Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:flowers:

Cand ai vizitat ultima data bancomatul? Ce scria pe chitanta aia care ti-a scuipat-o in fata?Ce alte dovezi ale necredintei tale mai vrei, necunoscatorule? :lol:

 

Data de pe chitanta este conventionala urmare a unei perioade de cca 1500 de ani in care biserica - de care te dezici dar care ti-a dat Biblia din care ai aflat despre un personaj inventat de ea- a taiat si spinzurat, pseudocunoscatorule!

Aceasta data chiar daca este legata de un posibil rabin YOSHUA este arbitrar aleasa fiindca nu are nici-o legatura cu nasterea acestuia si , mai ales, nu certifica natura lui divina !

Data de pe bancomat este cea mai buna dovada a inexistentei personajului cu numele Isus descris de Evanghelii ;)

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Data de pe chitanta este conventionala urmare a unei perioade de cca 1500 de ani in care biserica - de care te dezici dar care ti-a dat Biblia din care ai aflat despre un personaj inventat de ea- a taiat si spinzurat, pseudocunoscatorule!

Conventionala-neconventionala, personajul Isus e Reperul pe care tu vrand-nevrand trebuie sa il respecti.Dupa cum spunea profetia:"orice genunchi se va pleca...". Poti sa schimbi data de pe chitanta? :lol:

 

...si , mai ales, nu certifica natura lui divina ! [/b]

Nu zau? Eu as zice ca din contra, faptul ca unul ca tine este obligat sa accepte impartirea erelor avand ca Reper pe Isus, este o minune divina. Oricat te-ar deranja acest lucru, nu poti sa-l schimbi. Ba mai mult:cand vei merge la tribunal sa depui marturie, ghici pe ce carte vei fi obligat sa juri? :flowers:

Nu e asta oare o dovada divina?

 

Si nu uita:nici evreii din poporul Sau, nici Imperiul Roman, nici ateii de ieri si de azi, nu se pot opune, pot cel mult sa latre la luna scrasnind. Reperul Isus ramane peste veacuri(chiar si pe chitantele bancomatelor! :P )marcand istoria omenirii, mult mai vizibil decat orice alt personaj omenesc care a zburat prin cosmos si nu s-a intalnit cu Dumnezeu. :P

 

Data de pe bancomat este cea mai buna dovada a inexistentei personajului cu numele Isus descris de Evanghelii :blink:

Nu uita: Anno Domini, Era noastra, inainte/dupa Hristos, sunt cele mai bune dovezi ca El a existat ca personaj real, ba mai mult, a avut o influenta teribila atat asupra credinciosilor cat si a necredinciosilor(care de fapt cred si ei atunci cand verifica bancomatul! ;) ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conventionala-neconventionala, personajul Isus e Reperul pe care tu vrand-nevrand trebuie sa il respecti.Dupa cum spunea profetia:"orice genunchi se va pleca...". Poti sa schimbi data de pe chitanta? :ill:

 

 

Nu zau? Eu as zice ca din contra, faptul ca unul ca tine este obligat sa accepte impartirea erelor avand ca Reper pe Isus, este o minune divina. Oricat te-ar deranja acest lucru, nu poti sa-l schimbi. Ba mai mult:cand vei merge la tribunal sa depui marturie, ghici pe ce carte vei fi obligat sa juri? :o:

Nu e asta oare o dovada divina?

 

Si nu uita:nici evreii din poporul Sau, nici Imperiul Roman, nici ateii de ieri si de azi, nu se pot opune, pot cel mult sa latre la luna scrasnind. Reperul Isus ramane peste veacuri(chiar si pe chitantele bancomatelor! 8) )marcand istoria omenirii, mult mai vizibil decat orice alt personaj omenesc care a zburat prin cosmos si nu s-a intalnit cu Dumnezeu. :o:

 

 

Nu uita: Anno Domini, Era noastra, inainte/dupa Hristos, sunt cele mai bune dovezi ca El a existat ca personaj real, ba mai mult, a avut o influenta teribila atat asupra credinciosilor cat si a necredinciosilor(care de fapt cred si ei atunci cand verifica bancomatul! :crazy: ).

Hans,tu chiar nu te poti abtine sa nu te faci de ris?

O data ca tu nu stii de unde apare era crestina.

Tu nu stii ca aceasta a fost dictata de un Papa,deoarece crestinismul papal era in deriva.

Tu nu stii ca acesta era a intrat in circulatia europeana abia dupa o mie de ani de la calculare.

