Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut !

 

Cred ca-i vorba despre o neintelegere. Titlul acestui topic, dupa parerea mea , este (inca) o glumitza new age. :spiteful:

Salut! Ai si ceva argumente/contraargumente? Sau numai dai cu parerea mea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Hmm...argumente/contraargumente, astea-s tot ale mintii labirinturi si trecute prin filtrul inimii mele , aceste afirmatii ale tale ma inspira sa-ti spun doar atat : Sunt de religie crestin-ortodoxa :spiteful: si totul este in ordine... traiesc . 8)

 

http://www.elixir.ro/domenii.php?mnu=37

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, tampit este cel care spune ca fiara este SUA sau Europa, stimabile. Unde scrie ca fiara este SUA?

 

 

Nu a ramas piatra de temelie? Nici vreun zid din fostul templu? :spiteful: A fost ras de pe fata pamantului fostul templu?

Bre nea'....... mai lasa si tu din ele!!!!

Zidul de apus este inca de pe vremea lui Solomon,poate vrei sa trimiti un biletel,ajuta la minte.

Mai ales ca este scris.Daca un strain dintr-o tara indepartata va veni lala locul acesta si va face o cerere oarecare ,sa fie ascultat din locul locuintei tale din ceruri.Rugaciunea lui Solomon.Voi vorbiti acolo in vint.

Eu lucrez acum la 3 sau 400 de metri de zid.

Care spune adevarul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pavel, reaminteste in acest verset faptul ca revenirea atat de asteptata a lui Isus, nu va avea loc inainte de aparitia unei lucrari numite "lepadarea de credinta" respectiv a acelei lucrari numite "taina faradelegii"

Cine zice ? ...Pavel? ...adica ala care a primit revelatia sa "divina" de la Christosul aflat in iad dei mai zice si Lucifer = Stapanul cheilor Iadului...cum singur se lauda in Apocalipsa 1.18?

Pai cine a indemnat oamenii la renuntarea Legii ...nu cumva chiar Pavel?

Pai ce facem ...ne batem gura fara sa gandim?

.Acea lucrare, este pusa de profet pe seama unui personaj misterios, numit "omul faradelegii".

Pai nu tocmai Saul din Tarsus e omul faradelegii?

Nu el va invata sa nu va mai taiati impreju si sa mancati porc?

Pai unde zice Dumnezeu in scriptura sa originala Tanachul ... sa renuntati la acestea?

 

Profetia lui Ieremiah spunea ca Dumnezeu va face un nou legamant cu oamenii credinciosi Lui. Baza acestui legamant nou, a fost stabilit ca fiind "Legea lui Dumnezeu":"

Si dupa mintea voastra tocmai voi cei care ati aruncat la WC legile din scriptura originala ... si le-ati inlocuit cu evangheliile unor falsi apostoli din randul celor pe care Isus ii certa si spurca unde ii intalnea ...tocmai voi crestii Bibliei (spun asta ptr ca aceasta carte este una furata de "dumnezeul crestinilor" de la niste bieti oameni care au scris la ea sute de ani ...)

Pai ce autoritate divina au niste popi decazuti din gratia lui Isus si care cred ca daca au furat scripturile poporului evreu ...au reusit sa-l fure si pe Dumnezeul din ceruri al acestora?

I-a puneti mana pe maus si cautati in Google (asa cum va invata Duhul urat mirositor aflat in fruntea tarii) sa vedeti cine a scris Tanachul ...adica VT!...si abia apoi sa vorbiti ....dar in cunostinta de cauza adica punand la baza Adevarul ...ca doar asta macar este divin ...tot asa cum minciunile pe care le trocaiti pe aici sunt diabolice !

Ci iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. "(Ier.31:33)

Sper ca ti-a picat fisa si ai realizat ca e vorba de acei credinciosi care urmeaza Legea Sa ...adica TORAH ...si nu furtul intelectual si minciuna popilor numita Biblie?

Avand in vedere toate acestea, putem sa stabilim fara greseala ca ortodoxia este acel "om al faradelegii". ... este de fapt o nedrept credincioasa, ea desfiintand tocmai baza noului legamant al lui Dumnezeu cu omul:Legea lui Dumnezeu, asa cum profetizase Ieremiah.

Fis!

Ai tras o baseasca!

Noul Testament nu are absolut nicio valoare ...ea fiind textul dusmanilor lui Isus ...adica al oamenilor sarlatanului Pavel, marele ucigas si prigonitor al crestinilor cel care si-a batut joc de Evanghelia Apostolului Petru, pe care vedem in Galateni 2,7 ca o cunoastea foarte bine ...desi stia si faptul ca Isus a lasat in locul sau pe acest Apostol Petru caruia i-a revenit sarcina sa lege si sa dezlege atat in ceruri cat si pe pamant in numele lui Isus(Matei Cap. 16,18). ...si exact asta este Testamentul lasat de Isus ...si exact acest Testament a fost distrus de catre falsii apostoli parinti ai bisericii crestine ....adica de catre cei pe care Isus ii detesta si condamna.

