Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Avortul - pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La varsta la care se fac avorturile fetusul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Deci, ce se omoara ?

sufletul bre. Vointa divinitatii. Asta se omoara. Cel putin asa sustine crestinatatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu dezaprob avortul si nu doar pentru ca sunt catolica - am avut intotdeauana aceaata atitudine, inca din scoala, atee fiind si eu si parintii mei

 

o fetita de 13 ani a nascut
depinde si de fetita - la rromi (tiganii, dar si alte natii), dezvolatarea fireasca a organismului permite o sarcina normala la 13 ani

ne putem gandi si la familiile noastre: bunica a nascut primul copil la 14 ani si nu era nimic ciudat!

 

Oare chiar o putem obliga pe nefericita aia ca in numele divinitatii sa nu faca un avort? Mai ganditi-va, voi astia care dati verdictul atat de usor folosindu-va de "vointa divinitatii".
dar Biserica nu te obliga la nimic! doar te sfatuieste sa pastrezi copilul - in schimb familia chiar te obliga sa renuinti la copil, pe diferite motive (ca ii faci de rusine, mai ales)

 

La varsta la care se fac avorturile fetusul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Deci, ce se omoara?
fetusul nu are constiinta de sine, dar...

pana la nidarea in uterul matern, fetusul chiar traieste, incepe deja diviziunea celulara, si o face in mod independent, adica exista in mod independent - nu este asa cum pot sa imi scot o masea pentru ca ma doare...

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de la situatie la situatie....,poate fi viol..poate fi inconstienta...poate fi accident...etc....,trebuie astfel luata hotararea...incat sa sufere cat mai putine pers,trebe ales raul cel mai putin....,ex: tu ai un prieten...care e pe moarte..dar are ceva..in el,care ar salva altii 10 oamenii,majoritatea mai mult ca sigur ca ar alege sa nu moara prietenul lor ci sa moara ceilalti 10 oamenii.,dar daca stai sa te gandestii la rece...nu e corect..asa...,nah in fine...e o tema f delicata aceasta cu avortul si sincer nu stiu daca suntem noi in masura..sa decidem daca e bine sau nu,oricum e bine sa ne dam cu parerile...sa vedem cam pe unde ne duce capu'.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La varsta la care se fac avorturile fetusul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Deci, ce se omoara ?

Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic:

7 saptamanipost-7523-1137153900_thumb.jpg

 

8 saptamanipost-7523-1137153938_thumb.jpg

 

10 saptamanipost-7523-1137153973_thumb.jpg

 

Concluziile le tragi singura.

Din punctul meu de vedere este mai bine sa previ decat sa "vindeci"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu consideri trupul mai important decat constiinta...

Care constiinta??? Cea incarcata cu care ramai toata viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da dom'le...."cine face sex sa suporte consecintele" (mai ales sex neprotejat) dar ma intreb io....si in cazul unui viol...tot vointa divina a fost?

daca violatorul a fost un individ cu mai stiu eu ce boli netratabile (de orice tip. fizice, psihice, fiziologice)? Oare chiar o putem obliga pe nefericita aia ca in numele divinitatii sa nu faca un avort? Mai ganditi-va, voi astia care dati verdictul atat de usor folosindu-va de "vointa divinitatii". Nu e chiar atat de simplu atunci cand lasi la o parte divinitatea si ramai doar la dimensiunea nimicniciei omenesti.

:)

Pai eu ce tot am dezbatut pana acum bree! :)

Nimeni nu se gandeste la violuri si la copii fara minte, de 13-14 ani. Parca cazurile astea nu ar fi importante, sau cum?

MariaB, fetita aceea de 13 ani este romanca. Nu de etnie rroma. ^_^

Mie nu mi se pare normal sa faci un copil la 13 ani sau la 14, bunica mea a nascut la 19. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In momentul in care m-am apucat sa scriu despre avort in mintea mea am separat sarcina in urma unui viol de sarcina la varsta foarte mica. Scuze ca nu v-am anuntat ^_^

OK am remediat "neintelegerea".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In caz de viol copilul ar trebui, in principiu, sa se nasca, dar legislatia ar trebui sa prevada sarcini financiare grele pentru barbatul care concepe astfel. De asemenea, nedrept este ca nu se cere si parerea barbatului atunci cand femeia vrea sa avorteze. Daca barbatul se obliga sa intretina copilul femeia ar trebui obligata sa nasca.

OK, financiar vorbind, sunt de aceeasi parere... dar ce facem cand mama se uita la copil si vede tot timpul prin el figura acelei bestii ? Nu cred ca e drept atat pentru copil, cat nici pentru mama... doar gandeste-te ca va afla ca este rezultatul unui viol... viata ii va deveni un calvar :)

Nu stiu, poate ca si barbat nici nu poti realiza trauma unei femei in urma unui viol, dar banuiesc ca e groaznic, nu pot sa spun aici ce pedeapsa ar merita autorii... ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×