Sari la conținut
Forum Roportal
alina_ally23

Probleme in C++

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In capu' meu, lucrurile functioneaza asa : ai de rezolvat o problema .. primul lucru iti faci o idee despre cum arata algoritmul, workflowul, ce functii se apeleaza, cand se termina programul. Asta este independent de limbajul folosit, poti s-o faci cu scheme logice, in pseudocod, cum vrei, ideea'i sa pricepi tu. Dup-aia iti alegi tipurile de date necesare pentru a rezolva problema optim.

 

Is curios cum te-ai gandit tu ca ar arata algoritmul problemei asteia? :airkiss:

Eventual, zi si cum arata la tine clasa respectiva, ce variabile / functii i-ar trebui. Codul e usor de scris dup-aia :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In capu' meu, lucrurile functioneaza asa : ai de rezolvat o problema .. primul lucru iti faci o idee despre cum arata algoritmul, workflowul, ce functii se apeleaza, cand se termina programul. Asta este independent de limbajul folosit, poti s-o faci cu scheme logice, in pseudocod, cum vrei, ideea'i sa pricepi tu. Dup-aia iti alegi tipurile de date necesare pentru a rezolva problema optim.

 

Is curios cum te-ai gandit tu ca ar arata algoritmul problemei asteia? :airkiss:

Eventual, zi si cum arata la tine clasa respectiva, ce variabile / functii i-ar trebui. Codul e usor de scris dup-aia :tease:

Problema lui este sa implementeze o clasa, nu are nici un algoritm de implementat.

Impasul lui este la nivel teoretic, inca nu stie care e deosebirea intre o clasa si un obiect.

Iei un manual de C++ unde ai si exemple de definire a unei clase, si inlocuiesti in exemplul care il gasesti acolo.

Primul lucru este sa intelegi cum functioneaza exemplul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai avut o problema care mi s-a parut mai simpla.Trebuia sa afisez media unui student.Am scris asa:

#include <iostream.h>

#include <string.h>

#include <conio.h>

class student

{char nume[20], prenume[20];

int an;

int note[5];

public:

void introducere();

void afisare();

float medie();

};

void student::introducere()

{

int i;

cout<<"Datele studentului\n";

cout <<"Numele:";

cin >>nume;

cout <<"Prenume:";

cin >>prenume;

cout <<"Anul:";

cin >>an;

cout <<"Introduceti notele studentului\n";

for(i=1;i<6;i++){

cout <<"Nota:"<<i<<":";

cin>>note;

}

 

}

 

void student::afisare() {

int i;

float m;

m=medie();

cout<<nume<<" "<<prenume<<"\n anul" <<an<<"\n note:";

for(i=1;i<6;i++)cout <<note<<" ";

cout <<" \n medie"<<m;

}

float student::medie(){

float m,q;

int i;

q=0;

for(i=1;i<6;i++) q=q+note;

m=q/5;

return m;

}

void main() { clrscr();

student s1;

s1.introducere();

s1.afisare();

}

As vrea sa stiu daca la fel ar trebui sa procedez si la aceasta a doua problema si cum ar trebui sa lucrez.

Am aceste 2 probleme care trebuie sa le rezolv.Sper sa ma ajutati pentru prima fiindca nu ma descurc.

Editat de montanajo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e problema.stiu sal fac sa se deplaseze apasand o tasta.eu vreau sa se deplaseze singur intro anumita directie

si ink ceva.nu stiu cum sa aplic putpixel ca atunci cand deplasez cercul si intalneste o linie sa se opresca,sa nu treaca peste linie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa se deplaseze singur poti sa-l animezi fie intr-un for dar in cazul asta iti recomand sa pui cate un sleep ca sa nu ocupi tot procesorul, fie in callback-ul unui timer (vezi SetTimer/KillTimer)

Ca sa se opresca la linie, fie pastrezi tu undeva coordonatele tuturor obiectelor si faci verificare de intersectie fie citesti culoarea pixelui din fata si daca e diferita de background consideri ca e un obiect si te opresti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×