Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Cum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mos Craciun este de fapt dragostea parintilor. Daca ea nu exista, sau e ipocrita, Mos Craciun este unul fals si el trebuie deconspirat cat mai repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu . Nici de Craciun nu te lasi cu morbiditatile

 

 

Have fun in continuare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rhini, de ce nu-ti rezolvi problemele personale in privat?

 

 

Froz3nasic3 - Nu cred ca un copil prescolar realizeaza ca parintii muncesc din greu ca sa-i cumpere lui cadouri. Ai mei aveau o idee fixa -oricat le-am explicat eu ca nu e cum cred ei - ziceau ca la bancomat sunt bani si de ce nu mergem sa luam de-acolo?!

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii si buniicii mei nu m-au "pacalit" niciodata cu mosii astia (Craciun, Nicolae, Gerila). Stiam ca orice cadou e dat de un om, ca "mosul Gerila" respectiv" de la gradinita sau de la scoala e un alt om costumat ca la teatru si care imparte cadourile date de scoala sau de parinti. La fel stie a din frageda pruncie si copilul meu, iar la intrebarile lui cibd afla versiunile "mitice" de la alti copii sau de la habotnica de bunica-sa materna ii raspundeam acelasi lucru si ii explicam cum si de ce alea sint niste prostii in care doar prostii pot sa creada. Ca urmare, ce "conflict psihologic" sa mai apara? Adevarul despre orice , de la bun inceput ,rezolva totul cu copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt probleme personale . Doar ca pe langa informatii corecte va sunt oferite si informatii eronate de catre initiator . Ma scuzati ca m-am bagat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de gand sa imi mint copiii cu asemenea basme. Am observat ce fac televiziunile, cum ''urmaresc calatoria lui Mos Craciun de la Polul Nord'' ... Tot timpul au stiri in gluma, pe unde a mai ajuns Mos Craciun, cum il urmaresc americanii prin satelit samd. E un personaj comercial si nimic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Froz3nasic3 - Nu cred ca un copil prescolar realizeaza ca parintii muncesc din greu ca sa-i cumpere lui cadouri. Ai mei aveau o idee fixa -oricat le-am explicat eu ca nu e cum cred ei - ziceau ca la bancomat sunt bani si de ce nu mergem sa luam de-acolo?!

Pentru ca nu li se explica asta.

 

 

Si eu cand eram copil imi doream o multime de jucarii. Si mi se explica ca nu avem momentan bani sa le luam.

Cu toate ca stiam ca avem, si o si spuneam.

Dar apoi mi se spunea, ca aceia sunt pentru lucruri mai importante si mi se exemplifica.

 

Asa si cu Mosul, imi spuneau ca le-a dat lor sa imi aduca. Dar stiam ca nu e asa.

Dar ma bucuram de spiritul asta, si profitam de el .

 

Eu nu imi pot inchipui cum sa mai fie adolescenti, si chiar adulti, care cred ca exista Mosul. :huggles:

Am intalnit cativa in realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad rostul topicului asta pentru ca indiferent de varsta, daca tu crezi ca mosul exista, atunci exista. Poate ca fizic nu, dar pana la urma mosul e o stare de spirit la care majoritatea ii simt prezenta. Si mie parintii acum ceva timp au zis aberatia cum ca mosul nu exista si a trebuit sa mai treaca ani buni pana cand l-am descoperit iarasi. Asa ca mai bine va gasiti alte lucruri de facut decat sa ii ziceti copiilor 'adevarul'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mos Craciun" e o traditie. Eu am aflat ca nu exista mosul asta ca de mic am fost curios si am cotrobait pana am aflat(cautam prin sertare pana gaseam cadourile, dar le lasam acolo ca ei sa mi le poata pune sub brad, ii pandeam noaptea cand le puneau sub brad de undeva de unde ei sa nu ma vada si tot asa). Apoi le multumeam parintilor in gand ca ei se straduiau sa mentina iluzia lui Mos Craciun - pentru ca ii intelegeam rostul si spiritul - e un obicei, o traditie, nu e ceva religios sau o tentativa de inselare, e doar un motiv de bucurie si atat. Mos Craciun exista - e o traditie :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa Scorpionule . :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×