Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Avortul - pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca iti raspund la aceasta intrebare deviem de la subiect. dar ca sa te impac pentru ca oricum am deviat ...nu. nu cred.

Vroiam sa demonstrez ca oricat ne-am chinui noi, avorturile vor fi practicate in continuare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mine daca copilul provine dintr-o hartuire sexuala nu trebuie pastrat si daca este fata este la o varsta frageda!!!Daca este facut din iubire este normal sa fie pastrat!! ^_^

ia sa o luam si pe partea cealalta. Copilul provine din iubire. categoric. Insa, cei doi iubareti nu au nici dupa ce bea apa (realitate!!!!), sau mai au inca 3-4 si cu toata iubirea lor uite ca nu si-l mai doresc si pe acesta, sau se iubesc, il doresc insa cad in dizgratia familiei si a societatii.

Caz concret: eram de garda intr-o noapte si vine o femeie de 39 de ani batuta vanata toata. Ce-i cu ea, ce-i cu ea.....bla bla (nu are rost sa intru in detalii). Era saraca femeie insarcinata in luna a 4 a deja, habar nu avusese de asta pana in dimineata acelei zile cand s-a dus la un control ginecologic. (avea ovulatie peste sarcina. cei in domeniu stiu despre ce vorbesc). S-a dus nenorocita acasa si i-a dat vestea cea mare "barbatului adevarat" iar acesta, ptretextand ca are destule guri de hranit (mai aveau 4 copii), ea somera, el pe muchia prapastiei, ca la varsta ei l-a facut de rusinea lumii sa ramana insarcinata (de parca s-a insarcinat singura..)etc, i-a tras o mama de bataie sora cu moarte ca sa o invete el minte.

Ei...acum spuneti voi aici ce ar fi trebuit sa faca femeia aia? Va spun io dupa aia ce a facut. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cererea ca cererea. Cum spuneam, cererea e data de cei multi si fara prea multa carte in acest context. Dar unde dispare totusi "codul deontologic" dupa care ar trebui sa se ghideze acesti medici? Cum spuneam mai devreme, omul ala, ma rog, femeia aia care vine sa ceara un avort probabil ca nu are atat de multa minte in cap, probabil ca nu stie ca mai exista si alte cai de rezolvare a "problemei" ai. Nu este totusi normal ca in virtutea pregatirii pe care o au, a deontologiei pe care ar trebui sa o urmeze si a juramantului depus pe care ar trebui sa-l respecte, acesti medici si acele asistente sa le ofere nenorocitilor alora care "vin de manuta sa faca avort", sa le ofere consiliere mai intai?

Cum spuneam, am lucrat in domeniul sanitar si am vazut cum se fac avorturile in Romania. Pe banda asta e cuvantul cel mai potrivit.

Faptul ca dupa x ani devii macelar nu este o scuza. Din contra, daca realizezi ca ai devenit un macelar ar fi frumos si etic sa te retragi. Intr-o asememnea meserie profesionalismul ar trebui sa primeze "trairilor interioare".

nu este meseria medicilor sa provoace avort. Sa fim seriosi. In afara cazurilor ce leaga strict provocarea avortului pentru a salva viata gravidei, sau in cazul unui viol, acesti medici nu au dreptul sa ridice viata unui om. fie si a unui embrion. Nu asta este meseria si menirea lor.

 

aaaaaa desigur ca e incetatenita ideea......du-te la medic si fa avort, nu te du la moasa satului ca ai sa crapi. Si asta este adevarat. Insa e cu totul o alta poveste. ^_^

 

 

 

Nu am vazut medici care sa tina prea multa morala cel putin la noi . Dar am vazut asistenta care sa ii intampine cu :ati venit pt chiuretaj?Si deontologia este ob optional .

 

 

Nu inteleg cum sa primeze trairile int ?Pai daca ar fi asa as plange mereu (cum am facut la inceput ).Asta e "meserie"de artist .Medicul trebuie sa fie constient ca nu are in fata lui un porc si ca trebuie sa ajute omul care a venit .

 

Nu stiu a cui meserie este avortul dar este de preferat sa il fac un medic decat cine stie ce ciudat cine stie unde.

 

 

Cat despre macelar.....Eu obs la mine dif de comportament fata de anul trecut .Nu stiu ce o sa ajung in x ani .Dar oricum mai insensibila decat acum .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am vazut medici care sa tina prea multa morala cel putin la noi . Dar am vazut asistenta care sa ii intampine cu :ati venit pt chiuretaj?Si deontologia este ob optional .

