Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Nevoia de a-ti plange de mila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnilor, suntem off-topic. Propun sa revenim la nevoia de a-ti plange de mila.

Edit:

Este cineva interesant in a dezbate consecintele sistemului de tip piramidal al beneficiilor intr-o societate de consum in alimentarea nevoii de a ne plange de mila ?

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce zici, am zis ca daca exista dumnezeu si e atotputernic si atotstiutor atunci nu exista liber arbitru.

God is dead, therefore man is free, oare ce a vrut sa zica nietzsche prin asta? daca exista dumnezeu, nu poate exista liber arbitru, ce e asa greu de inteles??

De asta zic ca e de ajuns sa fii om, ai inteligenta, ai liber arbitru, ce vrei mai MULT?

 

ontopic: mosii isi plang de mila cel mai des in tara asta :blink:

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Edit:

Este cineva interesant in a dezbate consecintele sistemului de tip piramidal al beneficiilor intr-o societate de consum in alimentarea nevoii de a ne plange de mila ?

Da, ai dreptate, o astfel de persoana nu pare sa fie interesanta, ba chiar plictisitoare :blink:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevoia de a-ti plange de mila : slabiciune ?strigat de ajutor?Tot patitul e invatat/filosof!!! Mi-am plans de mila si m-am oprit cand am inteles ca voiam sa dau sau sa mi se dea un sens experientei traite .De fapt a devenit experienta cand m-am oprit,am acceptat si am iertat.Uneori e nevoie doar de putina atentie din partea ta si/sau a celor din jur .Continuand sa-ti plangi de mila, iti hranesti propria slabiciune .Asa ca important e sa te opresti .Am primit un sfat de la un om simplu:Ocupa-ti timpul! Si am ajuns la prioritati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg ce zici, am zis ca daca exista dumnezeu si e atotputernic si atotstiutor atunci nu exista liber arbitru.

God is dead, therefore man is free, oare ce a vrut sa zica nietzsche prin asta? daca exista dumnezeu, nu poate exista liber arbitru, ce e asa greu de inteles??

De asta zic ca e de ajuns sa fii om, ai inteligenta, ai liber arbitru, ce vrei mai MULT?

 

ontopic: mosii isi plang de mila cel mai des in tara asta :blink:

Desi nu asta este scopul topicului, poate asa te lamuresc - Dumnezeu este echilibrul din jur, ceea ce tine totul la un loc - de aceea ai posibilitatea sa alegi ce sa faci, adica ai liberul arbitru, dar si asta functioneaza pe principiul actiunii si reactiunii, d-aia se spune "Bine faci, bine primesti" sau "Culegi ce ai semanat". Dumnezeu rareori intervine in activitatile oamenilor ci tine echlibrul acestei lumii si a celorlalte lumi, precum si nivelele de acces dintre lumi, ale entitatilor si oamenilor, ceea ce nu inseamna ca iti incalca liberul arbitru in aceasta lume. Sper sa ma fi inteles :blink:

 

Eu nu sunt mos, inca, si tot ma mai apuca.

 

Nevoia de a-ti plange de mila : slabiciune ?strigat de ajutor?Tot patitul e invatat/filosof!!! Mi-am plans de mila si m-am oprit cand am inteles ca voiam sa dau sau sa mi se dea un sens experientei traite .De fapt a devenit experienta cand m-am oprit,am acceptat si am iertat.Uneori e nevoie doar de putina atentie din partea ta si/sau a celor din jur .Continuand sa-ti plangi de mila, iti hranesti propria slabiciune .Asa ca important e sa te opresti .Am primit un sfat de la un om simplu:Ocupa-ti timpul! Si am ajuns la prioritati!

 

Foarte corect. Cel mai nasol sa simti ca tu insuti nu mai ai dai un sens existentei tale ci ai nevoie de altcineva care sa iti dea o directie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am inteles nimic . :blink:

In urma carei experiente transcendente ai ajuns la concluzia aceasta ?

