Sari la conținut
Forum Roportal
enohabel

Doua legi esentiale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da uite ca este pe aici un crestin autentic,ca tare bine te-ai exprimat.

Legea duhului de viata incepe cu prima suflare de la nastere.

Iar legea pacatului si a mortii incepe deasemeni la nastere.

Nimeni nu se poate feri de moarte,este lege.

Lege duhovniceasca nu exista.Afara daca la legea lui Dumnezeu poti sa i spui astfel.

Dar legea lui dumnezeu nu prea place crestinilor.

Poate numai chiar celor autentici.

O lege spirituala este o suita de reguli pe care trebuie sa le respecti daca vrei sa fii aprobat de stapinul spiritului respectiv. Dar daca intrebarea face referire la Adevaratul Dumnezeu atunci intrega lege sta in ceea ce Sfinta Scriptura reda prin cuvintele spuse de Isus:" sa-l iubesti pe dumnezeul tau ,cu tota inima ta ,cu tot suflrtul tau,cu toata mintea ta si cu toata forta ta" si a2a "Sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti". Cit despre legea pacatului si a mortii este foarte mult de discutat, pentru ca raspunsul nu- l poate da nici o carte de istorie scrisa de oameni , pentru ca problemele au inceput in cer...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O lege spirituala este o suita de reguli pe care trebuie sa le respecti daca vrei sa fii aprobat de stapinul spiritului respectiv. Dar daca intrebarea face referire la Adevaratul Dumnezeu atunci intrega lege sta in ceea ce Sfinta Scriptura reda prin cuvintele spuse de Isus:" sa-l iubesti pe dumnezeul tau ,cu tota inima ta ,cu tot suflrtul tau,cu toata mintea ta si cu toata forta ta" si a2a "Sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti". Cit despre legea pacatului si a mortii este foarte mult de discutat, pentru ca raspunsul nu- l poate da nici o carte de istorie scrisa de oameni , pentru ca problemele au inceput in cer...

De ce puneti in gura lui Isus ,lucruri care nu i se cuvin.

E adevarat ca el a spus sa iubestiasa si asa.Dar uitate inTanach sa vezi ca este scris inca de la inceput.

Isus doar a spus ce era scris in Lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai ramas in urma cu stirile gheorghe, in ceea ce ma priveste. :)

 

Well,asta-i mare surpriza pentru mine...musulmanca neislamista...nu stiam ca se poate

da care is ultimile stiri ?, ca am rasfoit putin mesajele tale si nu am observat vreo convertire la crestinism

iar de musulmani atei n-am auzit

Esti educata am observat, ai minte brici,(chiar ca-s gheorghe in comparatie) paguba ca esti de partea cealalta a baricadei.

In mesajele tale se simte si se vede nevoia ta de comunicare insa pe forumurile astea putini oameni de calitate...

si interesant...daca la inceput erai finutza si inteleapta, pe parcurs te-ai contaminat cu spiritul de rautate si lipsa de respect al turmei

O fost pentru mine o calatorie interesanta citindu-ti unele mesaje...ceva asa exotic pentru mine :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fiu succint in momentul acesta si deoarece nu am suficient timp acum sa elaborez mai pe larg.

Legea pacatului si a mortii este un sistem de operare care a fost instalat in fiinta umana ca si consecinta a faptului ca Adam, primul om (umanitatea colectiva), a ales despartirea de Divinitate ca urmare a prezentarii si acceptarii constiente a propunerii lui Lucifer.

Sistemul de operare care era instalat in om, sau oricare alta fiinta creata la aparitia ei, era unul care permitea insasi partasia de natura divina a Creatorului in sensul caracterului nonviolent dar nu numai. In alte cuvinte, orice fiinta creata era un templu in care locuia Creatorul prin ETERNA MAGISTRALA CARE ERA SI ESTE DUHUL SFANT. Consecinta acceptarii constiente a acestei stari de fapt era LEGEA DUHULUI DE VIATA sau CARE OFERA VIATA SI NATURA CREATORULUI IN SENSUL CARACTERULUI NONVIOLENT SI NEMURIREA SA.

Pentru ca Lucifer declarase razboi acestui sistem divin creat de Creatori, a plecat din ceruri, despartit fiind de natura divina, nemaifiind un templu al Creatorului, prezentand propunerea lui ( de a inceta sa mai fie un templu ptr. Creator) fiintelor altor planete create.

Adam a ales acest nou sistem desi fusese avertizat de Divinitate in legatura cu noua ordine a lui Lucifer din univers.

A creat aceasta alianta cu ingerii rebeli si L-a alungat pe Creator din fiinta lui si astfel in creierul lui, in lipsa Duhului Sfant, s-a instalat aceasta noua si ciudata lege, LEGEA PACATULUI SI A MORTII.

Eu personal cred ca va exista o reconectare in curand la Divinitate iar LEGEA DUHULUI DE VIATA va fi reactivata in mod deplin intr-un grup de oameni care vor fi dorit aceasta si care vor fi refuzat toate ofertele celui rau cand acesta le-a cerut sa i se inchine, intr-un mod sau altul. Matei 4:8-11; Apocalipsa 12:11,12

Iisus Hristos din Nazaret a fost PRIMUL OM reconectat si aceasta lege Ii poarta acum numele deoarece,El, prin alegerea Sa constienta si permanenta, a fost mereu un Templu ptr. Creator si a deschis calea ptr. orice muritor sa devina partas de natura divina fugind de stricaciunea care este in lume prin poftele dezgustatoare si distrugatoare. 2Corinteni 4:19 si Ioan 8:40; 2Tesaloniceni 1:2-4; Ioan 2:18-21

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici nimeni nu influenteaza pe nimeni, doar isi intareste propriile convingeri.

 

Parca am fi la cioc cioc din usa in usa sa discutam pe marginea Bibliei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe aici nimeni nu influenteaza pe nimeni, doar isi intareste propriile convingeri.

 

Parca am fi la cioc cioc din usa in usa sa discutam pe marginea Bibliei.

:pardon: Pai... asta este si scopul unui forum, sa discutam, nu sa ne folosim de posibilitatea de a posta pentru a influenta sau a face prozelitism!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon: Pai... asta este si scopul unui forum, sa discutam, nu sa ne folosim de posibilitatea de a posta pentru a influenta sau a face prozelitism!

 

Eu vad ca unii discuta numai sa nu taca, iar daca e sa fie forum, de ce sa vorbesti cu peretii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×