Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stațiunea din inima Bucegilor, oază de răsfăț. Savanți celebri s-au relaxat aici. Foto

Zona Padina-Peștera rămâne în topul preferințelor pentru zeci de mii de turiști români și străini, care o aleg pentru peisajele sale sălbatice și spectaculoase. Tradiția ospitalității în zona Padina-PeșteraZona Padina-Peștera rămâne în topul preferințelor pentru zeci de mii de turiști români și străini, care o aleg pentru peisajele sale sălbatice și spectaculoase. Tradiția ospitalității în zona Padina-Peștera este una foarte veche, iar în acest an, pe 21 septembrie, se vor împlini 100 de ani de la inaugurarea primului adăpost destinat turiștilor, „Casa Peștera”.

https://evz.ro/statiunea-inima-bucegilor-savanti-celebri-rasfatat.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul de legenda din Romania de care putini stiu Are peisaje superbe si se spune ca ascunde o comoara

 Sadova, Bucovina.  Lacul Iezer are o frumusețe aparte și peisajele care-l înconjoară ar trebui să-l facă mai cunoscut decât este acum.

Localnii spun că există și o legendă legată de acest de care puțini știu. Tătarii ar fi ascuns pe malul lacului multe bogății, de la aur la monede.  „Se spune că tătarii fiind în zonă aici ascundeau toate bogăţiile – ce aveau, aur, bani, monede, ce era – la fundul lacului. Cine încerca şi cine voia să vină să le ia aurul sau termina, sau se îneca”, a spus Vasile Latiș.

*In atentia cautatorilor de COMORI, averea Tatarilor n-a fost din 2 parale, luati si un rucsac serios cu voi in aventura!!!*

https://www.fanatik.ro/locul-de-legenda-din-romania-de-care-putini-stiu-are-peisaje-superbe-si-se-spune-ca-ascunde-o-comoara-20471136

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Râpa Roşie Sebeș din Alba | PLANIADA

Americani fascinați de un loc parcă de pe altă planetă!!!

„Aici nu suntem în Utah… suntem în Români.  Nu poți rata acest loc. Râpa Roșie. Una dintre cele mai unice formațiuni stâncoase pe care le-am văzut vreodată, Râpa Roșie este un loc care trebuie adăugat pe lista de călătorie”, au afirmat americanii.din județul Alba, în Munții Sebeșului, în apropierea localității Sebeș.

*Interesant este ca n-au reclamat COMMUNISTII acest miracol,  a fost necesar sa treaca 35 de ani sa fie descoperit de Americani, demn de vizitat locul din județul Alba, în Munții Sebeșului, în apropierea localității Sebeș.*   

https://evz.ro/americani-fascinati-planeta-romania.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ocna-sibiului-930x620.jpg

Lacurile naturale de la Ocna Sibiului 

https://www.doctorulzilei.ro/turistii-pot-merge-la-marea-moarta-a-transilvaniei-cat-permite-vremea-tarife-in-extrasezon/

"Turiștii care aleg Ocna Sibiului pot beneficia de masaj subacvatic, băi parțiale cu vârtej pentru membrele superioare și inferioare, tratamente cu nămol și parafină, dar și termoterapie contrastantă, pulverizații colective, servicii de masaj uscat și elongații cervicale și lombare, electroterapie, tratamente parțiale cu ape clorosodice hiperconcentrate, potrivit site-ul oficial al stațiunii."

*Se arunca turistii din avion in acele lacuri???  ... sint cam adanci, nu vad alta solutie, dar copiii mei ar sari imediat in acele ape colorate.  Eu m-as duce la o pimbare in jurul lacurilor doar si orice tratament doar intr-o camera de tratament, nu subacvatic  :no:  nu sint asa de bolnava inca!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baile-Balvanyos-hotel.jpg

Ma scutura frigurile privind poza asta minunata de iarna, ultima oara in 1987 am vazut zapada asemanatoare in Europa.   

Sint de parere ca oricine vrea poate sa faca bai din cele amintite pentru conditii medicale specifice, ca nu strica o baie in plus chiar daca nu ajuta!!! 

Am o cunostinta din Ardeal care anual merge acolo si tot devine mai bolnava decat sa se vindece de o conditie grea.  

Prefer vara sa trec pe acolo sa mai adun si ciuperci intre acei brazi, inainte si dupa baie speciala.   

Inca n-am fost ca pacienta la o statiune din asta, doar in vizita la mama odata la Amara, foarte demult.  Pe aici sint ultra scumpe si nu recomanda doctorii.  

https://www.doctorulzilei.ro/statiunea-balneoclimaterica-din-inima-covasnei-renumita-pentru-apele-minerale-dar-si-pentru-frumusetea-peisajului/    

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul din Romania pe care trebuie sal vezi macar o data in viata Un fenomen incredibil se intampla aici Strainii fac mii de poze si spun ca e ireal

Andreiașu de Jos din Judetul Vrancea  poseda imaginea biblica, focul viu care iese din pamant dar nu produce incendii din cate am auzit, doar prevesteste cutremurele din zona.  Mai sint asemenea locuri si in Secuime dar nu se reclama de acolo strict NIMIC.  Care-i problema cu gazele naturale din romania???   Ard la suprafata GRATUIT iar oamenii vor degera de frig daca le va opri gazul de la incalzire din iarna asta.  Ar fi ideal de numarat populatia cat mai devreme, pana apare gerul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comuna Ciugud FOTO arhivă Adevărul

Comuna Ciugud, Judetul Alba  în care s-au mutat Belgieni, Italieni, Olandezi și Nemți.

„Cel mai frumos lucru care se petrece în ultimii șapte ani este că foarte multe familii din afara tarii aleg sa vina sa se stabileasca la noi în comună. Și avem nu doar familii plecate din Ciugud, ci și familii care sunt din Brăila, dar și care au trăit în SUA, belgieni, italieni, olandezi, nemți. Odată că am devenit atractivi pentru românii plecați peste hotare, dar am devenit atractivi și pentru străinii care vor să se stabilească în România”.

https://adevarul.ro/stiri-locale/alba-iulia/comuna-din-romania-in-care-s-au-mutat-belgieni-2302000.html?utm_source=Site&utm_medium=EvzArticol&utm_campaign=CrossExtern

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Satul din Romania care a devenit celebru in urma unei fotografii Toamna vine cu peisaje ireale

 Satul Șirnea din Comuna Fundata, în județul Brașov, a devenit visul tuturor turistilor in ultima vreme.  

Despre ursi plimbareti prin carciumi nu s-a scris nimic, deci nu e cazul de speriat desi este la inaltimi considerabile.

Peisajul verde vara, alba iarna scoate din minti pe strainii care tranziteaza locul. 

Desigur si multi localnici au trecut pe acolo dar aveau alte preocupatii si n-au cazut natura in plina forma.

A se include in itinerariu cu calatoria urmatoare in acea zona!!!

https://www.fanatik.ro/satul-din-romania-care-a-devenit-celebru-in-urma-unei-fotografii-toamna-vine-cu-peisaje-ireale-20494452

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×