Nu inteleg cum sa primeze trairile int ?Pai daca ar fi asa as plange mereu (cum am facut la inceput ).Asta e "meserie"de artist .Medicul trebuie sa fie constient ca nu are in fata lui un porc si ca trebuie sa ajute omul care a venit .

 

Nu stiu a cui meserie este avortul dar este de preferat sa il fac un medic decat cine stie ce ciudat cine stie unde.

Cat despre macelar.....Eu obs la mine dif de comportament fata de anul trecut .Nu stiu ce o sa ajung in x ani .Dar oricum mai insensibila decat acum .

 

deontologia nu ar trebui sa fie optionala. ar trebui sa fie la fel de importanta ca si restul pentru ca, la urma urmei, nu e altceva decat etica profesionala de care majoritatea doctorasilor nostri duc lipsa cu nemiluita. Iar asistenta ar trebuia sa nu zbiere in gura mare in sala de asteptare. In tarile civilizate faci programarea, spui in telefon pentru ce te duci iar din sala de asteptare te ia medicul care doar te saluta politicos invitandu-te in cabinet si abia acolo incepe discutia. Nu de la poarta spitalului sau a clinicii.

Iar eu nu am scris ca ar trebui sa primeze trairile interne ci profesionalismul. Si nici nu am afirmat ca avortul ar trebui facut in alte conditii decat sub supraveghere medicala. Mesajul era altul. ^_^

 

Ideea este ca avortul nu ar trebui sa se intample. Consilierea ar trebui sa primeze. In loc sa provoace avort pentru ca e cerere medicii ar trebui sa vorbeasca mai mult cu acele nefericite si sa le explice ce si cum sta treaba cu metodele contraceptive pentru ca cele mai multe dintre ele nu se afla nici la primul avort si nici la ultimul. Si daca totusi se intampla, ar trebui facut sub supraveghere medicala si nu e treaba lu' tata Floarea, nici a popii si nici a vecinilor de cartier, ci ramane doar intre mine si medicul ginecolog la care ma duc. (eventual il mai includem si pe cel cu materia; doar in cazul in care isi exprima dorinta de a participa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei...acum spuneti voi aici ce ar fi trebuit sa faca femeia aia? Va spun eu dupa aia ce a facut.

ce a facut??sunt sigura ca a vrut sa avorteze, dar medicii nu au acceptat, nu??sau a 'avortat' singurica :^_^:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu sunt si cred ca n-o sa fiu niciodata de acord cu avortul...mie personal mi se pare o crima.Daca tot vrei sa te "distrezi" macar ar trebui sa o faci cu cap...dintr-atatea metode de contraceptie cate exista astazi(si nu ma refer la metoda calendarului sau coit intrerupt) cred ca orice fata ar putea sa aleaga una care sa-i protejeze atat sanatatea fizica de repercursiunile avortului,cat si sanatatea psihica de vinovatia faptei comise...Aceasta din urma nu e neaparat obligatorie,desigur,dar cred ca pana la urma toti suntem oameni si o sa ajunga sa ne bantuie la un moment dat fantomele trecutului...Parerea mea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La varsta la care se fac avorturile fetusul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Deci, ce se omoara ?

Nici la un an copilul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Iar legea spune ca pana la 14 ani minorul nu e format bine fizic si nu are discernamant (constiinta), deci parintii ar putea linistiti sa scape de el daca nu le convine. Ca in fond ce sa omoare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici la un an copilul nu e bine format fizic, iar constiinta sigur nu are. Iar legea spune ca pana la 14 ani minorul nu e format bine fizic si nu are discernamant (constiinta), deci parintii ar putea linistiti sa scape de el daca nu le convine. Ca in fond ce sa omoare?

Poftiiiim ???

LEGEA spune ca p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deplasata comparatia. Constiinta si discernamantul nu au acelasi sens. La cateva saptamani nu cred ca cineva a constientizat ca exista si ca isi doreste sa traiasca. La 14 ani posibilitatile ca sa se intample asta sunt mult mai mari. Pana la 14 ani creierul si functiile sale sunt mult diferite decat la o varsta frageda.

Si sa mai stii ca e ilegala zicala : "Eu te-am facut, eu te omor", pentru ca e amenintare. Ti-as sugera sa mai studiezi sensurile cuvintelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×