Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Cum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi se par mai intoleranti necredinciosii cu credincioasii, daca ma intrebi, iar istoria si asta dovedeste.

Cred ca ai incurcat oile. Mai degraba istoria dovedeste tocmai contrariul si anume ca (,) credinciosii au fost cei intoleranti cu necredinciosii, fie ei ateisti sau din religii diferite. In ziua de azi societatile vestice se indreapta spre secularism si trendul sa schimbat. Necredinciosii par a fi mai intoleranti. Daca intradevar sunt, statistic vorbind, asta nu stiu, nu pot generaliza sau afirma cu certitudine, de aia am si spus ca "par a fi". E chestie de perceptie.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se par mai intoleranti necredinciosii cu credincioasii, daca ma intrebi, iar istoria si asta dovedeste.

Scrie cumva in istorie ca inchizitorii si cruciatii erau atei? Au avut ateii vreodata institutii precum inchizitia, in care sa-i tortureze si sa-i puna pe rug pe credinciosi? Dar ce importanta mai are realitatea istorica, atunci cand fiecare poate pune pe seama ei ceea ce crede el personal :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrie cumva in istorie ca inchizitorii si cruciatii erau atei? Au avut ateii vreodata institutii precum inchizitia, in care sa-i tortureze si sa-i puna pe rug pe credinciosi? Dar ce importanta mai are realitatea istorica, atunci cand fiecare poate pune pe seama ei ceea ce crede el personal :spiteful:

 

Ma intreb cu ce te ajuta pe tine istoria asta. Sa iti confirme necredinta.

 

Probabil ca daca eu ma uit la un film de dragoste ma gandesc la persoana iubita, pe cand tu la ecranul televizorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb cu ce te ajuta pe tine istoria asta. Sa iti confirme necredinta.

 

Probabil ca daca eu ma uit la un film de dragoste ma gandesc la persoana iubita, pe cand tu la ecranul televizorului.

Ti-ai epuizat argumentele? Nu cred ca persoana mea este importanta pentru discutia de aici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb cu ce te ajuta pe tine istoria asta. Sa iti confirme necredinta.

 

Probabil ca daca eu ma uit la un film de dragoste ma gandesc la persoana iubita, pe cand tu la ecranul televizorului.

Istoria te ajuta cit de cit sa pricepi ce ticalosii se fac mereu si mereu in numele unor "idealuri" decretate obligatorii pentru fericirea tuturor. Idealurile crestin , islamic, hindus sau idealul fascist, comunist, sint identice. Bagi chin si vai cit traiesti pentru ca dupa moarte sa fii fericit tu sau urmasul tau.

 

Ca sa ma gindesc la persoana iubita nu am nevoie de nici un film. Cind ma uit la un film vad filmul. Nu sint schizoid ( asta si pentruca sint ateu si sceptic si rational si si vad ce este nu ce imi imaginez ca ar fi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
He he he, ce glumet esti tu. Ne cunoastem de undeva?

 

Treaba mea ce am citit.

 

 

Asa'i , e treaba ta, varza ta ... ce puii mei ma bag eu . :lol:

 

Imi folosesc argumentele numai cu oameni care stiu sa asculte. In rest folosesc figuri de stil.

Ce sa zic ... te cam rupi in figuri . :o:

 

De stil , desigur. :cheer:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este echilibrul - ceea ce tine universul la un loc. Sunt botezat crestin-ortodox, dar nu ma intereseaza atat litera scripturii cat spiritul ei. Dumnezeu este in tot si in toate si in fiecare din noi. Sa traiesti intru Domnul inseamna sa fii un om echilibrat. Biblia este cea mai tare carte de psihologie si iti da tot ce ai nevoie ca si cunostinte spre a trai fericit, asta daca nu cumva o interpreteaza Biserica. Biserica este buna pentru ca raspandeste scriptura si pentru ritualurile pe care le executa, ma refer la cele benefice. Dar in alte privinte nu este buna pentru ca majoritatea celor care o compun nu prea par sa traiasca intru Domnul. Excesele, lipsa echilibrului - intr-acolo ne indreapta ceea ce numim Satana, adica lacomia din noi. Ei exista si ca entitati energetice in alt plan, un plan invizibil pentru majoritatea dintre noi, dar asta e mai putin important acum - lumea cealalta nu te deranjeaza daca nu te bagi peste ea decat rareori.

Mos Craciun este o traditie, personificata prin mosul desenat la inceputul secolului XX pentru brandul Coca-Cola. Initial mosul era verde, nu rosu cu alb. Locuinta mosului din Laponia e tot o scorneala vestica, mosul fiind de fapt din Bethleem - sotul femeii care a acceptat ca Maria cu Iosif sa innopteze la ei in curte in staulul oilor, ca nu mai stiu ce interdictie era la momentul ala in respectivul oras. In Rusia si acum e tot verde mosul si se cheama altfel, nu Mos Craciun. Aici e vorba de traditie, nu de gandirea magica. Copii trebuie educati in a intelege, iar nu prostiti ca exista cai verzi pe pereti, ca atunci chiar or sa aiba gandire magica si or sa dea vina pe dumnezei sau pe draci, in loc sa isi asume raspunderea pentru viata lor, pentru ceea ce ei fac si ceea ce ei gandesc.

Cel putin asa vad eu lucrurile, nu-mi place sa le complic mai mult decat e nevoie doar de dragul de a-mi bate capul.

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×