Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Avortul - pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu zic ca e mai preferabil sa il "omoare" inainte de 3 luni decat dupa nastere, asfixiat cu o punga din plactic si aruncat in tomberonul de la coltul blocului :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In caz de viol copilul ar trebui, in principiu, sa se nasca, dar legislatia ar trebui sa prevada sarcini financiare grele pentru barbatul care concepe astfel. De asemenea, nedrept este ca nu se cere si parerea barbatului atunci cand femeia vrea sa avorteze. Daca barbatul se obliga sa intretina copilul femeia ar trebui obligata sa nasca.

O dandanaie (ca sa nu-i spun altfel ca urla ratiunea in mine de stupoare si de indignare) mai mare decat asta nu mi-a fost dat sa mai citesc pe ziua de azi.

 

Pai cum adica dom'le "In caz de viol copilul ar trebui, in principiu, sa se nasca," in virtutea carui principiu ar trebui sa se nasca?

 

si apoi cum adica "nedrept este ca nu se cere si parerea barbatului atunci cand femeia vrea sa avorteze....femeia ar trebui obligata sa nasca."

Acu' stau si ma intreb ca tampita...cine are dreptul dom'le sa oblige acea nefericita victima a unui viol sa nasca acel copil si sa mai isi si ceara voie de la naparca aia pe doua picioare in cazul in care ar fi tentata sa scape de sarcina.

Sau poate ca dumnezeu a stat el asa si s-a gandit....dom'le cum sa-l las eu pe asta sa comita "pacatul masturbarii" irosind astfel pretioasa samanata cu care l-am inzestrat si pacatuind de moarte. Ia sa i-o scot eu in cale pe nefericita asta sa-l ajut sa-si planteze nepretuita-i samanta si sa nu se faca astfel risipa ca-i pacat.

 

Treziti-va la realitate oameni buni!

Nefericita aia, victima a unui viol, are dreptul sa actioneze asa cum crede de cuviinta. Nimeni nu are nici cel mai mic drept de a-i impune ceva. Nici familia, nici societatea, nici biserica, nici dumnezeu, si cu atat mai putin scursura aia umana care i-a pricinuit atata durere.

 

doar in cazul in care EA, si numai ea, decide sa pastreze copilul si sa-l nasca, atunci...DA....societatea ar trebui sa se mobilizaze si sa-i acorde sprijin si ajutor. Si nu alte bazaconii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O dandanaie (ca sa nu-i spun altfel ca urla ratiunea in mine de stupoare si de indignare) mai mare decat asta nu mi-a fost dat sa mai citesc pe ziua de azi.

 

Pai cum adica dom-le "In caz de viol copilul ar trebui, in principiu, sa se nasca," in virtutea carui principiu ar trebui sa se nasca?

 

si apoi cum adica "nedrept este ca nu se cere si parerea barbatului atunci cand femeia vrea sa avorteze....femeia ar trebui obligata sa nasca."

acum' stau si ma intreb ca tampita...cine are dreptul dom-le sa oblige acea nefericita victima a unui viol sa nasca acel copil si sa mai isi si ceara voie de la naparca aia pe doua picioare in cazul in care ar fi tentata sa scape de sarcina.

Sau poate ca dumnezeu a stat el asa si sa-a gandit....dom-le cum sa-la las eu pe asta sa comita "pacatul masturbarii" irosind astfel pretioasa samanata cu care la-am inzestrat si pacatuind de moarte. Ia sa i-o scot eu in cale pe nefericita asta sa-la ajut sa-si planteze nepretuita-i samanta si sa nu se faca astfel risipa ca-i pacat.

 

Treziti-va la realitate oameni buni!

Nefericita aia, victima a unui viol, are dreptul sa actioneze asa cum crede de cuviinta. Nimeni nu are nici cel mai mic drept de a-i impune ceva. Nici familia, nici societatea, nici biserica, nici dumnezeu, si cu atat mai putin scursura aia umana care i-a pricinuit atata durere.

 

doar in cazul in care EA, si numai ea, decide sa pastreze copilul si sa-la nasca, atunci...DA....societatea ar trebui sa se mobilizaze si sa-i acorde sprijin si ajutor. Si nu alte bazaconii.

way to spider!! nici eu n-o puteam spune mai bine :^_^:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK am remediat "neintelegerea".

 

Cred ca "neintelegere" este acum...

