Sari la conținut
Forum Roportal
enohabel

Doua legi esentiale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Na vezi de ce nu ma tem eu de Dumnezeu? ...asta chiar daca este Tatal acelui Christos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer(In Apoc 22.16)

 

Pai si ce asteapta?

De ce nu iese pe piata cu noul soft adaptat Sistemului de Operare din sec 21?

Pai crede ca e suficient sa "inspiri" o carte taman atunci cand 99. 999% din populatie este analfabeta?

Pai ce impact la popolatie are o asemenea actiune de prpovaduire in neant a "Legii duhului de viata"... cand tocmai Christos se recunoaste ca fiind Stapinul cheilor MORTII si ale IADULUI ???? (Apoc 1.18)

 

 

Isus vrea sa spuna prin versetul din Apoc. 1:18 ca are puterea chiar de a invia mortii. Lucifer-devenit-Satan pune atributele lui pe seama lui Isus. Mantuitorul prin moarte a nimicit puterea mortii si a adus invierea mortilor (chiar si a celor rai) care va fi o realitate si ptr. toti oamenii rai nepocaiti care au trait pe Terra de la Adam iar ei vor fi ca nisipul marii cand vor invia.Apoc 20:8

Editat de Valentin77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus vrea sa spuna prin versetul din Apoc. 1:18 ca are puterea chiar de a invia mortii.

Ma tu chiar vorbsti serios?

Pai ai vazut tu vre-un om inviat din morti ?

Pai daca Christos ar fi avut acest "talent" ...pai poate tinea si azi predici prin biserici ...si nu era oale si ulcele!

Tocmai aceste "verigi lipsa" mentionate de mine mai sus ...adeveresc faptul ca Christos(NU Isus) deschide poarta Mortii doar ca sa intrii pe ea ...si nu sa iesi din moarte prin ea in viata ...faptul ca nu ai inteles corect ...il vedem in faptul ca nu faci legatura ca el este si Stapanul Cheilor Iadului ...adica punand aceste doau afirmatii in ordine logica ...mai intai iti deschide usa mortii si te pofteste sa intrii in Imparatia lui (Imparatia Mortii) ...si apoi iti deschide si usa Iadului ca sa ii pofteasca pe cei care il urmeaza .... in Iad ...pentru ca el nu are cheile Raiului !

 

Lucifer-devenit-Satan pune atributele lui pe seama lui Isus. Mantuitorul prin moarte a nimicit puterea mortii

Adica a deposedat de putere pe cea care a fost inaintea lui ...devenind el insusi Stapanul cheilor mortii ...adica cel care deschide usa ca sa te pofteasca prin ea ...direct in MOARTE!

 

si a adus invierea mortilor (chiar si a celor rai)

...a adus-o ...dar in IAD ...ca doar el este si Stapanul Cheilor Iadului ....iar cei care il urmeaza ...vor avea intradevar "viata vesnica" ...dar o viata de mort ...care traieste la nesfarsit in IAD! ...adica Imparatia lui Christos !!!

De ce?

Pai pentru ca cei care il urmeaza benevol ... s-au inscris intr-o organizatia mafiot-criminala ... una care a adus Umanitatii cea mai neagra perioada din istoria ei ...perioada pe care azi numim obscurantismul intunecat al evului mediu religios ...perioada in care Biserica crestina a comis mai multe crime decat fascismul si comunismul la un loc ...desi si acestea au fost facute tot dupa "modelul crestin" impus de Constantin cel Mare!

 

Deci ...avelo grija ...ca vad ca nu sti cui te-ai vandut!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tu chiar vorbsti serios?

Pai ai vazut tu vre-un om inviat din morti ?

Pai daca Christos ar fi avut acest "talent" ...pai poate tinea si azi predici prin biserici ...si nu era oale si ulcele!

