Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Walpurgisnacht :unsure: , las-o mai moale, nu de alta, dar se simte :huggles: . Le am pe astea cu simtitul si nu din carti, dupa cum ne spui tu despre deconectare, reconectare si alte alea, care-s din carti, biensure.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d'aia vedem atat de multi oameni 'fericiti' in jurul nostru.

ma scuzi, dar sunt vorbe goale imbracate in ţipla de rafaelo

e doar o parere.

Eu am venit cu o teorie bazata pe descoperirile neurologice si psihologice de ultima ora sintetizate de Klein in cartea sa. Catelulsulschiop are dreptate, oamenii nefericiti invata asta in copilarie, in mediu, prin scheme cognitive eronate (neajutorarea invatata, etc.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Walpurgisnacht :) , las-o mai moale, nu de alta, dar se simte :) .

Pardon :huggles: ?

 

Le am pe astea cu simtitul si nu din carti, dupa cum ne spui tu despre deconectare, reconectare si alte alea, care-s din carti, biensure.

Nu imi amintesc nici de deconectare, nici de reconectare (apropos, citeste cu atentie pentru inca ai doi ochi fizic vorbind si vad ca nu ii folosesti cum trebuie - explicatie: ai confundat userii, in ciuda antipatiei pe care o ai pentru userul pe care il reprezint eu :))

Daca ai ceva interesant de impartasit, fa-o, daca nu, nu.

 

Si...cu siguranta postul asta nu l-ai scris experimentand sentimentul de fericire :unsure: .

 

e doar o parere.

Eu am venit cu o teorie bazata pe descoperirile neurologice si psihologice de ultima ora sintetizate de Klein in cartea sa. Catelulsulschiop are dreptate, oamenii nefericiti invata asta in copilarie, in mediu, prin scheme cognitive eronate (neajutorarea invatata, etc.)

 

nu contest ceea ce spui (cu atat mai mult cu cat referirile pe care le faci nu imi sunt cunoscute), insa eu voiam pareri traite de cei ce scriu aici, nu din carti si nu pe motivul ca ar fi ceva in neregula cu ce se scrie in carti, ci pe motivul ca ceea ce ai trait TU, ca individ, este mult mai relevant intr-o discutie, decat un citat sau o exemplificare dintr-o carte.

 

si pentru Lucica: scumpa colega si stimabila roportaliana grabita a se increti de "fericire": sunt atat de comoda ca daca ar fi sa dau un citat din carti, mi-ar fi cam lene sa il caut inainte de toate.

daca dai un search (de curiozitate) pe ropo la mesajele mele, o sa vezi ca mesajele mele sunt concepute de mine si sunt exprimate cu cuvintele mele. nu vorbesc din carti, dar ma pot citi si frustratii, desigur.

am pesonalitate si ma pot exprima cu usurinta fara sa apelez la ajutorul citatelor din carti.

si daca simti asa bine cum te lauzi, probabil vei simti si ca nu-ti port pica, indif de cat de grosloan te-ai exprima in continuare.

 

Eu am ajuns sa inteleg ca nevoile mele sunt PRIORITARE. Poate suna egoist dar te asigur ca nu este asa. Cand ma conectez la nevoile mele descoper bogatia de optiuni de a le indeplini, descoper abundenta. Cand vezi abundenta, DARUI MAI MULT. Cand te arungi asupra celor din jur fara sa ai grija de tine, risti sa arzi prea repede si sa te dezenergizezi....

 

Nimeni nu vorbeste despre 'a se arunca" asupra cuiva.

Am spus "a te apleca'.

A te apleca ma duce cu gandul ca te oferi celui de langa tine pentru ca tu ai ceea ce el are nevoie acum si aici.

Facand dezinteresat, nu ai cum sa te dezenergizezi, pentru nu dai practic de la tine.

De ce spun ca nu dai de la tine?

Sentimentul de 'a darui neconditionat" nu vine de la tine, ci de undeva de mult mai sus si de acolo tu te alimentezi cu un plus de energie sa-i zicem, energie pe care tu o faci sa curga prin tine, spre altii. In cazul asta tu dai dar nu de la tine, nu te saracesti, nu te dezenergizezi ci, cum spunea Steinhardt, daruind, vei dobandi, dai practic din ce nu ai TU, ci iti vine de la alticneva mult mai inalt si superior tie.

 

Focusandu-te pe tine insuti, am impresia ca te limitezi la tine si cei dragi de langa tine.

Focusandu-te asupra altora inainte de toate, te lasi pe tine (nu pentru ca te neglijezi, ci pentru ca tu DEVII in regula odata ce te focusezi pe altii).

 

Pe de alta parte, am observat ca atata timp cat nu ai constientizat suficiente despre tine, neconstientizarile te impiedica sa te focusezi inaine de toate catre altii, pentru ca ele vin la rezolvare.

