Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tinere!

Verifica daca printre analizele pe care le faci este si un test pentru virusul D. Iti doresc sa fii cat mai sarac in specii virale.

De la un medic am aflat ca esentialele sunt contraindicate in hepatita C pentru ca ajuta replicarea virusului. Nici medicul care mi-a prescris interferon+ribavirina nu mi-a dat decat silimarina ca hepatoprotector. Incearca sa verifici informatia asta.

Iti tin pumnii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa ma iau dupa user-ul cu care ai intrat... ai 26 de ani si doi virusi hepatici. Pentru ca esti de o varsta cu mine nu o sa incerc sa spun mai voalat ci cat se poate de cinstit: trebuie sa faci analizele cat mai detaliat si cu un medic bun pentru ca situatia ta e mai complicata decat a multora dintre noi cei de pe acest forum. De ce? Pentru ca ai de scapat de 2 virusi si pt ca tratamentul trebuie facut sub indrumarea unui medic excelent, pt ca nu e chiar atat de simplu. Iti pot spune ce am citit eu, tu trebuie sa intelegi ca nu trebuie sa disperi dar nici sa te culci pe o ureche: in multe din cazurile de coinfectie cu virusi B si C se pare ca unul dintre virusi inhiba replicarea celuilalt, asadar doar unul din virusi e activ. INSA, atunci cand faci tratamentul pt unul din virusi celalalt incepere o replicare puternica si devin extrem de agresiv. Important e la inceput sa se stabileasca daca virusul dominant este B sau C. Apoi ti se va prescrie cu siguranta un tratament, pt ca da, hepatita B sau C in general o duci toata viata, insa nu neaparat pana la 70 de ani. Sunt unii care fac complicatii la 35 de ani, altii la 45 sau altii la 60 de ani sau mai tarziu. Insa nu poti stii exact care iti este soarta.

Dupa cum ti-am spus situatia e delicata. Sper ca esti din Bucuresti, pt ca cei de pe forum iti vor recomanda un medic bun la care sa te duci. Ce ai de facut mai departe: sa iti faci analizele... ADN HBV, ARN HCV (dupa aceste analize vei vedea daca amandoi virusii sunt activi, sper sa fie doar unul), transaminaze, elecroforeza proteinelor, GGT, bilirubina, AgHbe, anti Hbe, ecografie si biopsia hepatica.

Oricum astea o sa ti le recomande cu siguranta un medic. E bine sa te adresezi unuia care sa ti le faca eventual in spital si sa te coste mai ieftin sau poate deloc, dc te introduce intr-un studiu experimental.

 

Noi iti tinem pumnii si iti uram sanatate si te asteptam cu vesti bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va multumesc ca mi-ati raspuns atat de multi si asa de repede.

Saptamana asta voi merge din nou la analize si voi cere(in cazul in care doctorul nu va stii ! ) sa mi se faca analizele precizate de voi:bilirubina,biopsie hepatica,etc....Cat despre tratamentul cu esentiale,nu stiu ce sa zic,din moment ce nici nu stiu care virus este mai puternic.Eu tot sper ca voi fi bine si ca voi reveni la o viata cat de cat normala.Inca nu m-am obisnuit cu ideea ca am in mine o boala pe care va trebui sa o duc toata viata.

Oricum,astept sa-mi spuneti numele unor doctori din Bucuresti,pe care-i pot contacta.

Multumesc mult si mai tinem legatura.SANATATE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot spune la ce medic m-as duce eu acum. Trimite-mi un email pe danielmunteanu@yahoo.com ca sa putem comunica. Am o experienta limitata si de la ceilalti colegi de suferinta (sau tovarasi de arme :lol: ) vei primi alte recomandari. Ramane sarcina ta sa alegi, sa cunosti medici, sa te informezi, sa-ti folosesti intuitia si sa crezi in steaua ta...

 

"Eu tot sper ca voi fi bine si ca voi reveni la o viata cat de cat normala."

Vei putea!

 

"Inca nu m-am obisnuit cu ideea ca am in mine o boala pe care va trebui sa o duc toata viata."

Esti ca si noi, in situatia de a accepta inacceptabilul. In fata pericolului, reactia fireasca este "lupta sau fugi", ori, in cazul nostru nici una dintre reactii nu este posibila. Sau aproape nici una. De luptat putem lupta... Asta este foarte stresant si poate fi chiar traumatic.

Sanatate si spune-ne ce faci!

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

arrilluna,

nu e vorba doar despre asta.

eu am fost depistata cu ciroza hepatica la Fundeni,la varsta de 28 de ani .

astept inca un transplant in care nu mai sper.

motivul pentru ei in cazul meu,e grupa de sange.asa ca motive sunt....

trebuie macar sa-i asiguri medicatia si regimul necesar si..sa speri...

 

pt.edithf

incearca sa ajungi la fundeni la dr.liana gheorghe de la gastroenterologie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot mergi sa-ti faci din nou analizele ,de data aceasta mai complete,ar fi bine sa mergi la un medic hepatolog sau gastroenterolog.Ei stiu mai bine ce analize trebuiesc efectuate in cazul afectiunilor tale.Intr-adevar tratamentul cu essentiale nu este bun in cazul hep.C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris ,mai demult, pe un alt forum ,despre un articol aparut in primul numar al revistei READER'S

DIGEST in lb.romana.Se prezenta acolo (fara date medicale)cazul unei mame, cu o forma foarte violenta de hep.C. Dr.Irinel Popescu a efectuat un transplant de ficat de la fiica la mama.Acest transplant s-a efectuat in noiembrie 2003.Ambele ,mama si fiica se simt bine.In august 2004 fiica s-a casatorit.Ar fi bine sa-l intrebati pe dr.Irinel Popescu si de o astfel de varianta de transplat,de la o ruda apropiata de sange.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cand voi merge la analize ,voi stii cu siguranta care este situatia.Pana atunci,ma odihnesc,pap regim si stau linistit.M-am cam obisnuit cu gandul ca asta este,am hepatita si nu mai pot schimba nimic.Ce ma framanta,este ca pana acum,nu stiu de unde am luat-o.Oricum,va trebui sa duc o viata mult mai ordonata.

Sa ne auzim cu bine si aveti grija de voi.SANATATE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat g astrointerologul si acestea ne-a mai dat sperante ca se va pune pe picioare si apoi sa vedem ce o mai fi ca deocam data e tare slabit si nu se poate face vreo interventie chirurgicala sau altceva. acum asteptam cu nerabdare sa vedem cum va evolua dupa schimbarea asta. va mai tin la curent zilele urmatoare, acum plec la spital.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru stasya: as dori foarte mult, daca se poate sa corespondez cu tine pe aceasta tema, sotul meu se afla cam in aceeasi situatie , a fost depistat cu ciroza la 33 ani si este in evidenta la fundeni la d-na dr. Liana Gheorghe. Inca nu este pe lista de transplant dar speram sa i se faca dosarul luna asta. as dori mai multe informatii daca se poate. roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×