Tu nu stii ca Acest Cristos descris aici este nascut cu o diferenta de 5-7 ani.

Dumnezeu nu poate face astfel de greseli.

Aceasta era este recunoscuta numai in tarile sau pe teritoriul imperiului roman+america,care este produsul bisericii.

Tu nu stii ca peste 4 miliarde de oameni nu au auzit de Cristossi nici nu recunosc era actuala decit in relatiile comerciale cu Europa ca altfel nu sar putea intelege.

Si atunci unde este dovada ca Cristos este dumnezeu,daca nu aceasta dovedeste contrariul?

 

 

Conventionala-neconventionala, personajul Isus e Reperul pe care tu vrand-nevrand trebuie sa il respecti.Dupa cum spunea profetia:"orice genunchi se va pleca...". Poti sa schimbi data de pe chitanta? 8)

 

 

Nu zau? Eu as zice ca din contra, faptul ca unul ca tine este obligat sa accepte impartirea erelor avand ca Reper pe Isus, este o minune divina. Oricat te-ar deranja acest lucru, nu poti sa-l schimbi. Ba mai mult:cand vei merge la tribunal sa depui marturie, ghici pe ce carte vei fi obligat sa juri? :-

Nu e asta oare o dovada divina?

 

Si nu uita:nici evreii din poporul Sau, nici Imperiul Roman, nici ateii de ieri si de azi, nu se pot opune, pot cel mult sa latre la luna scrasnind. Reperul Isus ramane peste veacuri(chiar si pe chitantele bancomatelor! 8) )marcand istoria omenirii, mult mai vizibil decat orice alt personaj omenesc care a zburat prin cosmos si nu s-a intalnit cu Dumnezeu. ;)

 

 

Nu uita: Anno Domini, Era noastra, inainte/dupa Hristos, sunt cele mai bune dovezi ca El a existat ca personaj real, ba mai mult, a avut o influenta teribila atat asupra credinciosilor cat si a necredinciosilor(care de fapt cred si ei atunci cand verifica bancomatul! 8) ).

Hans,tu chiar nu te poti abtine sa nu te faci de ris?

O data ca tu nu stii de unde apare era crestina.

Tu nu stii ca aceasta a fost dictata de un Papa,deoarece crestinismul papal era in deriva.

Tu nu stii ca acesta era a intrat in circulatia europeana abia dupa o mie de ani de la calculare.

Tu nu stii ca Acest Cristos descris aici este nascut cu o diferenta de 5-7 ani.

Dumnezeu nu poate face astfel de greseli.

Aceasta era este recunoscuta numai in tarile sau pe teritoriul imperiului roman+america,care este produsul bisericii.

Tu nu stii ca peste 4 miliarde de oameni nu au auzit de Cristossi nici nu recunosc era actuala decit in relatiile comerciale cu Europa ca altfel nu sar putea intelege.

Si atunci unde este dovada ca Cristos este dumnezeu,daca nu aceasta dovedeste contrariul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conventionala-neconventionala, personajul Isus e Reperul pe care tu vrand-nevrand trebuie sa il respecti.Dupa cum spunea profetia:"orice genunchi se va pleca...". Poti sa schimbi data de pe chitanta? :-

 

 

Data e o chestie de clasificare. Ca nea Iulian a schimbat calindarul ca sa nu mai ninga in August si pe la 1500 Popa Grigore l-a mai schimbat odata. (Romanii aveau anul de 355 zile, luni suplimentare, mai sint si anii bisecti care erau la 3 ani pusi nu la 4, si tot felul de baiuri legate de aducerea in concordanta a anului astronomiic cu cel calendaristic)Dupa aia au aparut niste gogomani ( un popa prin anii 500 si ceva)care au behait ca inceputul calindarului marcheaza de la fatarea "reperului" prin grajduri. Si aici s-au ciondanit, ca ba e de la fatare ba e de la crapare (pastele adica) ca trebuie masurat. Asa ca nu e nimic de respectat in prostia alora de cred ca anii se numara dupa Cristache. Eu stiu de " anul 36 inaintea erei noastre (ien)" sau "anul 2010 era noastra (en)" si asta e doar o treaba de astronomie .

 

 

Nu zau? Eu as zice ca din contra, faptul ca unul ca tine este obligat sa accepte impartirea erelor avand ca Reper pe Isus, este o minune divina. Oricat te-ar deranja acest lucru, nu poti sa-l schimbi. Ba mai mult:cand vei merge la tribunal sa depui marturie, ghici pe ce carte vei fi obligat sa juri? :o:

Nu e asta oare o dovada divina?