Oul sau ...gaina?

Editat de Walpurgisnacht

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: Dragut. Ceea ce-ai emis toi, iti da impresia ca am antipatii, deci , prin urmare si-asa dar, pe loc s-a intors la cel care-a emis, adica la toi. Ti-am mai spus, atentie marita la ceea ce transmiti, ca se intoarce ca si un bumerang si o sa zici ca altcineva, nu tu, nu transmite din starea de fericire sau, ma rog, dupa cum te exprimi tu. Sper ca-ti dai seama ca n-am nicio treaba cu cuvintele , elevate sau mai putin , pe care le folosesti, ti-am spus doar ...atentie la energia din spatele cuvintelor transmise de tine, atat si ca sa intelegi ca nimic nu-i atat de important pentru mine incat sa nu transmit din starea mea naturala, de fericire . :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Dragut. Ceea ce-ai emis toi, iti da impresia ca am antipatii, deci , prin urmare si-asa dar, pe loc s-a intors la cel care-a emis, adica la toi. Ti-am mai spus, atentie marita la ceea ce transmiti, ca se intoarce ca si un bumerang si o sa zici ca altcineva, nu tu, nu transmite din starea de fericire sau, ma rog, dupa cum te exprimi tu. Sper ca-ti dai seama ca n-am nicio treaba cu cuvintele , elevate sau mai putin , pe care le folosesti, ti-am spus doar ...atentie la energia din spatele cuvintelor transmise de tine, atat si ca sa intelegi ca nimic nu-i atat de important pentru mine incat sa nu transmit din starea mea naturala, de fericire . :unsure:

 

Ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai scris (in postul asta) exceptand personajele.

Pentru mine orice ai scrie si orice ai face si oricum te-ai numi, nu-mi spune nimic.

Dar emisiile tale de mai sus clar nu au de-a face cu sentimentul de fericire.

Dar...la urma urmei .... tu poti ramne in stare ta cat poftesti si cat iti face placere.

 

Un mic amanunt: nu ti-am cerut sfaturi. Multumesc pentru ele, ca totusi ai depus ceva energie sa le compui si sa le pui intr-o forma coerenta :huggles:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare om are propriile idei legate de fericire si propriile nevoi care trebuie indeplinite ca sa fie fericit. Daca lumea inconjuratoare nu se conformeaza cu ideile sale si nu ii indeplineste nevoile si nici el nu se conformeaza cu ideile si nevoile lumii inconjuratoare atunci se izoleaza si lanseaza un fel de razboi cu cei din jur. Si traieste nefericit.

Nefericirea este incapacitatea de a te bucura. Incapacitatea de a te bucura de o persoana care te baga in seama sau de doi copii care se joaca langa tine, sau de o bere bauta intr-un grup, sau de vremea de afara sau de orice altceva care in mod normal ar trebui sa te bucure. Incapacitatea de a fi pozitiv. Un om pozitiv este glumet si ii vine usor sa se bucure de orice, inclusiv de faptul ca face o omleta. Un om negativ se bucura rar, mereu e centrat pe jumatatea goala a paharului, nu pe cea plina si are o vedere distorsionata asupra realitatii, i se pare ca paharele celorlalti fie sunt mereu pline, fie nu ii pasa de paharele celorlalti. In principiu omul nefericit este cel de care nu ii pasa nimanui. Asa o resimte el. Ca pe abandon. Asa ca se considera indreptatit sa faca rau la nivel constient si inconstient.

Fericirea in zilele noastre provine din nepasarea fata de semeni, desensibilizare, taierea codonului ombilical, capacitatea de a te amesteca in multime si a merge cu valul, pierderea individualitatii puternice in favoarea conexiunii sociale, indiferent ca e buna sau nu acea conexiune.

Nefericitii au un cerc vicios: sunt abandonat ==> sunt nefericit ==> ma port ca un cur deoarece toti sunt prosti altfel nu ma abandonau(aparare prin clivaj) ==> raman singur (in afara de victimele profesioniste, nimeni nu sta langa cine se poarta urat) ==> sunt abandonat perpetuu ==> s.a.m.d. Ma port ca un cur = remarci sarcastice sau cinice neprovocate, mimica combativa perpetua (absenta zambetului, incruntare etc.), nu rade decat rar si si mai rar rade din inima (exista si rasul ironic, ala nu se pune), nu ii place sa danseze, nu ii place nimic, gaseste mereu cu precizie si argumentat tot ce nu ar putea merge bine, omorand cheful celor din jur... Descrierea poate continua.