Topicul s-a vrut exact ce era. Nu stiu cine (si nici nu are importanta) a adus in discutie sarcina in urma violului si s-a continuat discutia pe aceasta tema.

L-am vrut a fi un topic despre avort, indiferent in ce circumstante apare sarcina.

Asa ca daca se mai poate face ceva as vrea sa se revina la forma initiala a topicului.

Multumesc.

Dana ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand va salut pe toti,sunt "novice"..fratele lui aiCuraj ^_^(el mi-a spus ca aici gasesc o multime de oamenii diferiti,interesanti..."frumosi"...)

si acum sa imi dau si eu cu parerea.

Citind impreuna cu prietena mea...am ajuns la urmatoarele concluzii: ca majoritatea dintre voi nici nu ati pus problema copilului (inafara de DORO :),scuze daca am omis pe cineva).Nu va ganditi ca acel copil ajungand la o vrst oarecare, afla ca a fost consecinta unui vilol ,ce va fi in sulefltul acelui "om"?probabil va avea o viatza mizerabila..la fel cum este si vilolul,nici nu am cuvinte...pt acest "fapt",ce "mizerabili" pot sa faca asa ceva?!Imaginativa un copil care afla ca mama lui a fost violata si ca el a fost conceput fara

''voia"ei,poate isi va da seama de unde apar toate certurile cu el desi poate el nu a gresit cu nimik,si isi da seama ca mama lui cand il priveste il vede pe violator!!!!De ce sa sufere toata viatza un nevinovat,din cauza deciziilor mamei sale (parintilor acesteia)de a nu face avort?si in caz ca acesta ii reproseaza ceva de genu? "de ce m-ai nascut? mi-ai distrus toata viatza!!!!"ganditiva cum se simte si ea?!Sau in caz ca a fost violata la o vrst (ex. 13 14 ani)..ce copilarie vor avea cei "doi" copii?,ce viatza vor avea ei?! (mama si copilul),va spun eu(parerea mea) ca va fi o viatza pe care si-ar fi dorito sa nu o traiasca!

PS: pt toti violatori am un mesaj ,sper sa ajungeti pe mana lui Dr. Ciomu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu inima incepe sa bata din a treia sapt de viata si este complet formata in sapt 5 -6.Si de aia numim crima . ^_^

 

Si daca ii vezi cum vin de manuta cum vin sa fac avort ...si cum sora striga pe sala dupa ei ...iti vine sa ii pui la zid si sa ii impusti in cap.A, si stiu ei ce presupune avortul?Adica copilul care este practic rupt in bucati ?Si asta nu reprezinta o drama?

 

Si parca in spitalele noastre nu merge nimeni la psiholog nici macar dupa ce iti crapa capul ...ce sa mai zic de avort .

 

Si aberatii de genul ca unii la 13 ani credeau ca sunt adusi de barza si la 17 se regulau de le pocneau ochii si scriau pe steag... :) Prb ca instinct sexual exista ...cred ca de pe la sugar .

 

 

Whatever...in liceu (si eram la un liceu tare bun ...lagar i se mai spunea)a ramas una insarcinata .Si toate babele (adica profele)vroiau sa o impuste ,in afara de una mai tanara care m-a luminat si pe mine.Si zicea ca e un act de mare curaj ce face ea ...

 

Contra . :)

 

A ...si cand noi murim ...corpul se duce naibii ...si ramane prb sufletului pe care o dezbate lumea la Religie si spiritualitate .Dar cand ma gandesc la crima (in mod normal )nu ma refer la moartea pshica (cu toate ca si asta e f interesanta )si fizica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ar fi interesant sa aflam si ce aveti de spus in privinta medicilor care provoaca avortul. Nu sunt ei la fel de "pacatosi" ca si cei care il cer?

ca probabil celor care il cer le mai putem gasi o scuza in unele cazuri (gradul de cultura) insa medicilor ce scuza le mai gasim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca probabil celor care il cer le mai putem gasi o scuza in unele cazuri (gradul de cultura) insa medicilor ce scuza le mai gasim?

 

Juramantul lui Hipocrat(e).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, ar fi interesant sa aflam si ce aveti de spus in privinta medicilor care provoaca avortul. Nu sunt ei la fel de "pacatosi" ca si cei care il cer?

ce nu face omu' pentru bani?? :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×