In concluzie voi toti noii crestini dupa Biblie si Constantin ...nu sunteti decat o secta diabolica!

Adevaratii crestini au fost urmasii lui Isus si ai adevaratilor Apostoli ...adica cei care erau o SECTA a religiei Mozaice si care respectau Legile lui Yahwe ...secta prigonita si apoin desfintata cu forta de catre Imparatii romani incepnd cu Constantin dupa Niceea!

Iar voi cei care faceti propaganda mincinoasa ...voi nu sunteti decat niste epigoni vanduti care propovaduiti o religie care s-a impus prin crima si cand zic asta nu ma refer numai la catolici si urmasii lor ... ci si la reformati si urmasii si descendentii lor

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sikaryan, DUMNEZEU sa aiba grija de sufletul ta!

de ce atata ura?

de ce vrei sa distrugi ceva ce nu intelegi?

 

1) Problema este ca eu cunoscand in amanuntime faptele istorice si contextul acelor timpuri ...inteleg chiar foarte bine ce s-a intamplat, cum s-a intamplat ... si despre ce este vorba.

Asa ca acuzatia ta precum ca nu as intelege fenomenul ... actioneaza ca un bumerang si te loveste pe tine!

 

2) Ura izvoreste din constientizarea raului imens adus de aceasta biserica crestina care s-a impus prin crime, a ucis milioane de suflete nevinovate ... si a intarziat evolutia si dezvoltarea Europei cu cca 1000 de ani ... .deci da-mi voie sa te intreb si eu:

De ce iubesti tu o asemenea institutie fondata de ucigasi si impusa prin crime si care traieste din sarlatanie?

De ce nu-l asculti pe Isus ...ca el a fost un anticleric convins si a militat toata viata sa impotriva bisericii dar mai ales impotriva preotilor ?

Invataturile lui Isus iti sunt chiar indiferente?

Sau poate nu cunosti Biblia si ma acuzi pe mine de un pacat de al tau?

De ce nu stai sa te intrebi din ce cauza Isus a fost mereu impotriva lor si ii combatea pe unde putea?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sikaryan, DUMNEZEU sa aiba grija de sufletul ta!

de ce atata ura?

de ce vrei sa distrugi ceva ce nu intelegi?

Tu intelegi ceva?Stii ca este scris;Intelegi tu ce citesti?

Pune ti aceasta intrebare si raspunde- mi mie personal,si daca intelegi ,o sa ti cer sfaturi.

Cu stima din Ierusalim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! fiind nou nu vreau sa intru direct "in paine", dar tin sa aduc ceva cu referire la tema topicului: "Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?" deci, nu numai Pavel si Ioan a prezis despre Antihrist ci si Daniel, ce-i drept un pic mai "codificat", bine inteles pentru ce-i care nu cunosc Biblia. Eu stiu si sunt convins ca Biserica Catolica mai precis papalitatea (papa) este Antihristul. In (Daniel 7:7) se vorbeste despre un monstru oribil cu dinti de fier si cu 10 coarne. Ce reprezinta coarnele? Cele 10 coarne reprezintă cele 10 regate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu si sunt convins ca Biserica Catolica mai precis papalitatea (papa) este Antihristul.

Aici te inseli total...la fel ca majoritatea neoprotestantilor si chiar a ortodocsilor!

 

Tinand cont de faptul ca acel Christos se lauda in Apoc22.16 ca acolo in cer ca el este LUCIFER(Luceafarul) si apoi vedem ca tot el dupa invierea ca si Christos se mai lauda ca el este Stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI ...se poate concluziona ca Papa de la Roma nu este Antichristul cum afirmati si credeti voi ...ci chiar este reprezentantul lui Christos pe pamant!

In (Daniel 7:7) se vorbeste despre un monstru oribil cu dinti de fier si cu 10 coarne. Ce reprezinta coarnele? Cele 10 coarne reprezintă cele 10 regate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca vrei sa iti dau si eu o profetie-porunca ...caci e scrisa in Lege ..adica acolo unde gasim poruncile lui Yahwe ...citeste-o pe cea din Deuteronom 13.1 ...care ne atrage atentia despre viitoarea aparitie a crestinismului ...si indica ce sa facem cu Christos si cu cei care il urmeaza!
si ce vrei sa spui cu asta? ca Hirstos este un prooroc mincinos? ba citeste ma bn Biblia, sau poate ai citito dar nu ai inteleso`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×