Nefericitul este un parinte critic negativ, un copil abandonat. Pentru un nefericit nimic nu este suficient de bun. Ca sa exprim matematic:

nefericitul are starea -100

sa intampla x lucru de intensitate +20

nefericitul va avea starea -80

el are nevoie de y lucru de intensitate +120 pentru a i se schimba starea

20x6=120, prin urmare lucrul x este de 6 ori mai prost decat ce si-ar dori nefericitul, asa ca el in loc sa perceapa intensitatea +20, va percepe -80

o serie consecutiva de intamplari pozitive de intensitate mica il pot aduce pe nefericit pe +, dar el nu le cauta deoarece este demoralizat, iar cand le gaseste se concentreaza pe partile negative, adica isi pune singur piedica.

Deci sansele sunt extraordinare ca nefericitul sa ramana nefericit.

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: Walpurgisnacht , dragut, din ce in ce mai dragut...numa' sa nu zici ca nu ti-am spus cand te vei intreba....oare astea de unde-au venit?! :huggles: Vezi-ti in continuare de "samadasul"tau si da-i inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericirea in zilele noastre provine din nepasarea fata de semeni, desensibilizare, taierea codonului ombilical, capacitatea de a te amesteca in multime si a merge cu valul, pierderea individualitatii puternice in favoarea conexiunii sociale, indiferent ca e buna sau nu acea conexiune.

 

Deci, eu inteleg (din ce spui tu) ca fericirea vine din conexiunea cu ceea ce il inconjoara pe individ.

Dar conexiunea aia trebuie sa fie una buna atat pentru cel ce o initiaza, cat si pentru cei ce raspund la ea.

 

Deci sansele sunt extraordinare ca nefericitul sa ramana nefericit.

Eu as vrea sa cred ca nefericitul are toate sansele sa devina fericit.

Atata timp cat ii sta in fire, in natura lui sa fie fericit, va fi.

Numai ca ii ia mai mult timp decat vecinului care e mai putin nefericit si si mai mult decat celui care este din cand in cand fericit.

 

:unsure: Walpurgisnacht , dragut, din ce in ce mai dragut...numa' sa nu zici ca nu ti-am spus cand te vei intreba....oare astea de unde-au venit?! :huggles: Vezi-ti in continuare de "samadasul"tau si da-i inainte.

 

o energie benefica, pozitiva, nu este emisa de un om care avertizeaza (in modul in care o faci tu)

restul, nu ma intereseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, eu inteleg (din ce spui tu) ca fericirea vine din conexiunea cu ceea ce il inconjoara pe individ.

Dar conexiunea aia trebuie sa fie una buna atat pentru cel ce o initiaza, cat si pentru cei ce raspund la ea.

Eu as vrea sa cred ca nefericitul are toate sansele sa devina fericit.

Atata timp cat ii sta in fire, in natura lui sa fie fericit, va fi.

Numai ca ii ia mai mult timp decat vecinului care e mai putin nefericit si si mai mult decat celui care este din cand in cand fericit.

Ai inteles ce am vrut sa spun, cu conexiunea. Ai inteles si ca nefericitul isi conditioneaza conexiunea, ca sa ramana nefericit.

Si eu as vrea sa cred la fel, practica personala imi demonstreaza contrariul.

Firea omului se construieste in copilarie, nu e determinata genetic. Un copil bombardat constant cu negativism va deveni un adult negativ - nimic nu e niciodata de ajuns, nimeni nu ma place asa cum sunt, mereu trebuie sa fac acte de vitejie pentru a-i determina pe ceilalti sa ma accepte, asta imi va consuma energia si asa putina pe care o am si ajung la punctul la care imi bag p*la si nu mai fac nimic un timp pana acumulez ceva energie si o iau de la capat in a o risipi incercand sa ii impresionez pe cei din jur pentru ca si eu sunt bun, in ciuda faptului ca sunt respins, prin urmare trebuie sa demonstrez asta over and over.

Vecinul unui nefericit este mai fericit doar aparent. Asta este doar o perceptie nefericitului, pentru ca el vede doar cand vecinul rade sau se bucura, nu vede cand vecinul plange sau este trist, pentru ca nu este antrenat sa vada asa ceva.

Nefericitul este antrenat de mic sa vada doar lucrurile rele in viata - gen nu am bani, nu am prieteni, nu am partener de cuplu, nu am, nu am, nu am. Vede doar lipsurile. Simte doar lipsurile. Partile pozitive nu le percepe pentru ca i-au fost anihilate in copilarie - fiecare reusita a sa i-a fost minimalizata sau intoarsa impotriva sa - gen "mi-am luat bicicleta - da, dar bicicleta ta este praf, e inutila, la fel ca si tine, nu asta iti trebuia, ci iti trebuia un skateboard".

Creste mare si va emula acest model, nu va sti sa se bucure, va sti doar sa critice si sa fie trist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×