Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conform Bibliei si crestinismului in general, Isus nu a fost "macar pe jumatate om" ! Fiind divin , de la inceputuri alaturi de Dumnezeu si , mai ales, una din formele sub care se prezinta Dumnezeu - conform dogmei crestine a Trinitatii- EL NU AVEA VOIE SA SE COMPORTE CA UN MURITOR DE RIND! O forma de existenta/manifestare a divinitatii , conform aceleasi dogme, nu poate avea slabiciuni omenesti.

Restul sunt vorbe...................Exceptie cazul in care evreul YOSHUA a fost doar un om cu frica de YHWE . In acest caz ai dreptate.

Crezul spune ca pentru noi s-a intrupat din fecioara si s-a facut OM. S-or fi incurcat in inscrisuri? Nu am stiut ca crestinismul nu accepta formula "pe jumatate om". Fiind insusi D-zeu e echitabil sa fie si Om cu de la Sine putere- pentru ca asa a fost mai bine pentru noi la un moment dat

Nu va mai raportati la tot crestinismul. Ar fi mai interesat de stiut parerile voastre, nu increngatura de dogme facuta de alti oameni

Din cate stiu D-zeu nu ne-a dat o definitie noua pentru Omul Isus- asa ca acesta s-a supus legilor firii chiar jumatate divin fiind.

 

Iar noul testament abunda de descrieri ale lui Isus Omul si nu Dumnezeul. Ceea ce nu inseamna ca cele doua notiuni se exclud

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ca este mai valabil pentru tine decat miturile respective. Stiam asta.... dar eu intrebam "De ce?"

De ce este mai valabil?

Compara trei tari:Israelul, Grecia si India. Mie imi ajunge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Compara trei tari:Israelul, Grecia si India. Mie imi ajunge.

Nu inteleg la ce anume te referi. Poti da mai multe detalii?

Israelul, Grecia si India de acum 3000 de ani?

Ce anume din comparatie iti satisface tie nevoia de adevar si cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg la ce anume te referi. Poti da mai multe detalii?

Israelul, Grecia si India de acum 3000 de ani?

Ce anume din comparatie iti satisface tie nevoia de adevar si cum?

Nu de acum 3000 de ani, ci de astazi.

Nivelul de civilizatie la care a ajuns fiecare dintre statele de mai sus, este influentat si de acele "mituri".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nivelul de civilizatie la care a ajuns fiecare dintre statele de mai sus, este influentat si de acele "mituri".

Imi cer scuze, tot nu inteleg rationamentul.

Alegi sa crezi mitul crestin pentru ca o civilizatie este mai sus?

Scuze dar nu are sens linia asta de argumentare. Ar insemna ca ar trebui sa crezi in Thor pentru ca in Scandinavia este un nivel foarte ridicat de civilizatie sau poate ar trebui sa crezi in spiritele din Shinto pentru ca Japonia este la un maxim de civilizatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze, tot nu inteleg rationamentul.

Alegi sa crezi mitul crestin pentru ca o civilizatie este mai sus?

Scuze dar nu are sens linia asta de argumentare. Ar insemna ca ar trebui sa crezi in Thor pentru ca in Scandinavia este un nivel foarte ridicat de civilizatie sau poate ar trebui sa crezi in spiritele din Shinto pentru ca Japonia este la un maxim de civilizatie.

Nu intelegi pentru ca le amesteci. Unu: crearea omului de catre Dumnezeu, nu este un "mit" care apartine crestinismului. Este un "mit" ce apartine Israelului. Superioritatea(in orice domeniu) acestui stat raportat la celelalte doua cred ca este de prisos de demonstrat.

Doi la mana, exemplele pe care le dai tu cu Japonia si Tarile nordice, au mare legatura cu spiritul "mitului" Biblic(Dumnezeul biblic). Japonia este in acest loc numai datorita noii sale orientari catre pacifism. Stii bine ca trupele japoneze nu participa la expeditii militare in afara granitelor tarii.Acest lucru are un impact evident asupra evolutiei statului respectiv.

Tarile nordice, traiesc de asemenea din rezerva creata in urma de catre curentul protestant care refugiat din Europa medievala catolica, a gasit un loc propice de refugiu si dezvoltare. Chiar daca astazi majoritatea locuitorilor acestor tari sunt atei/necredinciosi/nereligiosi, ei o duc bine datorita parintilor lor protestanti.Nu uita ca binecuvantarea unui neam, vine si peste urmasii acestuia... Cat ii va tine rezerva parintilor, se va vedea...

Totul este guvernat de catre legile care au fost lasate de Dumnezeu pentru om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este un "mit" ce apartine Israelului. Superioritatea(in orice domeniu) acestui stat raportat la celelalte doua cred ca este de prisos de demonstrat.

Sunt domenii in care Israel este destul de avansat, nu neg asta.... dar "Superioritatea in orice domeniu" e cam mult spus.

 

 

Doi la mana, exemplele pe care le dai tu cu Japonia si Tarile nordice, au mare legatura cu spiritul "mitului" Biblic(Dumnezeul biblic).

Poate in mintea ta au legatura.

 

Totul este guvernat de catre legile care au fost lasate de Dumnezeu pentru om.

La facultatea de Drept se invata Dreptul Roman nu Decalogul. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... dar "Superioritatea in orice domeniu" e cam mult spus.

Poate e cam mult.

 

Poate in mintea ta au legatura.

poate.

 

La facultatea de Drept se invata Dreptul Roman nu Decalogul. :o:

Asa e. Shit in - shit out! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×