Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Teste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu in ce masura mai citeste cineva chestiile astea, dar imi aduc aminte de o gramada de baieti care puneau intrebari legate de cum sa "cucereasca" o fata.

Pai... o fata nu este o cetate. Ce sa cuceresti la ea ?

Asa ca o iau cu inceputul. Care e scopul de a te vedea cu cineva ? Exact - scopul tau ca baiat este unul clar. Scopul ei ? Acelasi dar nu atat de clar ca al tau, sa zicem ca e pe undeva pe locul 10 in gandirea unei fete. In modul asta foarte usor se ajunge la situatia clasica in care el trage de ea, iar ea bate in retragerea si nu vrea sa il mai vada a doua oara. E ilogic, avand in vedere ca amandoi vor acelasi lucru, nu ? Aici e beleaua barbatilor - prea multa logica strica, mai ales daca e aplicata prost.

Ce e in mintea unei femei cand vine la o intalnire ? Vreau sa ma f*t ? NU. E ceva cam asa: arat bine ? (m-am imbracat/machiat/coafat bine ?) ; unde mergem (o fi bine acolo ? ma voi simti bine acolo ? da bine pentru mine sa merg acolo ?) ; cum arata tipul (chiar daca ati schimbat poze, intalnirea face-to-face poate arata chestii pe care pozele nu le arata; ca variatie se pune si intrebarea - da bine pentru mine sa fiu vazuta cu unul ca el ?).

O regula de baza - barbatul are nevoie de o locatie, femeia are nevoie de motive. Asa ca ar fi bine sa nu mai locuiti cu parintii. Acum, ce motive ii trebuie ei ? Asta e in functie de felul ei de a fi si de ce anume cauta. Sunt care pur si simplu sunt statute, la ele motivarea e mai simpla - sa arati cat de cat bine (sa te incadrezi in standardul ei), sa fii curat, sa nu fii badaran (ala e turn-off in general), sa ai ceva initiativa (rar vei gasi femeie care sa te f**a ea pe tine, ce naiba, nu vrea sa fie denumita "curva") - la general oricum trebuie sa respecti criteriile astea ca fiind niste criterii de baza daca vrei vreodata sa ai treaba cu cineva si ca fiind o dovada de respect la adresa propriei tale persoane. Sunt care cauta o relatie - acolo ai de munca - tre sa vorbesti, sa le asculti, sa te intereseze ce zic ele (sau sa te prefaci foarte bine ca te intereseaza, dar vezi ca inteligenta emotionala a unei femei e destul de mare, ele isi dau seama repede cand te prefaci pentru ca au fost obisnuite de mici cu oameni si mai ales cu baieti multi prin preajma), sa fii relaxat, sa te ghidezi dupa chitibusuri, detalii de care noi barbatii in general nu ne impiedicam (cum si unde se uita, cum clipeste, ce face cu degetele, ce face cu picioarele, ce pozitie a corpului are, cum ii pulseaza venele de pe gat, ce viteza au miscarile ei... multe alte detalii din astea). Desi o sa sune a jignire - stand la masa cu ea trebuie sa fii un maestru al aberatiilor, al discutiilor superficiale (discutii despre OTV, "Dansez pentru tine", Bianca lu' Bote si alte tampenii de genul) - asta le relaxeaza, plus ca pot fi procesate usor, sunt cam ca discutiile dintre barbati despre fotbal si politica. Amanunt important ! - Ai rabdare. Lipsa de rabdare a masculului creaza presiune, presiunea este un turn-off. Insistenta creaza presiune, care este tot un turn-off. "Sa o sarut, sa nu o sarut ?" - poti incerca, in principiu dupa o scurta discutie despre relatii sau dupa ceva explozii de ras din partea ei, pana mea, nu e o stiinta exacta. Sarutul inseamna in general si ca acea femeie va dori sa faca sex cu tine, dar numai daca nu dai cu mucii in fasole si rareori va dori in aceeasi zi cu primul sarut. Pentru cautatoarele de relatii sarutul poate sa nu apara la prima intalnire. D-aia subliniez - ai rabdare ! ca nu pierzi nimic si nu te alearga nimeni (si nu fii prost - azi iesi cu una, maine cauta sa iesi cu alta, sau poimaine, cand vrei tu). Timpul face minuni, atunci cand este lasat sa treaca.

Dar vreau sa vorbesc despre teste, ajunge cu filosofia despre ce si cum sa faci.

