia numesti tu dovada ? In care se spune ca omul a fost creat de Dumnezeu, cand toate dovezile arata ca a aparut ca urmare a evolutiei ? Poti sa crezi o asa dovada ? :lol2: Se vede cat de cult esti si ce capacitate de a analiza lucrurile ai.

 

deoarece nu poate interfera cu libertatea de alegere pe care tot El a creat-o.

Bine ma, ne-a dat noua liber arbitru sa putem sa omoram oameni cand vrem. Dar dezastrele naturale de ce le lasa sa aiba loc ? De ce lasa ca un cutremur sa omoare mii de oameni nevinovati ? :) Vai de logica voastra. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da exista Dumnezeu cu adevarat ,dar iubirea a exista inainte de Cristos.Ai uitat ca este scris;Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din Toata inima si din tot sufletul si cu toata puterea ta.

 

Si ati reusit ? NU

 

 

Isaia 65:2 Mi-am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×