Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si ce vrei sa spui cu asta? ca Hirstos este un prooroc mincinos? ba citeste ma bn Biblia, sau poate ai citito dar nu ai inteleso`

Unii il asociaza pe Isus cu Cristos si zic Isus Cristos,desi este o mare greseala.

Dar tu treci si mai departe si nici nu mai zici Isus ci doar Cristos.

Acym despre Cristos eu nu pot sa zic nimic ca nu este scris.

Despre Isus este scris ca a fost om,ca a fost prooroc nu este scris,si nici nu a proorocit nimic.Ca este scris in Deut .18 despre prooroci ,este una dar trebuie inteleasa.Nu se refera la Isus.Daca vrei informatii exacte,cu placere.

Si de unde ai putea intelege ceva despre Cristos?.....In Biblie ma refer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus...nici nu a proorocit nimic.

:pardon:

"Dar Isus le-a zis: "Vedeti voi toate aceste lucruri? Adevarat va spun ca nu va ramane aici piatra pe piatra care sa nu fie daramata."" (Mat.24:2)

 

Ce zici? Nu a profetit nimic?

 

Si inca:

"Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului." (Mat.12:40)

 

Ai cunostinta despre ce si cum cu Iona asta? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon:

"Dar Isus le-a zis: "Vedeti voi toate aceste lucruri? Adevarat va spun ca nu va ramane aici piatra pe piatra care sa nu fie daramata."" (Mat.24:2)

 

Ce zici? Nu a profetit nimic?

 

Si inca:

"Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului." (Mat.12:40)

 

Ai cunostinta despre ce si cum cu Iona asta? :crazy:

 

Ambele "prorociri" atribuite lui Isus sunt facute la cca 45-50 de ani de la evenimentele descrise in Evanghelie. La acel moment Ierusalimul era distrus de romani ( prima prorocire) iar povestea invierii incepuse sa se extinda in rindul crestinilor ....

Halal prorociri .....ceva in sensul afirmatiilor lui Brucan in emisiunea TV "Prorociri despre trecut".... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ambele "prorociri" atribuite lui Isus sunt facute la cca 45-50 de ani de la evenimentele descrise in Evanghelie. La acel moment Ierusalimul era distrus de romani ( prima prorocire) iar povestea invierii incepuse sa se extinda in rindul crestinilor ....

Halal prorociri .....ceva in sensul afirmatiilor lui Brucan in emisiunea TV "Prorociri despre trecut".... :roll:

Domnule VEMANS, profetiile pe care le-am enumerat mai sus nu sunt pentru tine. Sunt prea tari pentru necunoscatori ca dumneata. E ca si cum ai da carnat unui nou nascut. :)

Profetiile acelea nu sunt pentru necunoscatori ca si tine, de aceea lasa-l pe Haym sa le dezvolte.

 

Pentru dumneata, am o alta profetie, un fel de laptic. :) Uite ce spune ea:"Fiindca este scris: "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va da slava lui Dumnezeu."" (Rom.14:11)

Hai sa ti-o deslusesc.

Desi sunt multi ca tine care se cred mari eroi ca ei nu cred in El, totusi, va veni vremea(pentru tine a si venit!) cand toti se vor pleca inaintea Lui. Plecaciunea nu trebuie luata la litera, ci ea trebuie inteleasa ca o acceptare a autoritatii Lui Dumnezeu. Ceea ce ti se intampla tie zi de zi, atunci cand scoti bani de la bancomat, iar pe chitanta iti apare anul 2010. A.D. Deci, acceptarea de voie-de nevoie a faptului ca Fiul lui Dumnezeu este Reperul umanitatii credincioase sau necredincioase in El. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)

"Dar Isus le-a zis: "Vedeti voi toate aceste lucruri? Adevarat va spun ca nu va ramane aici piatra pe piatra care sa nu fie daramata."" (Mat.24:2)

 

Ce zici? Nu a profetit nimic?

 

Si inca:

"Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului." (Mat.12:40)

 

Ai cunostinta despre ce si cum cu Iona asta? :)

Darimarea Ierusalimului nu a fost proorocita de Isus,ci doar citata proorocia lui Daniel.Caci chiar el Isus spune ;Dupa cum zice profetul Daniel.

Si oricum a mai ramas zidul de apus intreg pina in ziua de azi,si foarte multe alte parti ale templului care nu au fost darimate.Daca nu crezi da o fuga si teinformeaza la fata locului.Pot sa ti fiu ghid,ca lucrez aproape de zid.

Iar cele trei zile si trei nopti sau prefacut intr-o zi si si maximum o noapte si jumatate.De vineri seara pina Simbata noaptea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi sunt multi ca tine care se cred mari eroi ca ei nu cred in El, totusi, va veni vremea(pentru tine a si venit!) cand toti se vor pleca inaintea Lui. Plecaciunea nu trebuie luata la litera, ci ea trebuie inteleasa ca o acceptare a autoritatii Lui Dumnezeu. Ceea ce ti se intampla tie zi de zi, atunci cand scoti bani de la bancomat, iar pe chitanta iti apare anul 2010. A.D. Deci, acceptarea de voie-de nevoie a faptului ca Fiul lui Dumnezeu este Reperul umanitatii credincioase sau necredincioase in El. :)

 

Daca asta inseamna pentru tine implinirea unei prorociri si dovada existentei lui Isus si a Tatalui sau ceresc atunci am dreptul sa ma indoiesc de logica ce iti guverneaza rationamentele.

