Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand traiesti cu frica, nesiguranta, lasitate ... intr'adevar , nu ai cum sa atingi fericirea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar daca i-ai intreba daca si-ar dori sa fie fericiti, cred ca fara exceptie, toti ar spune ca vor

Ok ok... dar eu cred ca majoritatea vor aceasta fericire sub forma de pilula... sub forma de quick fix... sa faci ceva si sa fii fericit instant.

Prea putini sunt cei ce inteleg ca ea depinde de obiceiurile pe care le avem... prea putini sunt cei ce lucreaza la aceste obiceiuri... ce depun efortul de lunga durata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prea putini sunt cei ce inteleg ca ea depinde de obiceiurile pe care le avem... prea putini sunt cei ce lucreaza la aceste obiceiuri... ce depun efortul de lunga durata...

 

Ai fost tu in fiecare inima, in fiecare creier, in fiecare camera, in fiecare viata a omului ca sa stii ca "prea putini" depun eforturi pentru a fi fericiti?

De unde stii tu ca nu sunt chiar "foarte multi" - poate chiar toti - care de vieti intregi, de mii si mii de vieti incearca sa fie fericiti.

si poate ca reusesc cate putin chiar sa fie.

mai mult azi decat ieri, mai mult in viata asta decat altadata.

 

Sper sa nu te ofensez prea tare, dar fraza ta ma duce cu gandul la urmatoarea interpretare: "prea putini fac ce fac eu, dar ce fac eu este cu adevarat important. EU FAC. Altii NU."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai vazut filmul The pursuit of happiness?

E caz real, nu fictiune.

Omu' ala a ajuns sa cunoasca fericirea dupa ce a reusit sa castige suficient pentru a-si asigura un trai mai mult decat decent.De fapt,imi aduc aminte cum personajul reflecta la ceea ce inseamna "urmarirea fericirii" intelegand de ce thomas jefferson (daca nu gresesc) nu a scris in declaratia de independenta ca orice american are "dreptul la fericire" ci dreptul la a "urmari atingerea fericirii".

Practic o stare de fericire continua e imposibil de atins.Fericirea poate fi atinsa prin indeplinirea unor dorinte,atingerea unor scopuri insa odata atinse starea de fericire se va stinge putin cate putin iar individul va cauta fericirea in alta parte,va dori altceva.Fericirea este intotdeauna trecatoare.Toate aceste nimicuri pe care le vrem pentru a ne simti fericiti sunt dorinte derivate din dorinta suprema - cea de a atinge fericirea deplina,continua ori asta dupa cum am spus e imposibil.Unii vor incerca sa-si castige un trai decent sau sa-si intemeieze o familie fara a reusi iar asta ii va face necericiti.Altii,mai norocosi,vor incerca sa se multumeasca cu o familie frumoasa si sanatoasa si vor reusi fiind chiar fericiti insa nu deplin intrucat vor vedea in jurul lor oameni nefericiti pe care nu ii vor putea ajuta,si-atunci vor fi si tristi.Iar altii pot avea familii frumoase,bani si posibilitatea de a ajuta insa vor fi nefericiti gandindu-se ca exista pe lume si oameni rai.Iar daca vom rezolva toate acestea ,daca toti vom avea job'uri platite corect,familii frumoase,iar oamenii vor fi cu totii buni vom fi atunci foarte tristi gandindu-ne ca intr-o zi va trebui sa murim.

 

Edit : Ca sa iti raspund intrucat am omis : francezii sunt mai okay decat romanii intrucat sistemul in care traiesc le permite sa atinga mai des acea fericire de moment despre care vorbeam mai sus.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa nu te ofensez prea tare, dar fraza ta ma duce cu gandul la urmatoarea interpretare: "prea putini fac ce fac eu, dar ce fac eu este cu adevarat important. EU FAC. Altii NU."

 

Cred ca Catelusul se referea la necesitatea efortului, nu se batea cu pumnul in piept.

:airkiss:

 

E ca si la invatarea pe lunga durata: fara perseverenta, ambitie, plan de lucru, obiective, metode, efort investit, etc, nu poti sa SAVUREZI rezultate.