 

 

 

CA NU AI INTELES NIMIC NU ESTE GRAV... AI TIMP SA DEVII CONSTIENT DE ADEVARUL TAU... EU NU TI VOI RASPUNDE DECIT ATIT: CAUTA IN SECRETELE VIETII DETINUTE DE MARILE ORGANIZATII SI DOMENIILE STIINTIFICE PLANETARE... FRANCMASONERIA si toate organizatiile secrete, BISERICA, PHYSICA, MATEMATHICA, CHIMIA SI ALCHIMIA, BIOLOGIA, ARCHEOLOGIA, MEDICINA, HISTORIA, GENI-GENETIQUE, COSMOLOGIA, ASTRONOMIA, electronica in toata functionalitatea ei si mai ales computerizarea ce este unul din domeniile bazate pe secretele functionarii fiintei humanein totalitate, creier si toate organele interne, toate acestea se numesc epistemmologie... IAR IGNORANTA ESTE UNA DINTRE CALITATILE CELE MAI DISPRETUITOARE SI DE ACTUALITATE LA TOTI PROFITORII SI FARA DUMNEZEU...SI CARE ESTE SADITA ADINC IN VIATA FARA CONSTIINTA SI FARA IUBIRE... ACOLO UNDE ACESTE LUCRURI LIPSESC DUMNEZEU NU ESTE... NU ESTE DE MIRARE CA NU CREZI... EDUCATIA TA ESTE MUNCITA DE CEL PUTIN 4000 DE ANI CA SA FIE CE ESTE SI AU REUSIT...DEPARTE DE DUMNEZEU... BRAVO LOR SI PACAT DE TINE...ca sa contrazici trebuie sa citesti si ca sa citesti terbuie sa vezi printre rinduri...pina si biblia detine adevaruri universale dar terbuie sa stii sa o citesti si sa ai o pregatire prealabila...ca sa ai astazi tot ce ai in jurul tau, oamenilor le au trebuit o pregatire speciala in taote domeniile, si nu si au pus intrebarea daca dumnezeu exista, in schimb s au rugat LUI sa le dea energiile necesare intelligentei de a creea...ignoranta incepe unde incepe CU dispretul IN FATA GNOSEOLOGIEI... ESTI IN IGNORANTA IN DISPRET SI IN AFARA GNOSEOLOGIEI SI AFARA SECRETELOR VIETII DACA NU INCERCI SA INTELEGI SI SA TI PUI BUNELE INTREBARI...NU TE MIRA CA NU AI PUTEREA DE A CREA VIATA TA ASA CUM O DORESTI...

 

TE SARUT SI... INCEARCA ... CE TE COSTA??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg ce zici, am zis ca daca exista dumnezeu si e atotputernic si atotstiutor atunci nu exista liber arbitru.

God is dead, therefore man is free, oare ce a vrut sa zica nietzsche prin asta? daca exista dumnezeu, nu poate exista liber arbitru, ce e asa greu de inteles??

De asta zic ca e de ajuns sa fii om, ai inteligenta, ai liber arbitru, ce vrei mai MULT?

Acuma, daca o luam asa, chiar si intr-o lume in care nu exista Dumnezeu, dar exista moarte, liberul arbitru exista pana la o limita... pana-l opreste moartea.

Si mai sunt si alte conditionari... dar de ce sa ne plangem de mila??? Vrem a bem si sa mancam, bem si mancam, daca avem ce :blink:

 

Nevoia de a-ti plange de mila : slabiciune ?strigat de ajutor?Tot patitul e invatat/filosof!!! Mi-am plans de mila si m-am oprit cand am inteles ca voiam sa dau sau sa mi se dea un sens experientei traite .De fapt a devenit experienta cand m-am oprit,am acceptat si am iertat.

Dupa ce te-ai plans :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din timp in timp, dupa ce ni se intampla cate ceva care ne intristeaza, ne plangem de mila si asteptam compatimire si din partea celorlalti. De ce se intampla asta ?[.....]

se intampla pentru ca suntem educati in acest mod :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vei avea voie vei intelege :blink: Nu am cum sa te fac eu sa intelegi. Nu este o conditionare. Nu merg la biserica, nu fac reiki, nici alte alea, nu fac ritualuri, dar Dumnezeu exista, alaturi de multe altele care nu se vad si nu am nici probleme psihice. Asta nu o vei intelege rational, ci o vei simti. Vezi ca si conceptul de mind over matter este foarte real :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o luam asa, voi credeti intr-un dumnezeu ca ati fost conditionati asa, sau ca va e frica sa constientizati ca nu sunteti protejati de ceva superior. E bine sa traiesti in minciuna nu?

@Scorpionu_Rosu

 

Nu e nevoie de niciun papusar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×