O zi buna si tie ,domnule hans. Si ceva mai multa bunacuvinta in exprimare ( mandria e pacat in ochii Dumnezeului tau!) , se pare ca nu-ti prieste nivelul inalt de "intelegere" ( cirnatul la care te refereai :crazy: ) al Bibliei de care crezi ca ai parte.....

 

PS. Asta de unde ai scos-o "cunoscatorule" : "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea .......? :)

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca asta inseamna pentru tine implinirea unei prorociri si dovada existentei lui Isus si a Tatalui sau ceresc atunci am dreptul sa ma indoiesc de logica ce iti guverneaza rationamentele.

O zi buna si tie ,domnule hans. Si ceva mai multa bunacuvinta in exprimare ( mandria e pacat in ochii Dumnezeului tau!) , se pare ca nu-ti prieste nivelul inalt de "intelegere" ( cirnatul la care te refereai :lol: ) al Bibliei de care crezi ca ai parte.....

 

PS. Asta de unde ai scos-o "cunoscatorule" : "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea .......? :flowers:

Da,nu e scris asa ceva.Am vrut sa remarc aseara dar era tirziu,cind am intrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Darimarea Ierusalimului nu a fost proorocita de Isus,ci doar citata proorocia lui Daniel.Caci chiar el Isus spune ;Dupa cum zice profetul Daniel.

Daramarea Ierusalimului a fost profetizata chiar de Isus. Cu detalii atat de bine precizate, incat se pare ca nici unul dintre crestinii care L-au crezut/ascultat nu au pierit in asediul Ierusalimului care fusese ridicat subit, fara motiv, pentru putin timp. In acea pauza a asediului, toti crestinii au fugit din Ierusalim, asa cum le spusese Isus. Au pierit doar aceia(necrestinii) care credeau in Ierusalimul de piatra... :lol:

 

Si oricum a mai ramas zidul de apus intreg pina in ziua de azi,si foarte multe alte parti ale templului care nu au fost darimate.

Asta e ca si cum ai arata spre ciobul de oala sparta, laudandu-te cu ce oala frumoasa ai... :blink:

Evenimentele s-au petrecut chiar asa cum a profetizat Isus, si despre care evenimente povestise destul de vag Daniel, in vechime. Ierusalimul a fost facut tzandari de catre romani, si chiar daca a mai ramas cate un ciob, nimeni nu putea spune cu mandria cu care spuneau odinioara:Acesta este Ierusalimul! sau Acesta este Templul Domnului! :P

 

Iar cele trei zile si trei nopti sau prefacut intr-o zi si si maximum o noapte si jumatate.De vineri seara pina Simbata noaptea.

Pana duminica dimineata, vrei sa spui.Caci in ziua intaia a inviat Isus.

Asadar:Vineri, Sambata, Duminica. Trei zile.Cea de-a treia noapte, a ramas peste unii dintre evrei, pana "valul va fi indepartat"(vezi ep. lui Pavel catre Evrei). :flowers:

 

Pe deasupra, punctul culminant, e ca a fost profetizata invierea Sa.Invierea aia despre care va amintise destul de vag Daniel:"Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, Unsul va fi starpit, si nu va avea nimic...".(Dan.9.26)

Adica, exact ce i S-a intamplat lui Isus: a fost starpit de catre "fratii" lui evrei prin mana romanilor, dar "nu a avut nimic", deoarece a fost inviat de catre Dumnezeu peste puterile ucigasilor Sai.

 

Ambele "prorociri" atribuite lui Isus...

Nu sunt "atribuite", ci chiar sunt proprietatea lui Isus. Si ambele sunt atestate istoric. Atat daramarea Ierusalimului cat si invierea lui Isus. :)

 

PS. Asta de unde ai scos-o "cunoscatorule" : "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea .......? ;)

Rom.14.11. Vezi ca gasesti acolo si trimiterea in Isaiah. Necunoscatorule. :P

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt "atribuite", ci chiar sunt proprietatea lui Isus. Si ambele sunt atestate istoric. Atat daramarea Ierusalimului cat si invierea lui Isus. :lol:

 

Dupa cum spuneam , profetii despre trecut , scrise la 40-50 de ani dupa asazisa inviere.Nu exista atestare istorica a invierii si nici macar a existentei lui Isus.Ca au existat multi evrei cu numele Yoshua in acele vremuri e alta mincare de peste.....

Atita timp cit am boldat prima parte a versetului ar fi trebuit sa te duca mintea "cunoscatorule " ca stiu versetul :flowers:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista atestare istorica a invierii si nici macar a existentei lui Isus.

:flowers:

Cand ai vizitat ultima data bancomatul? Ce scria pe chitanta aia care ti-a scuipat-o in fata?Ce alte dovezi ale necredintei tale mai vrei, necunoscatorule? :lol:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×