Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

  Buna ! Dragii mei, uite, am si eu o intrebare pentru voi : daca ati intalni pe cineva care a dus si inca duce o lupta cu cancerul, ati respinde automat acea persoana ? Duc si eu aceasta lupta de 2 ani si chiar daca mai am putin si castig, din pacate, am pierdut totul. De la logodnica care m-a parasit printr-un scurt "la revedere" cand eram in spital, la toti "prietenii" care pur si simplu nu mai raspund la telefon.. Lovitura dupa lovitura de la viata, tot nu m-am dat batut si nu ma voi da, dar, stiti cum e, e greu; toata lumea are nevoie de cineva sa le fie alaturi, in special cand esti genul de persoana care face haz de boala, ca sa nu fie acel discomfort creat de mila pe care o simte persoana participanta. Dar, nustiu.. e poate ceva ce se declanseaza in subconstient cand dai peste cineva bolnav ? Eu unul nu am discriminat niciodata, sunt o persoana retrasa, dar care pune mult suflet in orice si doare felul in care sunt tratat de cei din jur.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  Buna ! Dragii mei, uite, am si eu o intrebare pentru voi : daca ati intalni pe cineva care a dus si inca duce o lupta cu cancerul, ati respinge automat acea persoana ?

 

Nu...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii care resping in start o persoana bolnava strict pe motivul bolii, sunt oameni au dificultati in a se confrunta in propria lor viata cu fragilitatea si suferinta umana. Este nevoie de resurse emotionale si mentale, adanci, sa faci fata unei relatii (fie ea romantica sau doar de prietenie) cu o persoana care sufera de o conditie grava. Nu toti oamenii sunt capabili de asta. 

Cand vine vorba insa de potentiali parteneri de viata, multi nu "se complica" din start cu cineva bolnav ori pentru ca nu vor ei insisi sa sufere, ori nu vor sa vada partenerul/a suferind, din moment ce e vorba de investitie emotionala, sau pur si simplu pentru ca nu vor sa se lege la cap cum s-ar zice si nu doresc responsabilitatea de a fi alaturi la greu unui bolnav.

Se presupune ca fiecare dintre noi stim de ce suntem capabili si de ce nu. In baza asta luam multe decizii in viata, inclusiv in ceea ce priveste persoanele cu care ne inconjuram.

 

Cat despre prietenii care nu-ti mai raspund la telefon, am doar un lucru de zis: slava domnului ca nu-ti mai raspund. Aia nu-s prieteni si viata nu ti-a dat o lovitura in privinta asta ci ti-a facut un mare favor. Cu logodnica poate e mai complexa chestia, nu stiu.

Editat de Naeema
  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, poate asa e, slava Domnului, dar uite aici un fel de a privi chestia asta : nu stiu daca e din rea vointa, cred ca nimeni nu poate stii asta; poate in un univers alternativ in care eu nu ma imbolnavesc am aceeasi prieteni pana la adanci batranete; in alte cuvinte, se pare ca nu poti sa stii cine iti e alaturi la bine si la rau decat atunci cand e rau.. of of.

E sec; la urma urmei si asta este un asa zis "defect", asa cum unii au defecte fizice sau de caracter si, nustiu, asa cum tu treci cu vederea peste aspectul fizic sau capacitatile intelectuale ale unora samd, ai vrea ca si altii sa nu te priveasca ca pe un lucrusor de aruncat.

Ei bine, m-am descarcat si eu putin :) timpul sa ma ingrop din nou cu munca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ! Dragii mei, uite, am si eu o intrebare pentru voi : daca ati intalni pe cineva care a dus si inca duce o lupta cu cancerul, ati respinde automat acea persoana ? Duc si eu aceasta lupta de 2 ani si chiar daca mai am putin si castig, din pacate, am pierdut totul. De la logodnica care m-a parasit printr-un scurt "la revedere" cand eram in spital, la toti "prietenii" care pur si simplu nu mai raspund la telefon.. Lovitura dupa lovitura de la viata, tot nu m-am dat batut si nu ma voi da, dar, stiti cum e, e greu; toata lumea are nevoie de cineva sa le fie alaturi, in special cand esti genul de persoana care face haz de boala, ca sa nu fie acel discomfort creat de mila pe care o simte persoana participanta. Dar, nustiu.. e poate ceva ce se declanseaza in subconstient cand dai peste cineva bolnav ? Eu unul nu am discriminat niciodata, sunt o persoana retrasa, dar care pune mult suflet in orice si doare felul in care sunt tratat de cei din jur.

Ești absolut sigur ca din cauza bolii ai fost părăsit?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi in locul tau, nu le-as purta pica. Am trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare. La vremea respectiva, l-am felicitat pentru ca a evitat o situatie complicata. Acum  ma gandesc ca, in definitiv, el a pierdut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa o faca dintr-o teama egoista de a se atasa prea tare de tine cu riscul de a te pierde mai tarziu. Cand cineva se teme de pierderea unui om drag, de fapt se teme pentru el, nu pentru cel supus riscului. 

Sanatate si multa bafta; are balta peste, cum se spune. Vei gasi oameni care sa treaca peste frica asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi s-a spus in fata asta; nu voi spune exact cuvintele, dar orice alt motiv ar fi fost mai usor de inghitit decat acela :) Da, poate a fost o reactie de protectie din partea tuturor, in caz ca se intampla ceea ce au prezis medicii, dar iata ca eu am invins, nu diagnosticul. Oricum, fiecare cu ale lui, nu port de pica nimanui si nu asta era intentia postului, ci un fel de "research", o intrebare adresata doamnelor si domnisoarelor, daca s'ar implica emotional si fizic cu cineva in o situatie asemanatoare (sa stiu pe viitor daca mai are rost sa incerc sau nu,tehe). Eh, multumesc de raspunsuri :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×