Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Orasul din Romania in care nimeni nu vrea sa locuiasca desi chiriile incep de la 9 lei Au zis ca nu mai pot sta in colonia groazei

Orașul Aninoasa,  Județul Hunedoara, locuitori 3500 de cetățeni.

*Ar trebui rearanjat un loc foarte turistic si odihnitor pentru cei doritori de liniste si relaxare fara poluarea marilor orase. 

Sint sigura ca ar avea vizitori cu miile ca se poate si pescui in raul respectiv, tot un sport de calmare de nervi, un tratament natural*!

 https://www.fanatik.ro/orasul-din-romania-in-care-nimeni-nu-vrea-sa-locuiasca-desi-chiriile-incep-de-la-9-lei-au-zis-ca-nu-mai-pot-sta-in-colonia-groazei-20551084

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"România este o țară foarte apreciată și iubită la nivel internațional, unde vin o mulțime de turiști anual. Este cunoscută la nivel mondial" ...

"România este una dintre cele mai iubite țări, cu un mare potențial turistic. O mulțime de turiști ajung pe teritoriul țării noastre și au parte de experiențe plăcute aici, însă sunt și mulți care nu au auzit de aceasta sau nu dețin prea multe informații despre ea."

*Jurnalistii parca se ling singuri in kur asa se exprima!!!   Lasa pe altii sa laude TARA NOASTRA, nu tu sa fi primul cu pareri marete!!!*

Exact ca in COMMUNISM ne spala la creier tovarasii conducatori, iar cand am iesit din mizeria aia, deloc nu s-a potrivit lamurirea cea

communista ca sintem "preeteni" cu vre-o tara vecina macar.  Bulgarii se comportau parca eram scapata dintr-o puscarie de maxima siguranta si pana n-au verificat totul, eram retinuta ca un fugitiv sau mai rau, criminal.   Ce scarba mi-a fost si este si acum de acel sistem de trai fortat.  Nici unde nu mi s-a spus ca am fi macar suportati ca oameni, cetateni simpli.  Doar de furt imi vorbeau, de minciuni, sa declar tot ce am in masina desi nu aveam nimic, voaiu sa desfaca in bucati ca ascund ceva.   

*Lauda de sine, nu se aude bine*!!!  dar asta nu se mai pomeneste demult.

https://playtech.ro/stiri/care-este-capitala-romaniei-raspunsul-unei-politiste-engleze-a-fost-socant-a-mai-aparut-un-nume-pe-langa-budapesta-832548?utm_source=resys

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Satul din România care nu mai există pe hartă  :surrender:

Satul Străuți este bine ascuns în Munții Apuseni, iar timpul și-a pus amprenta asupra sa într-atât încât nici nu mai există pe hărțile actuale.   Totuși, un număr mic de oameni, 4-5, încă îl mai numesc „acasă”. 

Satul Străuți din Hunedoara este un fost sat din Munții Apuseni, acum de negăsit pe hărțile din România. Casele, deși frumoase, au fost abandonate, și numai 4-5 locuitori au mai rămas să-și ducă traiul aici.

În trecut, era format din peste 30 de gospodării, iar oamenii erau mândri casele lor de lemn, cu acoperișuri de paie, construite încă din secolul al XIX-lea pe versanții de deasupra văilor comunei Bulzeștii de Sus din Hunedoara.

Unele case se mai găsesc și astăzi, deși mai șubrede. Acoperișurile de paie, acum sunt verzi, din cauza mușchilor care s-au format și în timp ce unele au fost părăsite, altele au fost cumpărate de vizitatori care le-au îndrăgit imediat.   „Unele case vechi din cătunul Străuți din Hunedoara, acum asimilat satului Grohot, au fost cumpărate de familii din București. Pot fi văzute, chiar dacă degradate, pe dealurile din jurul bisericii. Oamenii au spus că le vor recondiționa, pentru că vor să rămână satul rustic”, a declarat Mărioara, fiica Valeriei – una dintre puținele localnice din satul din Hunedoara, Biserica a fost și ea abandonată.

Unii au preferat să le recondiționeze, iar alții să le demoleze și să le înlocuiască cu construcții moderne, pe care rareori le folosesc ca și case de vacanță. Biserica din lemn, cu o istorie impresionantă, a fost și ea părăsită, în timp ce crucile de pe morminte au fost adunate și puse toate într-un morman.