 

1.Chestia cu socoteala divina am lamurit-o.

2. Am fost la tribunal si nu m-a obligat nimeni sa jur pe nici o carte. Nu ma-u obligat sa jur deloc. Judecatorul mi-a cerut sa PROMIT ca voi spune "adevarul, numai adevarul si tot adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu". Punct! Chestia e ca daca nu doream nici sa promit nimic, nu ma putea obliga sa o fac! Putea cel mult sa nu imi ia marturia si atit! Daca te referi la biblie si la constitutie, alea erau pe masa, ca sint fraieri de pun botul si baga laba pe coperta si se apuca sa se jure. Da teapa asta si-o iau doar religiosii si nationalistii. Eu habar n-am ce inseamna sa "juri"!Nu are nici un sens! Poate sa "injuri"?

 

 

Si nu uita:nici evreii din poporul Sau, nici Imperiul Roman, nici ateii de ieri si de azi, nu se pot opune, pot cel mult sa latre la luna scrasnind. Reperul Isus ramane peste veacuri(chiar si pe chitantele bancomatelor! :crazy: )marcand istoria omenirii, mult mai vizibil decat orice alt personaj omenesc care a zburat prin cosmos si nu s-a intalnit cu Dumnezeu. 8)

 

 

Nu uita: Anno Domini, Era noastra, inainte/dupa Hristos, sunt cele mai bune dovezi ca El a existat ca personaj real, ba mai mult, a avut o influenta teribila atat asupra credinciosilor cat si a necredinciosilor(care de fapt cred si ei atunci cand verifica bancomatul! :ill: ).

 

Evreii folosesc tot calendarul lor propriuvechi daca nu stiai.

"Era noastra" nu are legatura cu elucubratiile popesti crestine.

E pe dos: mai intii s-a schimbat calendarul, ca sa corespunda cu cel astronomic, ca nu mai bungheau anotimpurile si nu mai stiau cind e vremea de arat,de semanat ,de cules pe urma au facut legenda ca atunci la scapat Maria de sub fuste drept in balega vacilor pe Isus.

Editat de Histrion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans,tu chiar nu te poti abtine sa nu te faci de ris?

O data ca tu nu stii de unde apare era crestina.

Tu nu stii ca aceasta a fost dictata de un Papa,deoarece crestinismul papal era in deriva.

Tu nu stii ca acesta era a intrat in circulatia europeana abia dupa o mie de ani de la calculare.

Tu nu stii ca Acest Cristos descris aici este nascut cu o diferenta de 5-7 ani.

Dumnezeu nu poate face astfel de greseli.

Aceasta era este recunoscuta numai in tarile sau pe teritoriul imperiului roman+america,care este produsul bisericii.

Tu nu stii ca peste 4 miliarde de oameni nu au auzit de Cristossi nici nu recunosc era actuala decit in relatiile comerciale cu Europa ca altfel nu sar putea intelege.

Si atunci unde este dovada ca Cristos este dumnezeu,daca nu aceasta dovedeste contrariul?

Ca a fost dictata de un papa sau de un papa-lapte, nu conteaza. Ceea ce a fost fixat, ramane in vigoare pentru ca Reperul=Isus, a fost un personaj real, si cu o mare influenta asupra umanitatii indiferent de religia ei.

Pe mine nu ma intereseaza ca data nasterii lui Isus nu e 25 Dec. Nu asta e important, ci persoana Lui. Faptul ca a existat, si a influentat omenirea pana astazi, astfel incat atat cei care cred in El, cat si cei ce scrasnesc din dinti impotriva Lui(crestini de x-fel, evrei, musulmani, budisti, atei, etc., etc.,) trebuie sa se supuna acelui calendar: i.H si d.H.

 

Chiar si voi, atunci cand vindeti/cumparati armament si tehnologie, trebuie sa va supuneti si sa recunoasteti de voie-de nevoie Acel Reper care a influentat calendarul omenirii de astazi, prin faptul ca pe facturi si pe contracte scrie o data care atesta Acel Reper. Stiu ca e enervant, dar nu avetiu cum sa scapati de El... :crazy: Interesant, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans,tu chiar nu te poti abtine sa nu te faci de ris?

O data ca tu nu stii de unde apare era crestina.

Tu nu stii ca aceasta a fost dictata de un Papa,deoarece crestinismul papal era in deriva.