Tocmai aceste "verigi lipsa" mentionate de mine mai sus ...adeveresc faptul ca Christos(NU Isus) deschide poarta Mortii doar ca sa intrii pe ea ...si nu sa iesi din moarte prin ea in viata ...faptul ca nu ai inteles corect ...il vedem in faptul ca nu faci legatura ca el este si Stapanul Cheilor Iadului ...adica punand aceste doau afirmatii in ordine logica ...mai intai iti deschide usa mortii si te pofteste sa intrii in Imparatia lui (Imparatia Mortii) ...si apoi iti deschide si usa Iadului ca sa ii pofteasca pe cei care il urmeaza .... in Iad ...pentru ca el nu are cheile Raiului !

 

 

Adica a deposedat de putere pe cea care a fost inaintea lui ...devenind el insusi Stapanul cheilor mortii ...adica cel care deschide usa ca sa te pofteasca prin ea ...direct in MOARTE!

 

 

...a adus-o ...dar in IAD ...ca doar el este si Stapanul Cheilor Iadului ....iar cei care il urmeaza ...vor avea intradevar "viata vesnica" ...dar o viata de mort ...care traieste la nesfarsit in IAD! ...adica Imparatia lui Christos !!!

De ce?

Pai pentru ca cei care il urmeaza benevol ... s-au inscris intr-o organizatia mafiot-criminala ... una care a adus Umanitatii cea mai neagra perioada din istoria ei ...perioada pe care azi numim obscurantismul intunecat al evului mediu religios ...perioada in care Biserica crestina a comis mai multe crime decat fascismul si comunismul la un loc ...desi si acestea au fost facute tot dupa "modelul crestin" impus de Constantin cel Mare!

 

Deci ...avelo grija ...ca vad ca nu sti cui te-ai vandut!

 

Te cam grabesti cu concluziile fratioare in masura in care nici nu stii cu cine vorbesti. Doar presupui ca as fi membrul unei biserici, nu?

Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce a facut presupusa biserica crestina in secolele trecute si nici cu interpretarea pe care o da crestinismul popular de azi Bibliei. Asa ca nu mai trage in toti ca nu poti fi sigur ca fiecare interlocutor este vandut unui sistem.

Personal cred ca diavolul lupta pe cel putin doua fronturi impotriva lui Dumnezeu. Unul ar fi acela in care se regasesc aceia care doar pretind ca sunt crestini dar care nu predica adevaratul crestinism iar cel de-al doilea este acela in care se regasesc aceia care nici nu pretind ca sunt crestini si isi manifesta ura in mod deschis impotriva lui Dumnezeu punand atributele diavolului pe seama Bunului Dumnezeu care ne-a fost descoperit de Iisus ca fiind dragoste infinita. Iisus si Tatal nostru sunt una in caracter. Asa a spus Iisus si eu cred aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te cam grabesti cu concluziile fratioare in masura in care nici nu stii cu cine vorbesti.

Nu!

Si nici nu este important ..pentru ca eu nu persoana ta am atacat-o ...ci ideile postate!

 

Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce a facut presupusa biserica crestina in secolele trecute si nici cu interpretarea pe care o da crestinismul popular de azi Bibliei. Asa ca nu mai trage in toti ca nu poti fi sigur ca fiecare interlocutor este vandut unui sistem.

Nu ai inteles ...eu doar am combatut unele idei afirmate de tine ....de ex. aceasta:

.... Mantuitorul prin moarte a nimicit puterea mortii

Vezite rog .... ce ti-am raspuns la aceasta afirmatie.

 

Personal cred ca diavolul lupta pe cel putin doua fronturi impotriva lui Dumnezeu.

Si hotul CREDE .... ca nu va fi prins !