„Edificiul, acoperit integral cu tablă, a fost supus în anul 1937 unei ample reparaţii, suprafaţa interioară si exterioară a pereţilor fiind tencuită, iar şiţa clasică înlocuită cu tablă. Zestrea picturală a bisericii se rezumă doar la registrul împărătesc al tâmplei (executat în secolul al XIX-lea, într-o manieră populară, de un autor rămas necunoscut) şi la câteva icoane pe sticlă, de vechimi diferite.

Anterior, obştea locală fusese deservită liturgic de o altă bisericuţă din bârne, mistuită de flăcări în martie 1849. Harta iosefină a Transilvaniei (1769-1773) îi atestă existenţa”, spunea preotul Florin Dobrei, în volumul „Bisericile ortodoxe hunedorene”, despre biserica din Străuți.asa pitorească a Valeriei din Străuți a fost și școală

Valeria are 85 de ani și este una din puținii oameni care au mai rămas în Străuți. Casa în care locuiește este așa cum și-o amintește dintotdeauna. Nu a fost niciodată renovată, cu excepția geamului care a fost schimbat.

Totuși, fiica sa a menționat că acoperișul locuinței, care în trecut a servit ca școală, va fi recondiționat curând. „De când mă știu locuiesc aici și așa a fost casa dintotdeauna, nu am pus nimic pe ea, numai geamul l-am schimbat”, spunea femeia.

https://www.fanatik.ro/satul-care-a-disparut-de-pe-harta-romaniei-locul-pitoresc-cu-case-de-poveste-a-fost-abandonat-20572161

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Peștera Meziad, situată în județul Bihor, pe Valea Meziadului, în regiunea de sud-est a Munților Pădurea Craiului și zona vestică a Munților Apuseni. A fost declarată monument al naturii și o rezervație speologică, iar specialiștii au făcut cercetări intense.

Cel care a descris pentru prima dată Peștera Meziad a fost Adolf Schmidl (1863), un cunoscut geograf austriac. La începutul secolului XX, Czárán Gyula a explorat complet peștera.

Peștera este situată la o altitudine de 297 de metri. Gura de intrare a peșterii are o înălțime de 16 metri, iar lățimea este de 10 metri. Liliecii, în special cei din specia Miniopterus schreibersii, cu condiții prielnice de hibernare în peșteră.

Potrivit experților, peștera are o vechime de peste 10 milioane de ani. Galeria gurilor, Galeria prăbușirilor, Galeria tulnicului, Sala turnurilor și Sala oaselor sunt doar câteva dintre galeriile și formațiunile care se regăsesc în peșteră."

*Eu nu voi vizita Grota asta sau alta, mi-e frica sa nu se desprinda vre-un bolovan din cauza galagiei produs de veselii turisti.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost vreodată la Căcăcioasa, Județul Vrancea, România???

"De unde vine numele de „Căcăcioasa” Numele Căcăcioasa a stârnit curiozitate și a dat naștere la diverse interpretări de-a lungul timpului. Se crede că denumirea are rădăcini în cuvântul latin „caccabus”, referindu-se la vasele mari de gătit, sugerând astfel o posibilă tradiție locală legată de olărit sau de prepararea mâncărurilor în vase mari, comune. România este cunoscută pentru diversitatea și originalitatea denumirilor unor localități, iar Căcăcioasa face parte din această categorie alături de alte așezări cu nume precum Băicoi, Borăscu, Fierbinți sau Măciuca. Aceste nume, pe lângă faptul că aduc un zâmbet pe buze, sunt o mărturie a bogăției culturale și a diversității lingvistice din diferite regiuni ale țării."

*Cine n-a mai fost pe acolo, acum e momentul de vizitat pana mai este peste-n balta!!!*

https://redactia.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așa arată castelul din Franța care se vinde la un preț aproape identic cu o casă la 50 km de Cluj

Vizitati si Huedin de langa Cluj, macar pentru acest castel.  Aveam o colega de scoala si vecina de acolo, dar eu n-am fost in acea localitate.

Fabrica de Portelan mai era acolo pe vremuri, n-am idee ce a mai ramas in picioare din toate statuetele frumoase si alte obiecte produse.

Ar fi frumos macar un film sa faca acolo, chiar si documentar doar sa fie reclamat proprietatea libera si spre vanzare.   

Se poate transforma usor si intr-un Hotel, ar avea succes cu calatoriile de azi, ar fi un popas bun intre vest si Est.

 https://adevarul.ro/stiri-interne/societate/casa-la-50-de-kilometri-de-cluj-sau-un-splendid-2340799.html?utm_source=Site&utm_medium=EvzArticol&utm_campaign=CrossExtern 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×