Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Cum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mos Craciun , are acelasi efect laxativ pentru copii, precum Dumnezeu asupra adultilor .

 

Daca tot vrem sa stricam "jucaria" copiilor, s'o stricam si pe cea a adultilor. Poate asa vor invata sa aiba incredere in propriile lor forte . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot vrem sa stricam "jucaria" copiilor, s'o stricam si pe cea a adultilor. Poate asa vor invata sa aiba incredere in propriile lor forte . :spiteful:

 

Cand o sa ajungi ca Gica Petrescu, la 90 de ani, neputincios, cacacios si singur, o sa incepi sa-l cauti pe `mnezo`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand o sa ajungi ca Gica Petrescu, la 90 de ani, neputincios, cacacios si singur, o sa incepi sa-l cauti pe `mnezo`.

Aha , cam tot asa copiii astia il cauta pe Mos Craciun ala .

Ma bucur ca ai inteles .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu trebuie sa ma multumesti pe mine.

Si ce armonios va fi cand va afla ca nu exista mos craciun si cand se va intreba unde era dumnezeu cand i-a murit prietenul x (aici era o ironie, pt cei care nu au inteles).

E vorba de localizarea controlului. Ziceam ca nu sunt puternici cei care isi localizeaza controlul in exterior, in dumnezeu de exemplu.

Tu spui ca credinta iti da putere, puterea de a merge mai departe in fata greutatilor vietii etc?

Eu as zice ca e o falsa putere, e puterea pe care i-o dai tu lui dumnezeu, baza pe care o pui tu in el.

 

pe de alta parte ai mare dreptate cu asta: Daca pe unii ii ajuta sa creada, tu cu ce inlocuiesti asta?

 

Asta e toata faza cu credinta adevarata, D-zeu e localizat in tine, si te ajuta mai mult decat cei care nu-l cunosc si se bat cu pumnii in piept ca nu au nevoie decat de ei insisi.

 

Moartea e in legea firii, de ce ne-am supara pe D-zeu? Daca inveti un copil sa creada, va deprinde sa creada in el si in oameni, care toti suntem facuti la fel. Daca nu il inveti sa creada, poti fi sigur ca l-ai lipsit de un sprijin, si probabil ca creezi un egoist in fasa.

 

Cu puterea de a face tu insuti daruri din tot sufletul! Mos Craciun sau orice altceva exterior, poate fi inlocuit cu increderea in propriile forte si sentimente.

 

A da, usor de zis, greu de facut. Acum chiar ca ti-ai dat seama care este rostul lui Dumnezeu si Mos Craciun, sa ne faca mai buni. Unde vezi tu exemple pozitive la tot pasul? Omul are nevoie sa creada in ceva mai bun decat el, care e atat de imperfect. Daca eu imi gresesc mie, cine ma iarta? Un alt om care e la fel ca mine? Eu care sunt cauza greselii? Avem nevoie de Dumnezeu.

 

Zicea cineva, daca as descoperi la sfarsitul vietii ca D-zeu nu exista, tot as alege sa traiesc crezand in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum chiar ca ti-ai dat seama care este rostul lui Dumnezeu si Mos Craciun, sa ne faca mai buni. Unde vezi tu exemple pozitive la tot pasul? Omul are nevoie sa creada in ceva mai bun decat el, care e atat de imperfect. Daca eu imi gresesc mie, cine ma iarta? Un alt om care e la fel ca mine? Eu care sunt cauza greselii? Avem nevoie de Dumnezeu.

sa ne faca mai buni sau mai iluzionati? bun poti fi si fara dumnezeu, poti opta la un sistem moral fara elemente supranaturale.

daca tu iti gresesti tie, tu te ierti in primul rand.

 

 

Zicea cineva, daca as descoperi la sfarsitul vietii ca D-zeu nu exista, tot as alege sa traiesc crezand in el.

de ce sa traiesti o viata intreaga in iluzie? Ceea ce ai spus pentru mine e echivalent cu "prefer sa dorm o viata intreaga si sa visez frumos decat sa ma trezesc la realitate".

 

De ce sa dezvolti gandirea magica la copii spunandu-le de Mos Craciun?

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi tot nu intelegeti ca a crede te face mai bun ca om. Asta nu e deziluzie sau iluzie, este un fapt.

Dar poti fi om bun si fara sa crezi, de acord. Eu prefer sa cred, si nu ma intrebati de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi tot nu intelegeti ca a crede te face mai bun ca om. Asta nu e deziluzie sau iluzie, este un fapt.

Dar poti fi om bun si fara sa crezi, de acord. Eu prefer sa cred, si nu ma intrebati de ce.

Atunci cand crezi in ceva, apare in mod automat si intoleranta fata de cei ce nu au aceeasi credinta! Istoria a dovedit din plin acest lucru, in numele credintei s-au comis cele mai mari orori...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu apare nimic automat ca nu suntem roboti. Mie mi se par mai intoleranti necredinciosii cu credincioasii, daca ma intrebi, iar istoria si asta dovedeste. Oamenii sunt diversi, nu se face sa generalizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se par mai intoleranti necredinciosii cu credincioasii, daca ma intrebi, iar istoria si asta dovedeste.

 

Serios, da' ce carti de istorie ai citit tu ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×