Tu nu stii ca acesta era a intrat in circulatia europeana abia dupa o mie de ani de la calculare.

Tu nu stii ca Acest Cristos descris aici este nascut cu o diferenta de 5-7 ani.

Dumnezeu nu poate face astfel de greseli.

Aceasta era este recunoscuta numai in tarile sau pe teritoriul imperiului roman+america,care este produsul bisericii.

Tu nu stii ca peste 4 miliarde de oameni nu au auzit de Cristossi nici nu recunosc era actuala decit in relatiile comerciale cu Europa ca altfel nu sar putea intelege.

Si atunci unde este dovada ca Cristos este dumnezeu,daca nu aceasta dovedeste contrariul?

 

 

 

Hans,tu chiar nu te poti abtine sa nu te faci de ris?

O data ca tu nu stii de unde apare era crestina.

Tu nu stii ca aceasta a fost dictata de un Papa,deoarece crestinismul papal era in deriva.

Tu nu stii ca acesta era a intrat in circulatia europeana abia dupa o mie de ani de la calculare.

Tu nu stii ca Acest Cristos descris aici este nascut cu o diferenta de 5-7 ani.

Dumnezeu nu poate face astfel de greseli.

Aceasta era este recunoscuta numai in tarile sau pe teritoriul imperiului roman+america,care este produsul bisericii.

Tu nu stii ca peste 4 miliarde de oameni nu au auzit de Cristossi nici nu recunosc era actuala decit in relatiile comerciale cu Europa ca altfel nu sar putea intelege.

Si atunci unde este dovada ca Cristos este dumnezeu,daca nu aceasta dovedeste contrariul?

 

Pavel (Saul din Tars)inainte sa-L primeasca pe Masiah in inima lui ,vorbea ca tine .Te inteleg perfect ,nu ai cum sa crezi in Hristos atata timp cat ai "ochii spirituali inchisi "!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pavel (Saul din Tars)inainte sa-L primeasca pe Masiah in inima lui ,vorbea ca tine .Te inteleg perfect ,nu ai cum sa crezi in Hristos atata timp cat ai "ochii spirituali inchisi "!

Propaganda ccrestina oficiala omule. Alti crestini de pe vremea aia aveau alte pareri, asa ca pentru ca sa nu strice frumusete de dogma de rahat, au fost cu multa mila crestineasca adevarata casapiti cu totii, barbati, batrini, femei, copii la ordinul si de catre armataele papilor si imparatilor...crestini.

Astia de care zic, casapitii, credeau si ei in Isus ca fiind divin si il considerau pe nea Yahwe, dumnezeul biblic adica, ala de a facut lumea, universul, omul si tot restul, ca pe un zeu genocidar, idiot, sadic. Dumnezeul tau e in viziunea lor doar un monstru, o greseala a adevaratei divinitati.

Zic si eu ca ei (nu te bucura, nu cred nici in chestia cu Isus) :hai sictir dumnezeule!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca a fost dictata de un papa sau de un papa-lapte, nu conteaza. Ceea ce a fost fixat, ramane in vigoare pentru ca Reperul=Isus, a fost un personaj real, si cu o mare influenta asupra umanitatii indiferent de religia ei.

Pe mine nu ma intereseaza ca data nasterii lui Isus nu e 25 Dec. Nu asta e important, ci persoana Lui. Faptul ca a existat, si a influentat omenirea pana astazi, astfel incat atat cei care cred in El, cat si cei ce scrasnesc din dinti impotriva Lui(crestini de x-fel, evrei, musulmani, budisti, atei, etc., etc.,) trebuie sa se supuna acelui calendar: i.H si d.H.

 

Chiar si voi, atunci cand vindeti/cumparati armament si tehnologie, trebuie sa va supuneti si sa recunoasteti de voie-de nevoie Acel Reper care a influentat calendarul omenirii de astazi, prin faptul ca pe facturi si pe contracte scrie o data care atesta Acel Reper. Stiu ca e enervant, dar nu avetiu cum sa scapati de El... :crazy: Interesant, nu?

Nu e interesant deloc sa folosesti o data falsa de nastere a unui Dumnezeu prost,care nu stie in ce an sa nascut.

Ca acest dumnezeu(cristos si nu Isus)au influientat lumea in rau este evident.Evul mediu crestin si-a pus amprenta peste istorias omenirii.

Si daca Biserica nu ar fi fost fata vizibila a acelui Cristoszis dumnezeu sau cap al bisericii,lumea ar arata acum altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×