Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mmm in lapte nu le-am probat, dar de ce nu? devreme ce se face si lapte din soia :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar Soia Sauce am folosit/gustat in viata mea si era foarte sarat desi am pus peste morcovi si alte legume si zarzavaturi dulci pentru o mancare chinezeasca foarte la moda acum 25 de ani cand inca nu erau asa de populari si era scump de mers in restaurant pentru o farfurioara de orez cu ceva. Nu este pe lista mea de favoriti aceasta leguma sub nici o forma, ca nici acea mancare n-am mai facut-o de atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sosul de soia da e foarte sarat, trebuie sa ai mare grija la dozaj. Dar soia boabe sau asa texturata ( de ex. soia snitele, soia cubulete sau granule ) nu au nici o legatura cu sosoul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sosul de soia da e foarte sarat, trebuie sa ai mare grija la dozaj. Dar soia boabe sau asa texturata ( de ex. soia snitele, soia cubulete sau granule ) nu au nici o legatura cu sosoul.

 

sosul de soia amestecat cu zeama de lamaie, putin zahar brun,, cateva picaturi de otet balsamic si ulei de masline este o minunatie :)

pe pus pe peste, legume gratinate sau la abur, gratar :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sosul de soia amestecat cu zeama de lamaie, putin zahar brun,, cateva picaturi de otet balsamic si ulei de masline este o minunatie :) pe pus pe peste, legume gratinate sau la abur, gratar :)

 

 

Am notat special asta pentru mine ca de multe ori e nevoie de un gust sau o aroma mai aparte si nu stiu de unde sa-l iau, o sa-mi prinda bine peste scurt timp ca-mi vin niste musafiri la un mic party ce o sa fac la mine. Totodata o sa mai revin la vechea mea reteta chinezeasca cu acea ocazie sa fie si masa mai variata si gustoasa.

 

E simpla de tot vechea Reteta Chinezeasca: se fierbe un pui mare, se curata de piele, grasimi, oase si cartilage iar carnea se rupe cu mana in bucati mici. Se caleste morcovi cruzi rasi cu ceapa se adauga si dovlecei rasi, o varza mica rasa pe partea de mere al razatorului, urmeaza ceapa verde cu cozi cu tot tocati sa se vada ca-s acolo, soybean sprouts = soia incoltita, mazare dulce care n-are boabe, sau 2 pumni de bobe, si tot ce mai ai la indemana, cozi de telina dar si radacina de telina rasa e perfecta dar si gulia si se caleste pana sa scada zeama ca tot lasa fiecare cate un pic.

 

Se fierbe al dente 1 kg de orez si se clateste daca este lipicios, se poate pune si in cuptor la uscat si se amesteca cu zarzavaturile.

 

Ultima faza: se face o mare omleta cu ciuperci care se rupe la fel cu mana dar eu foloseam ustensile si se amesteca leger cu compozitia peste care vine turnat sosul de soia, cam 500 ml sa aibe si un gust dar se putea decora inca cu niste pastini din orez prajit in ulei de susan, racit si sparte si aruncate pe deasupra cratitei deja gata de mancat.

 

Eu mai puneam si patrunjel verde dar era un deliciu, copiii adorau, avem la fiecare party pe masa cel putin cu o cratita imensa. Nu se plictiseau sa-l manince.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E simpla de tot vechea Reteta Chinezeasca:

Nu uita ca aici punem retete doar cu soia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita ca aici punem retete doar cu soia!

 

 

Oops, I did it again!!! Cum s-ar putea separa reteta de soia??? fara intentii rele s-a intimplat, nici nu m-am gandit deloc la asta, e adevarul. Voiam sa se vada unde pun soia sos si de ce asa de mult. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia am si lasat reteta, dar mergem in acest topic pe vegetarianism :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×