Femeia te testeaza... DA, normal. Cand ? Mereu ! Chiar si daca sunteti impreuna ? Da. O face in mod constient ? Da si nu - e reflex. De ce face asta ? Pentru ca este o fiinta slaba si tematoare asa ca incearca atat cat poate servindu-se de inteligenta ei emotionala sa se dea pe maini bune, plus ca are in general by default o stima de sine ridicata, indiferent ca vei auzi din gura ei chestii gen "sunt timida, slaba etc.". Inceteaza vreodata acele teste ? Nu stiu. Nu cred. Ce sunt acele teste ? Motivarea constanta a femeii in fata ei insisi pentru a sta cu tine si nu cu altul. Daca motivarea este slaba... nasol. Cum se motiveaza ? Asta depinde de la caz la caz, insa ca principii - trebuie sa ai o personalitate solida, nu schimbatoare, sa fii un om pe care te poti baza, sa nu fii niciodata agresiv (nu impresioneaza, este un turn-off), sa nu pupi niciodata in c*r o femeie(e turn-off-ul suprem, nici nu mai esti privit ca detinator de penis daca faci asta), nu fii tehnic (e turn-off), nu filosofa si nu incerca sa iti impui mereu punctul de vedere, nu fii laudaros - cand povestesti ceva o faci ca fapt divers, chiar daca e vorba de lucruri demne de lauda, nu te implica emotional - rezultatul nu conteaza, abia la final vezi ce ai rezolvat, daca te implici emotional vei avea schimbari bruste de dispozitie (=turn-off), nu o recompensa niciodata daca a facut o prostie sau daca te-a tratat aiurea, tine-o la o oarecare distanta de tine - atasamentul trebuie evitat (se va atasa ea, mai devreme sau mai tarziu, dar asta nu e problema ta - in mod normal si tu te vei atasa, dar prelungeste cumva procesul, daca nu il poti evita si sub nicio forma sa nu te atasezi inaintea ei, altfel poti sa iti iei adio). Prin ce te testeaza ? O femeie desi pare sa nu fie atenta, prinde orice mic gest pe care il faci, asa ca fii atent ce miscari si posturi adopti, incearca in mod natural sa ai o postura relaxata, neamenintatoare. Sporovaiala aia multa a ei e un test - constant. Asa isi da seama cine esti, ce vrei, ce crezi despre ea, ce vrei sa faci, la modul general isi da seama de multe chestii. In cadrul sporovaielii, ca si interactiuni, raman valabile regulile generale enuntate de mine mai sus. Nu fi niciodata categoric si nu da niciodata raspunsuri directe. Conversatia este o arta - stapaneste-o. Orice faci si orice spui reprezinta solutii la testele unei femei - solutii care ii pot conveni sau nu, care o pot motiva pozitiv sau negativ. Asta nu inseamna sa fii stresat. Sub nicio forma ! Esti stresat, atunci du-te singur la baie. Asta inseamna sa cauti sa te imbunatatesti constant ca om - gesturi, atitudine, aspect, cultura, postura - un bloc complex care determina cat de agreabil este un om. Iar ca imbunatatirea sa fie reala - fa-o pentru tine, nu pentru vreo femeie. In felul asta devine ceva foarte natural, ceva al tau, care nu dispare si nu este fals.

Poate am mai scris ideile astea de-a lungul timpului p-aici, chiar si asa, un refresh nu strica. Nici eu nu fac tot timpul tot ce zic, dar ma straduiesc, ceea ce conteaza - nu poti fi perfect din prima, dar prin antrenament, usor, usor te apropii.

De ce am deschis totusi un topic pe aceasta tema ? Ca pare ca doar am servit ceva informatie care poate am luat-o de pe Google, poate nici nu sunt gandurile mele. Pentru ca vreau sa veniti cu pareri, sa imbunatatiti cumva ce am scris eu. Vesnicul da, Scorpionule, ai dreptate nu-mi serveste la nimic, si nu cred ca va servi nici cui va cauta raspunsuri la intrebarile astea, ci mai degraba ii va servi sa citeasca parerile altora, pe principiul ca daca mai multa lume zice ca asa e, apoi, in general asa e. Eu am avut mult de pierdut pentru ca nu am ascultat de cei mai experimentati decat mine, asa ca acum incerc sa ascult, d-aia e important sa am ce sa ascult. Oamenii fac ceea ce vor, insa e bine sa si stie ce fac.

Care are ceva pareri la adresa mea sau a motivatiilor mele il sfatuiesc sa se abtina, dezbatem idei, nu persoana mea (pe topicuri precedente ale mele se tot ajungea la discutii in plus, in general legate de subsemnatul). Va multumesc.

 

Scorpionul Rosu

Editat de Wanderer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca toata treaba asta cu femeie vs barbat este un bullshit.

 

Fii tu asa cum esti, castiga-ti increderea in propriile forte si respecta-te.

Sa tratezi iubirea si relatiile cu cei din jur ca si bonusuri, nu ca si nevoi. Mai ales, ca si nevoi primare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duncan, tu duci lipsa cronica si acuta

 

1. te fortezi prea tare sa te vindeci dupa trauma. si cand te fortezi, mai rau faci, finca iese pe dos. in plus, dezvolti o ura si un dispret total nesanatoase fata de femei.

 

 

2. fa si mie un rezumat la inteleptul tau eseu. pls.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- primele 9 locuri te rog sa le scrii, daca sexul e pe 10.

 

- aia cu OTV si Bianca e o porcarie si tu stii asta, dar daca tu cu fete de-alea iesi, atunci iti inteleg atitudinea.

 

- sa precizam ca tu te referi la prima data cand iesi cu o fata, cam asta reiese din ce spui tu. Pentru ca, daca apuca sa se indragosteasca de tine, nu mai face ea nici un test, o invarti pe degete, pentru ca e, si anume, varza.

 

- cand citesc cate ceva, incerc sa vad daca mi se aplica. Nici de data asta nu, deci sa precizam si ca te adresezi unei categorii anume de .. fete? Ca femei nu pot sa le zic, dupa cum le descrii tu acolo. Deci varsta, IQ si alte criterii. Nu aplica sfaturile astea generalizat, pentru ca nu sunt valabile pt toate. Sau ai luat si tu naravul lui Mr Plapana? (Cristi82, that is)

 

A, si un pont: daca te saruta O DATA, prima data..sau chiar si a doua oara si a treia, in aceeasi zi, e foarte posibil sa nu insemne neaparat ca vrea sa faca sex cu tine. Poate face parte din test. :) De obicei, dupa felul in care saruta un barbat, iti poti da seama, in linii mari, si ce fel este in pat. So... :D

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De obicei, dupa felul in care saruta un barbat, iti poti da seama, in linii mari, si ce fel este in pat.

DA? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arta de a face dragoste nu tine de partenera in sine?

Adica, indiferent cu cine faci dragoste...faci la fel?

Tine de potriveala, de ritm... care ritm il pui si in pupat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×