Important este sa retii ca crestinii nu au Dumnezeu ...si asta se vede clar in faptul ca nu au o scriptura ...si folosesc in mod mincinos "scriptura religiei mozaice scrisa de poporul evreu ...si se lauda ca niste sarlatani ... ca "Dumnezeu le-a inspirat Biblia...asa ca acesti crestini care nu au Dumnezeu l-au adoptat pe Dracu ca fiind "dumnezeul" lor ...deci contradictiile pe care le vezi tu ...nu sunt decat manevrele inselatoare ale Satanei

 

Unul ar fi acela in care se regasesc aceia care doar pretind ca sunt crestini dar care nu predica adevaratul crestinism

Acestia nu mai exista ..ptr ca "adevaratul crestinism" este o secta a religiei Mozaice ...secta anihilata de falsul apostol/sarlatanul real ...Pavel din Tarsus. ...acum 2000 de ani!

 

ar cel de-al doilea este acela in care se regasesc aceia care nici nu pretind ca sunt crestini si isi manifesta ura in mod deschis impotriva lui Dumnezeu punand atributele diavolului pe seama Bunului Dumnezeu care ne-a fost descoperit de Iisus

Despre care Dumnezeu adevarat vorbesti?

Cumva despre Alah?

Sau nu sti ca Isus pe cruce fiind ...s-a plins Tatalui Sau cu vorbele: Eli Eli Lama Sabachtani ?

Adica un Eli care tradus in limba aramaica (limba lui Isus) se numeste Eloah ...adica cel caruia arabii ii spun ... Alah!

 

 

Iisus si Tatal nostru sunt una in caracter. Asa a spus Iisus si eu cred aceasta.

Ispus nu a spus asa ceva ...dar a spus in 1Corinteni 3.1, ca "Omul este Templul lui Dumnezeu" ...si ca Dumnezeu este viu in tot ceea ce este viu ...deci si in noi toti ...si a mai spus in Matei 6.5 sa nu frecventam biserica ...ca numai fariseii o frecventeaza ...si ca mai bine ti-ai spune rugaciunea la tine in intimitatea camarutei tale!

In concluzie retine:

Ca Dumnezeu este in noi toti ...exact asa cum a fost si in Isus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu!

Si nici nu este important ..pentru ca eu nu persoana ta am atacat-o ...ci ideile postate!

 

 

Nu ai inteles ...eu doar am combatut unele idei afirmate de tine ....de ex. aceasta:

 

Vezite rog .... ce ti-am raspuns la aceasta afirmatie.

 

 

Si hotul CREDE .... ca nu va fi prins !

Important este sa retii ca crestinii nu au Dumnezeu ...si asta se vede clar in faptul ca nu au o scriptura ...si folosesc in mod mincinos "scriptura religiei mozaice scrisa de poporul evreu ...si se lauda ca niste sarlatani ... ca "Dumnezeu le-a inspirat Biblia...asa ca acesti crestini care nu au Dumnezeu l-au adoptat pe Dracu ca fiind "dumnezeul" lor ...deci contradictiile pe care le vezi tu ...nu sunt decat manevrele inselatoare ale Satanei

 

 

Acestia nu mai exista ..ptr ca "adevaratul crestinism" este o secta a religiei Mozaice ...secta anihilata de falsul apostol/sarlatanul real ...Pavel din Tarsus. ...acum 2000 de ani!

 

 

Despre care Dumnezeu adevarat vorbesti?

Cumva despre Alah?

Sau nu sti ca Isus pe cruce fiind ...s-a plins Tatalui Sau cu vorbele: Eli Eli Lama Sabachtani ?

Adica un Eli care tradus in limba aramaica (limba lui Isus) se numeste Eloah ...adica cel caruia arabii ii spun ... Alah!

 

 

 

Ispus nu a spus asa ceva ...dar a spus in 1Corinteni 3.1, ca "Omul este Templul lui Dumnezeu" ...si ca Dumnezeu este viu in tot ceea ce este viu ...deci si in noi toti ...si a mai spus in Matei 6.5 sa nu frecventam biserica ...ca numai fariseii o frecventeaza ...si ca mai bine ti-ai spune rugaciunea la tine in intimitatea camarutei tale!

