Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Ascultati-Ma, voi care cunoasteti dreptatea, popor care ai in inima legea Mea! Nu te teme de ocara oamenilor si nu tremura de ocarile lor." (Isa.51:7)

bre... asta nu inseamna ca tre sa te dai peste cap ca sa te faci de ocara pentru a nu te teme de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Institutia ortodoxiei tot din oameni e formata hans.

Ortodoxia nu e formata din oameni, ci din dogme. Asta critic eu aici. Daca nu intelegi despre ce vorbesc, te rog sa aprofundezi studiul cu judecatile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E zero, evident, caci nu are nici o treaba cu Biblia si invataturile lui Isus. Invataturile Budiste ma lasa rece. :doctor:

Am zis eu ca are legatura cu Biblia? Punctam doar ca a fi ANTI ceva nu spune nimic despre pentru ce esti PRO.

 

 

Ortodoxia nu e formata din oameni, ci din dogme. Asta critic eu aici. Daca nu intelegi despre ce vorbesc, te rog sa aprofundezi studiul cu judecatile.

Si mai exact ce ai vrea sa se intample?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mai exact ce ai vrea sa se intample?

sa intelegi si tu ca nu judec persoana, ci doctrina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa intelegi si tu ca nu judec persoana, ci doctrina.

Ok, am inteles asta... in continuare.... ce anume urmaresti... adica... cum ar fi lumea mai bune cu topicul asta?

Rezultate ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, am inteles asta... in continuare.... ce anume urmaresti... adica... cum ar fi lumea mai bune cu topicul asta?

Rezultate ceva...

Nu o sa putem noi face lumea mai buna, oricat ne-am amagi. Insa, as putea sa-ti prezint o imbunatatire teoretica a lumii noastre(ortodoxe din RO). Asta s-ar intampla daca ortodoxia nu are avea tipul acesta de legatura cu statul, pe care o are acuma. Mai mult, daca si-ar plati taxele la stat ca orice alt SRL. :doctor:

Pe de alta parte, daca ortodoxia i-ar invata pe oameni sa se raporteze corect la viata/moarte/mantuire, societatea noastra ar fi alta. Nu ar mai sta cu mana intinsa osciland intre pelerinaje in coate si in genunchi pe la tot felul de sfinte Paraschiva, si greve. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult, daca si-ar plati taxele la stat ca orice alt SRL. :doctor:

Asta este ceva ce as putea sustine si eu. :huh:

 

 

Pe de alta parte, daca ortodoxia i-ar invata pe oameni sa se raporteze corect la viata/moarte/mantuire, societatea noastra ar fi alta.

Eh... aici e greu tare... mai toate ramurile religioase sunt prea indepartate de invatatura lui Jesus pentru a putea sa se intoarca la ea printr-o simpla evolutie sau adaptare. E nevoie de revolutie iar revolutia ar insemna distrugerea completa a ierarhiei bisericesti. Cu alte cuvinte.... ar insemna un seppuku facut de cler. No chance. Este IMPOSIBIL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu o sa putem noi face lumea mai buna, oricat ne-am amagi. Insa, as putea sa-ti prezint o imbunatatire teoretica a lumii noastre(ortodoxe din RO). Asta s-ar intampla daca ortodoxia nu are avea tipul acesta de legatura cu statul, pe care o are acuma. Mai mult, daca si-ar plati taxele la stat ca orice alt SRL. :doctor:

Pe de alta parte, daca ortodoxia i-ar invata pe oameni sa se raporteze corect la viata/moarte/mantuire, societatea noastra ar fi alta. Nu ar mai sta cu mana intinsa osciland intre pelerinaje in coate si in genunchi pe la tot felul de sfinte Paraschiva, si greve. :huh:

Bădie, dar umbli prin miriște fluier

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×