Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anul trecut (2005) am facut o ancheta in legatura cu subiectul asta: comunicarea diagnosticului de cancer. Am vorbit cu mai multe de 20 de medici si nu am intalnit atitudinea asta la nici unul, in nici o situatie. Exista situatii in care fie nu mai sunt optiuni terapeutice, fie medicul apreciaza ca pe pacient vestea l-ar demoraliza si atunci majoritatea comunica doar familiei.

Medicul asta este bun de condamnat.

Mai important este sa gasesti un medic care sa iti spuna ce se mai poate face.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar ceea ce s-a intamplat cu acest medic este strigator la cer, acum eu ma lupt cu morile de vant si incerc sa fac ceva ce ei spun de 5 luni ca nu se mai poate face, dar nici nu pot sta cu mainile in san si sa astept, ce?

In sfarsit am pus mana pe ultimele 3 seturi de analize de la tata si maine merg cu ele sa vad opinia unui alt medic.

Elandi are dreptate cu faptul ca pe pacient l-ar putea demoraliza o astfel de veste dar acar comunici familiei sa poata lua o decizie, nu lasi lucrurile asa in voia sortii si nu maoi faci nimic.

Am in fata mea inclusiv diagnosticul si tratamentul dat, si mie mi se pare ca pt diagnosticul pus tratamentul este apa de ploaie:

HEPATOCARCINOM BICENTRIC DE LOB HEPATIC STANG

HCV DECOMPENSATA VASCULAR SI PARENCHIMATOS CLASA CHILD PUGHH SCOR 10

ASCITA GIGANTA

VARICE ESOFAGIENE GR 2 LIGATURATE ENDOSCOPIC

ANEMIE FERIPRIVA FORMA USOARA

TRATAMENT: Furosemid 1tb/zi

Lagosa 2tb/zi

Propanolol 2 tb/zi

Tamoxifen 1tb/zi

Voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Edith,

 

in legatura cu tratamentul nu pot spune nimica insa tatal tau are cancer (hepatocarcinom) si o ciroza decompensata. Cred ca singura solutie arfi un transplant de ficat. Ganditiva serios la aceasta posibilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Edith, am inteles ca la noi in tara inca nu exista legi clare in legatura cu transplanturile de organe. Deci nu exista o procedura bine pusa la punct ca sa stie toata lumea ce si cum, asa cum se stie in occident. Suntem abia la inceput. Auzisem ca evident, exista o lista de asteptare. Cel mai bine este sa mergeti sa luati informatii direct de la sursa. Adica direct de la spital, si vorbiti si cu prof. Irinel Popescu, sunt sigura ca veti putea programa o consultatie la dansul. Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Acum 3 zile am fost depistat ca fiind purtator al virusilor de hepatita B si C. Nu stiu de unde i-am luat,cand si cum,insa stiu ca atunci cand am primit vestea ,nu mi-a venit sa cred. Stiu ca hepatita este o boala pe care o "duci" cu tine toata viata.

Care sunt medicamentele care se impun pentru un tratament adecvat ?

Care sunt alimentele pe care le pot consuma sau mai bine zis,din ce trebuie sa fie alcatuit regimul ?

Doctorii mi-au dat deja un tratament cu ESSENTIALE FORTE si multivitamine,iar saptamana aceasta voi repeta analizele si voi face unele mult mai amanuntite .

Am vazut ca sunt foarte multe persoane bolnave si ca forumul acesta ofera destule informatii,deci va rog sa-mi raspundeti si mie la cele 2 intrebari de mai sus.Va multumesc si va doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Edith,

Trebuie sa gasesti un oncolog si un alt gastroenterolog. Cazurile ca al tatalui tau se trateaza doar in echipa. In afara supravietuirii, este de o importanta centrala calitatea vietii. Atat cat va mai avea de trait, sa traiasca cat mai bine. Asta este scopul tratamentului paliativ, atunci cand optiunile terapeutice sunt reduse. Am inteles ca situatia voastra este destul de delicata. Tatal tau vrea sa te menajeze iar tu nu prea stii ceea ce simte si cum se simte el.

Asteptam sa ne tii la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, tiam scris si in celalat topic...vreau sa completez aici. nu cred ca are rost sa te arunci acuma in regimuri etc...linistestete...fa analiezele care mai sunt nevoie si incearca sa te obisnuitesti cu gandul ca vei avea de purtat o lupta cu acest virus....Stiu ca nu este usor...nici mie nu mia fost dar cu timpul vei vedea ca nu avem alta solutie.

In cazul in care se constata intradevar o coinfectare la tine, va trebui ca medicii sa reflecte asupra unui tratament adecvat pt tine. De regula am impresia ca se face tratamentul cu interferon (injectie), care se administreaza si la B si la C. Cu privire la medicamente, nu prea stiu daca se recomanda ribavirina sau altceva..ar trebui sa mai citesc si eu. Daca voi afla iti voi scrie. In orice caz, cred ca de un tratament de 1 an cu interferon nu vei scapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×