Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

tatal meu a fost diagnosticat acum 3 ani cu ciroza hepatica la Spitalul judetean Timisoara dupa ce a acuzat stari de oboseala, greata si lipsa poftei de mancare. Dupa ce a primit tratamentul s-a simtit alternativ mai bine si mai rau, a facut si tratamente naturiste, Ceaiurile Cozac si tratamentul D-lui Fulga BUcuresti , dar nici unee cu rezultate spectaculoase. Este un om care a respectat cu strictete tot ce iau dat medicii si cu toate acestea boala a evoluat in ultimele 6 luni fff rapid, a ajuns de la 80 kg la 60 nu mananca aproape nimic, abia se mai tine pe picioare si in ultimele 3 sapt. i-au scos de 3 ori lichid cate 6 litri de culoare sangerie. Motivul pt care scriu este acela ca tatal meu nu imi impartaseste prea multe, nu vrea nici un ajutor de la mine, nu spune ce simte(nu vrea sa ma impovareze eu tocmai am nascut si ma descurc si eu singura)nu imi cere nimic si eu ma simt groaznic, mai cunoaste cineva o situatie de acest gen, cum va evolua mai departe ce as putea face, doctorita mea zic ieri ca boala este in stadiul 4 din 4.(dar mai multe amanunte nu)

Va rog din suflet sa imi scrieti orice ati sti. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Edith,

 

este intr-adevar o situatie grea pentru tatal tau si pentru tine. Ajuns in stadiul de ciroza, ficatul aproape ca nu se mai poate regenera, prin interferon se poate insa incerca a mentine stadiul asa cum este (pt. ca si in cazul cirozei exista diferente). Nu stiu cat de grava este situatia dar cum scrii nu suna prea bine. Important este de stiut daca ciroza se datoreaza virusului hepatic sau este o ciroza alcoolica, autoimuna...Interferonul poate ajuta putin doar in cazul hepatitielor virale. In ultima instanta ramane doar un transplant de ficat, care salveaza f. multe vieti. Nu stiu in ce masura tatal tau este deja pus pe asemenea liste de asteptare?!?....

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciroza alcoolica nu este ca nu a baut niciodata, nu vrea sa auda de transplant, el tot mai spera ca se va face bine cu regim si ceaiuri.

dar la cum a evoluat boala la el in ultima luna..............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragii mei,

 

Am si eu o mare curiozitate:in cazul persoanelor cu ciroza(compensata/decompensata) se mai poate urma procedura clasica, exact ca in cazul hepatitei c (determinarea viremiei, intocmirea dosarului ptr. aprobarea tratamentului cu interferon si toate celelalte proceduri?)

 

Va multumesc si astept cu nerabdare informatii de la voi....si sanatate maxima!!!!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate cspune ca boala a evouat asa in ultima luna...ciroza a fost depistata acuma 3 ani!!!! el de-abia acuma are simptome adevarate...dar starea ficatului era deja grava de mult timp. Daca o tot tine cu ceaiuri si regimuri...nu o sa are sanse ...scuza-ma ca sunt asa directa dar in cazul lui nu cred ca sunt alte posibilitati decat cevle scrise....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Clara

 

Acu 2 ani cand am facut eu interferonul stiu ca nu se dadea acest tratament celor care aveau ciroza. Sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Clara!

Din nefericire, pina in prezent nici medicii din Buc.nu recomanda interferon in cazul cirozei hepatice ,fie compensate, fie decompens.Casa de Asigurari nici atita.Se considera un cost f.mare, fara rezultate. Cel mai bun lucru e sa te duci la un spital bun si recomand un medic bun la Fundeni si Elias (Buc), prof.dr.Mircea Diculescu. O sa fii multumita de omenia si prestatia domniei sale. Ti-o spun din experienta.Multa sanatate,Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Clara,

Citisem in cateva randuri pe net ca si persoanele cu ciroza pot face tratament cu interferon cu conditia ca ciroza sa nu fie decompensata. Probabil ca mai sunt ceva conditii de indeplinit. Am aici o adresa despre asa ceva : http://janis7hepc.com/Cirrhosis.htm. Din pacate insa, exista intotdeauna o diferenta intre ceea ce se face in strainatate si ce se face la noi. Aici poti gasi medici care, daca mama ta este stabilizata, sa considere ca poate face trat. cu interferon si medici (probabil cei mai multi) care sa respinga aceasta posibilitate. Si asta din 2 motive: interferonul poate agrava starea pacientului cu ciroza si in al doilea rand rata de raspuns la tratament pentru acesti pacienti este destul de mica. Bineinteles, nu stii pana nu incerci. Iti doresc succes si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am mai stat de vorba cu medicul lui si imi spune ca este CANCER si ca ei stiu asta inca din august, dar nu au spus nimic la nimeni si ne-au dus cu zaharelul ca nodulii de pe ficat sunt f mici ci ca ii vor face alcolizare pt ai extirpa in ianuarie, cand ei stiau clar ca nu vor face NIMIC (pt ca este PREA TARZIU). IMi vine sa urlu si nu pot sa cred ca poate exista atata indiferenta cand mai primesc si bani cu carul de la pacienti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Edith,

 

deci asa ceva este dea dreptul neprofesional ca un medic sa ascunda fata de pacient starea sanatatii lui!! Este dreptul fiecaruia sa stie ce se intampla cu el indiferent cat de grav este!! Nu inteleg cum unii medici isi asuma dreptul de a lua decizii asupra unor lucruri fara a informa pacientul sau familia. Acesti medici incompetenti ar trebui sasi dea licenta de medic inapoi.

Desi stiu ca in cazul meu nu mi se ascunde nimica cer totusi tot timpul o copie dupa rezultate. Aceste analize, teste etc. nu sunt pe departe asa de grele ca sa nu le intelegem si noi, nefiind de specializare. Deci eu v-as recomanda de acuma in colo sa stati pe capul medicilor pana va spun cum sta treaba si mai ales aveti dreptul in a vedea rezultatele in scris.

Eu sper ca tatal tau sa suporte bine aceasta interventie. Probabil va trebui sa faca si o chimioterapie daca este cancer? Daca nu este asa de avansat acest cancer....de ce spun medicii ca nu mai sunt sanse? Nu prea inteleg...sau in care stadiu se afla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×