In concluzie retine:

Ca Dumnezeu este in noi toti ...exact asa cum a fost si in Isus!

Adevaratul Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Iisus Hristos nu este prezent IN TOTI OAMENII. Daca ar fi asa inseamna ca nu ar respecta libertatea oamenilor.Fiecare om este liber de la Dumnezeu sa aleaga daca vrea sau nu sa fie un templu al Lui. Nimeni nu este un templu al Lui cu forta. Amenintarea, constrangerea si nerespectarea libertatii si demnitatii fiintelor sunt de la diavol, sarpele cel vechi si Satana care doreste sa minta si sa insele intreaga lume. "El cand spune o minciuna spune dintre ale lui ca el este mincinos si tatal minciunii" spunea Iisus despre el. Este adevarat ca TATAL era prezent in Iisus si Acesta era un templu al Lui (Ioan 2:21) insa aceasta deoarece Iisus a facut o alegere continua in sensul acesta. Oamenii acum incep sa auda ca pot fi temple ale lui Dumnezeu daca doresc aceasta si li se explica cum se va face aceasta, cum vor deveni ei templele Sale in urma alegerii lor personale.

Editat de Valentin77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevaratul Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Iisus Hristos nu este prezent IN TOTI OAMENII.

Evident ca nu!

Si sti de ce?

Pentru ca acela este INEXISTENT!

 

Daca ar fi asa inseamna ca nu ar respecta libertatea oamenilor.

Gresit!

Pai dupa parerea ta ...acel Dumnezeu de care zice Isus ca locuieste in mine ...nu asculta de mine?

Asculta fi sigur ...dar el te directioneaza "din umbra" ..pentru ca el este constiinta ta!

 

Fiecare om este liber de la Dumnezeu sa aleaga daca vrea sau nu sa fie un templu al Lui.

 

De la care Dumnezeu?

Cumva de la Manitou sau Wothan ... sau poate de la Flying Spaghetty Monster?

 

Nimeni nu este un templu al Lui cu forta.

Asta o fi valabil doar la acele oi care au aspect uman ...oamenii care au constiinta ...il au in ei si pe acel Dumnezeu!

 

Amenintarea, constrangerea si nerespectarea libertatii si demnitatii fiintelor sunt de la diavol, sarpele cel vechi si Satana care doreste sa minta si sa insele intreaga lume.

"El cand spune o minciuna spune dintre ale lui ca el este mincinos si tatal minciunii" spunea Iisus despre el.

Eh da ...cu asta ai dreptate! ...in aceasta categorie intra toti CREDINCIOSI!

Pentru ca doar ei CRED in ceva NECUNOSCUT ...asta chiar daca nu au dovada ca acel ceva exista ...ei cred asa ca orbii intr-o minciuna frumoasa!

Noi ceilalti nu CREDEM decat ceea ce este bine dovedit si bine CUNOSCUT...adica STIUT...adica in lucruri ADEVARATE ...si nu in minciuni ...asa cum cred TOTI "credinciosii"!!!

 

Este adevarat ca TATAL era prezent in Iisus si Acesta era un templu al Lui (Ioan 2:21) insa aceasta deoarece Iisus a facut o alegere continua in sensul acesta.

Fi sigur ca un om membru al societatii dezvoltate, unul serios si competent dar si cu constiinta, este MUUUUUULT mai dezvoltat din p. de v. spiritual decat a fost acel invatator numit Isus care nici nu stia ce e aia igiena ... sau cultura ...sau cum se acorda primul ajutor ...sau +++++ !

 

Oamenii acum incep sa auda ca pot fi temple ale lui Dumnezeu daca doresc aceasta si li se explica cum se va face aceasta, cum vor deveni ei templele Sale in urma alegerii lor personale.

Iarasi te inseli!

