Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Presupui aici ca eu as face.... nu fac... nu inca... :D

Cat despre ofensat... nu ma poti ofensa daca nu-ti dau eu voie... :good:

 

deci, putem spune ca suntem doi oameni multumiti: eu ca nu te-am ofensat, tu ca nu te-ai simtit ofensat :o:

Yoda, ia exemplu :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un sablon mostenit (mama, tata, bunica). sablonul nu e al meu, e "imprumutat" dar il manifest ca si cand e al meu. nici nu realizez ca NU E AL MEU. cum imi construiesc schema corecta cand eu nu imi dau seama ca schema dupa care merg este incorecta?

step by step. Suntem pe pilot automat majoritatea timpului. Pentru a fi mai fericiti avem de facut 2 lucruri.

1. Sa ne antrenam si punem pilotul automat mai des pe OPRIT (prezenta in ACUM mai desa)

2. Sa programam pilotul automat mai bine. (Obiceiuri mai bune)

 

 

deci, putem spune ca suntem doi oameni multumiti: eu ca nu te-am ofensat, tu ca nu te-ai simtit ofensat :good:

sure... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- am un sablon mostenit (mama, tata, bunica). sablonul nu e al meu, e "imprumutat" dar il manifest ca si cand e al meu. nici nu realizez ca NU E AL MEU. cum imi construiesc schema corecta cand eu nu imi dau seama ca schema dupa care merg este incorecta?

Mai intai trebuie sa realizezi ca schema, sablonul dupa care te conduci e strain de tine, si chiar inainte de asta, sa constientizezi existenta lui. Pentru ca nu poti veni cu scheme corecte pe un sablon incorect, e ca si cand ai incerca sa ridici un palat pe o fundatie subreda. Cel mai sigur e sa mergi la un terapeut bun pentru ca iti vede imediat schemele gresite. Daca nu poti, atunci iei cateva carti de psihologie practica si citesti acolo scheme gresite cate vrei; prin comparatie, vezi exact care din schemele tale sunt bune si care nu. Iti faci o lista si lucrezi la ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai trebuie sa realizezi ca schema, sablonul dupa care te conduci e strain de tine, si chiar inainte de asta, sa constientizezi existenta lui. Pentru ca nu poti veni cu scheme corecte pe un sablon incorect, e ca si cand ai incerca sa ridici un palat pe o fundatie subreda. Cel mai sigur e sa mergi la un terapeut bun pentru ca iti vede imediat schemele gresite. Daca nu poti, atunci iei cateva carti de psihologie practica si citesti acolo scheme gresite cate vrei; prin comparatie, vezi exact care din schemele tale sunt bune si care nu. Iti faci o lista si lucrezi la ele.

 

Multumesc.

Voiam in cateva cuvinte ceva mult mai la obiect (dar apreciez efortul).

Carti si terapeuti. Bun.

Dar eu nu caut ajutorul in afara mea (sa zicem).

Cu ce incep?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carti si terapeuti. Bun.

Dar eu nu caut ajutorul in afara mea (sa zicem).

Cu ce incep?

Este o poveste care spune ca pe patul de moarte Maestru le-a zis Discipolilor: "Am fost un om ce statea pe marginea raului si dadea apa la oameni, sper ca dupa ce eu nu voi mai fi veti sesiza raul."

 

Singurul rol al unui Maestru este sa-ti arate ca nu ai nevoie de un Maestru. :salut:

 

La fel si cu cartile. Dupa ce citesti o tona... iti dai seama ca n-ai nevoie de ele si ca tot ce ai nevoie este deja in tine.

 

Incepe cu Meditatia. Varianta simpla. Constientizeaza respiratia. Pe inspir spune IN pe expir OUT. Cand minte o ia pe aratura, constientizeaza la ce acorda atentie apoi, intr-o maniera calma, readu-o la respiratie. IN-OUT... atat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care este diferenta dintre meditatia simpla si cea nesimpla?

exemplificare

CUM intr in stare de meditatie?

DE CE este nevoie de meditatie?

ce se intampla in timpul unei meditatii?

de ce avem nevoie d emeditatii?

ce aduce meditatia cu sine si cum poti obtine aceleasi 'efecte'/scopuri prin alte modalitati?

 

valeu ce de intrebari :crazy:

 

1. cred ca se refera la o relaxare treptata a corpului, in care iti detensionezi toti muschii si ajungi fie sa te simti usoara ca un fulg, fie grea ca o piatra.

2. pentru a intra in contact cu propriul corp

3. depinde de inductia spusa la inceputul meditatiei

4. cam acelasi lucrur ca la 2 plus ca uneori iti permite sa iti aranjezi altfel gandurile.

5. la prima parte a intrebarii am raspuns zic eu... poti obtine efectele printr-o auto-analiza foarte atenta, prin diverse moduri de a intra in contact cu corpul.

 

Prin meditatie de obicei reusesti sa intri in stari de fericire pentru ca asta ne propunem initial, sa cunoastem lumea altfel... dar iarasi depinde de inductie, de scopul meditatiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×