Walpurgis, tu crezi in reincarnare? Ca vorbesti de invatarea de-a lungul a multor vieti, imi aduce aminte de karma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca Catelusul se referea la necesitatea efortului, nu se batea cu pumnul in piept.

nu stiu daca se batea sau nu cu pumul undeva, eu asa am interpretat.

asta nu inseamna ca este asa cum am spus eu, ci doar asa "mi-a sunat mie"

tocmai din motivul asta am si spus ca nu as vrea sa se simta ofensat

la urma urmei numai el stie ce a vrut sa spuna

 

E ca si la invatarea pe lunga durata: fara perseverenta, ambitie, plan de lucru, obiective, metode, efort investit, etc, nu poti sa SAVUREZI rezultate.

sunt de acord (desi nu are nici o importanta).

 

Walpurgis, tu crezi in reincarnare? Ca vorbesti de invatarea de-a lungul a multor vieti, imi aduce aminte de karma.

o iau invers, nu ma intreba de ce

nu pot sa cred intr-o singura viata

nu pot sa cred ca te nasti, traiesti 2 ani, poate chiar o luna, ca sa mori si sa ramai intr-un loc de unde nu mai pleci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cel mai bazic nivel, inlocuiesti o schema cognitiva eronata cu o schema cognitiva corecta.

Astfel, efectele negative ale schemei disfunctionale sunt inlocuite treptat sau rapid cu efectele pozitive ale schemei functionale.

Exemple de scheme cognitive functionale am dat chiar in prima postare a topicului, luate din cartea lui Niven.

 

Exemplu:

Ii las pe altii sa-mi stabileasca telurile (parinti, moda, colegi, sefi, escroci, etc) - schema gresita

Versus

Nu lasa pe altii sa-ti stabileasca telurile (eu sunt propriul meu stapan) - schema corecta

 

Ex

Felul in care televiziunea imi prezinta lumea e chiar realitatea, zau! (esti speriat de stiri apocaliptice, sedus sa cumperi prostioare, ti se seteaza valori false sau care nu te definesc, esti confuz, etc) - schema eronata

Versus

 

Nu accepta felul in care televiziunea iti prezinta lumea (iti setezi singur valorile, viziunea asupra realitatii, nu te mai lasi afectat de stiri anxiogene, selectate de nesimtiti ce vor sa te sperie, nu mai cumperi ca un robotel nimicuri, etc)-schema corecta

 

Etc, samd.

 

Am dat la inceput lista aia lunga de la Niven. Voi mai reveni cu liste din astea de scheme corecte, pe parcurs.

Daca stiti engleza, cititi cartea, pentru ca explica fiecare schema in parte, si e ft util pentru intelegere si memorare si aplicare.

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant

voi reveni la posturile tale anterioare

 

dar am o nedumerire

pe un exemplu:

 

- am un sablon mostenit (mama, tata, bunica). sablonul nu e al meu, e "imprumutat" dar il manifest ca si cand e al meu. nici nu realizez ca NU E AL MEU. cum imi construiesc schema corecta cand eu nu imi dau seama ca schema dupa care merg este incorecta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa nu te ofensez prea tare, dar fraza ta ma duce cu gandul la urmatoarea interpretare: "prea putini fac ce fac eu, dar ce fac eu este cu adevarat important. EU FAC. Altii NU."

Presupui aici ca eu as face.... nu fac... nu inca... :good:

Cat despre ofensat... nu ma poti ofensa daca nu-ti dau eu voie... :airkiss:

 

 

Ai fost tu in fiecare inima, in fiecare creier, in fiecare camera, in fiecare viata a omului ca sa stii ca "prea putini" depun eforturi pentru a fi fericiti?

N-am fost in fiecare inima... dar ma uit in jur... prea putini sunt cei ce actioneaza in directia fericirii. Majoritatea o asteapta... sa vina... de undeva... de la cineva...

Cum spuneam mai devreme, nici eu nu-s mai breaz... dar stiu ca stau pe loc si poate ce este si mai nasol... stiu ce am de facut dar nu fac... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×