Acum oamenii constientizeaza faptul ca au depasit cu mult stadiul de "fii ai lui Dumnezeu"(asa cum era Isus) si au avansat catre stadiul de 'Mici Dumnezei Adevarati si Mantuitori" ...dupa cum vedem astazi ca imbunatatesc Creatia ... si salveaza oamenii aflati in situatii extreme.

 

Faptul ca uni dintre noi sunt superiori lui Isus il vedem zilnic demonstrat in spitalele din societatile dezvoltate, acolo unde pe baza de Computere Tomografe cu Rezonanta Magnetica iti poate depista o tumoare canceroasa ...si ti-o poate extirpa cu un robot auxiliar ptr operatii ...si apoi trata cu medicamentatie chimo-terapeutica ...facandu-se astfel ADEVARATE MINUNI pe care NICIODATA Isus sau amaratul ala de dumnezeu in care crezi tu ...nu le-a putut face ..si nicidecum nu le-a facut in "productie de serie" ptr toti oamenii ...asa cum se fac zilnic pe banda rulanta in zeci de mii de spitale moderne!

 

Asta ca sa pricepi si tu si ceilalti credinciosi ca tine ...ca "minunile" UNICE facute de Christos ... nu sunt decat incercari ale Diavolului de a se da drept Dumnezeu ...si ca Adevaratii Dumnezei Atoputernici sunt linga tine ...fiind societatea in care traiesc oamenii mileniului 3, ...fapt pe care "oile Domnului" nu au nivelul sa le priceapa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu gresesc la cea ce voi zice ok si iertatima pls..

a) ce este si cum definim o lege spirituala?

 

b) ce este legea Duhului de viata cum si cand actioneaza ?

 

c) ce este legea pacatului si a mortii, cum si cand actioneaza ?

 

a)legea spirituala avem in biblie exod 20.2 zic cele 10 porunci

b) sincer eu nu cred ca ar exista legea duhului dec as zice ca este una cu cele 10 porunci poate desi zic ca duhul sant daor indeamna ca sa te caiesti pt ca prin ISUS santem salvati..

C) legea pacatosului este tot cea ce iti zice satana tie ex iti zice as nu te caiesti sa sa nu stai de partea lui Dzeu astfel trimit demoni mei s te raneasca este doar un exemplu avand in vederea ca satana mereu schimba legile sale zic ca nu este ca si Dzeu sa aiba legi constante si care sa dureze multa vreme

 

Nota: asta ii parerea mea desi poate sa nu fie dar a) si b) sant sigur si sant legi care dureaza pt todeauan dzeu na schimbat legea sa de 6000 de ani in coace sant tot acelasi legi desi mai mult de cat atat Dzeu lea avut aceste legi din veci in vecilor..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu te necajesc ...dar ceea ce zici tu aici are conotatie de primitivism sadea.

a)In ziua de azi legile spirituale sunt bazate pe Cunoastere rationala a valorilor artistice supreme create de umanitate ...si nu pe credinta a proasta a unora care au ramas cu mentalul in antichitatea semiprimitiva!

 

b)Legea Duhului de viata .... formulat modern este legea nescrisa in cuvinte ci in informatie genetica a zestrei tale biologice

 

c) Legea pacatului si lista pedeapselor pentru pacatele comise le gasim descrise in Codul Penal, iar lista ptr corectarea purtarilor gresite si a "pacatzelelor" le gasim in Codul manierelor de buna purtare.

Cat despre Legea Mortii este o lege biologica naturala de care nu scapa nicio fiinta vie, indiferent de cat de sfanta ar fi aceasta.

 

Eu ti-as recomanda, daca nu te superi, sa revii cu picioarele pe pamant si sa inveti chiar foarte bine ce se invata la scoala si sa nu asculti de sarlatanii din Casa de Adunare (a Zeciuielii) unde niste sarlatani se straduiesc sa te prosteasca fiind constienti ca vor avea de mancat o pita mare si alba numai pe seama prostiei si a ignorantei a unor retardati rupti de realitatea cotidiana.

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×