Sari la conținut
Forum Roportal
alina_ally23

Probleme in C++

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foloseste functiile fopen si fgets.. si consulta help-ul, parcursul unui fisier face parte din notiunile de baza.

 

Da le poate folosi si pe acelea dar a cerut functii C++ si nu C... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Sunt la inceput cu programarea si invatz c++ in Visual C++ 6.

Am scris un programel pentru consola, problema este ca nu stiu unde gresesc.

#include <iostream>

using namespace std;

 

int main() {

int n;

 

cout <<"Enter a number and press Enter:";

cin>>n;

if (n=5)

cout << "Acesta este numarul corect.";

else

cout << "Acesta este numarul incorect.";

return 0;

}

De compilat il compileaza dar eu doresc sa zica incorect la orice numar diferit de 5 si el imi zice la orice numar bag ca e corect.

Poate imi explica si mie cineva unde am gresit.

Si as mai dori sa stiu care e semnul diferit in c++ sa pot zice if n diferit de a, b, c, d unde acestea sunt int introduse de utilizator atunci sa dea eroare.

Ceva la modul pentru help apasati o tasta de la 1 la 9, daca respectivul tasteaza 10

sau 0 sa ii poata da mesaj de eroare.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate tin eu minte in c++ operatorul '=' inseamna atribuire, iar cel '==' inseamna egalitate.

 

!= inseamna diferit

 

"Ceva la modul pentru help apasati o tasta de la 1 la 9, daca respectivul tasteaza 10

sau 0 sa ii poata da mesaj de eroare." - invata mai intai operatorii, si fa mai multe programe simplute, apoi treci la asa ceva. ca idee, faci un un ciclu infinit, si citesti tot timpul de la tastura, care se opreste la o anumita tasta. apoi cu un switch rezolvi mai departe.

 

exista si o sectiune de tutoriale si link-uri utile pentru progrmatorii incepatori aici: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic26099.html te-ai uitat la ea?

 

numa bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Greseala in programul facut de tine este aceea ca tu nu faci comparatia intre n si 5 ci ii atribui lui n valoarea 5. Pentru a compara doua variabile in C++ este utilizat operatorul == , = face atribuirea.

Operatorul diferit in C++ este !=

Instructiunea pe care vrei sa o scri tu arata astfel:

if((n!=a)&&(n!=b)&&(n!=c))

Mult succes in continuare si daca mai ai nelamuriri mai posteaza si o sa te ajutam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de ajutor ca sa fac aceasta problema.Se da:

O firma are filiale in cateva orase ale tarii.Sa se scrie o aplicatie C++ in cadrul careia sa se implementeze o clasa "firma".Se vor declara mai multe obiecte de tipul "firma",fiecare reprezentand cate o filiala a firmei.

Variabilele membru ale clasei "firma"vor fi:

1."cont"(variabila static)-totalul sumei de bani de care dispune firma(de la toate filialele)

Functiile membru ale clasei vor fi:

1."vanzare"(functie public)-incrementeaza "cont" cu o valoare(long)

void vanzare(long)

2."cumparare(functie public)-decrementeaza"cont"cu o valoare(long)

void cumparare(long)

Se vor executa mai multe operatii de vanzare/cumparare pentru fiecare filiala putand fi vizualizat contul firmei(variabila static "cont").

 

Eu is incepator in c++ si am nevoie de indicatii in rezolvarea problemei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cea mai buna indicatie ar fi sa pui mana pe o carte de C++ si sa citesti capitolul despre clase.

Alternativa este sa-ti dea cineva codul gata facut, si asta nu te ajuta cu absolut nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi recunoscator daca as primii un sfat la rezolvarea problemei;la clasa "firma" ce obiecte sa declar? si cum sa realizez incrementarea/decrementarea?

Editat de montanajo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la clasa "firma" ce obiecte sa declar? si cum sa realizez incrementarea/decrementarea?

Orice obiect dintr-o clasă C++ păstrează proprietăţile clasei. Ca obiecte, poţi să declar ce doreşti : dacă vrei le numeşti după oraşe : brasov , craiova , ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×