Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Cele 10 porunci, doar sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Normal ca e suficient . Cele 10 porunci zic exact cum sta treaba . Mie mi se par suficiente . Nici nu dau loc interpretarilor inutile . Ma rog cine vrea sa interpreteze sa o faca . Dar e pe intelesul tuturor .

Nu e suficient. Cele zece porunci- cum le numim noi- nu sunt nici macar un sfert din toata Legea Vechiului Testament.

Vechiul Testament mai spune :

Cine va lovi pe tatal sau pe mama sa sa fie pedepsit cu moartea.

Pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca.

Sa nu asupresti pe vaduva, nici pe orfan.

Sa nu mancati nimic cu sange.

Sa nu ghiciti dupa varcolaci nici dupa nori.

Ma opresc aici. Exista o carte intreaga plina de legi si porunci.Si totusi nu au fost suficiente.

 

 

Nu distingi ce este scris cu rosu?

Cati Dumnezei au crestinii? Fii lui Dumnezeu,Sfantul Duh,Sfanta Maria si inca o groaza de sfinti la cere crestinii se roaga.

Nu va rugati la statui si icoane? Dece nu impliniti porunca Shabatului ca zii sfanta de odihna?

 

Crestinii (nu aia care au o etichete pe piept pe care scrie "crestin" )au un Singur Dumnezeu.

Despre Fiul Lui Dumnezeu, este scris si in cartea voastra. Ca nu il recunoasteti pe Cristos cel Rastignit ca Fiul Lui Dumnezeu, e alta treaba.

Cand Saul a fost uns imparat si se indrepta spre Ghibea, Scriptura zice ca peste Saul a venit Duhul Lui Dumnezeu, si el a inceput sa prooroceasca.

 

Cum spui ca Duhul Sfant este o greseala, cand Vechiul Testament spune despre Duhul Sfant in multe locuri ?

Cat despre sfinti,eu personal, fara a mai comenta altceva, iti dau dreptate.

 

 

 

 

 

Iisus a cunoscut numai cele 10 porunci care le-am adus mai sus,singura traducere exacta din textul original in ebraica.

 

Isus a spus : -S-a zis in vechime, sa nu ucizi, dar Eu va spun, orisicine spune fratelui sau "prostule" "nebunule" va cadea sub pedeapsa judecatii.

-S-a mai zis : sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau. Dar Eu va spun. iubiti pe vrajmassii vostri si binecuvantatipe cei ce va blastama.

 

 

 

Cine a inputernicit crestinismul sa schimbe singurul text care a fost dat de Dumnezeu insusi? Asta este o imensa erezie.

 

Isus a fost imputernicitul. Fara El, fara Dumnezeu Tatal si fara Duhul Sfant, nu ar fi facut nimeni nimic.

Isus insasi a zis : Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.

Cine crede in Mine va fi mantuit.

Cine M-a vazut pe Mine, L-a vazut si pe Tatal.

Si a mai zis :Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. Cine va crede (Evanghelia) si se va boteza, va fi mantuit, dar cine nu va crede, va fi osandit.

 

 

 

 

Iisus nu a infintat nici un crestinism. Asta au facut altii in numele Lui dar fara asentimentul Lui si rezultatul este , se pare, cam nasol.

Incvizitia,cruciatele, razboaie neincetate intre crestini, inchinare la statui si icoane,mancarea de mortaciuni,Shabatul l-ati atarnat in cui,nu faceti pact cu Dumnezeu

Cred ca incurci religia cu crestinismul. Asa cum si fariseii au incurcat religia lor cu adevarata credinta data de Iahve. :)

 

Pe scurt, jumatate din crestinism l-ati luat de la pagani.

Si cealalta jumate? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reichul de o mie de ani.

Argumentul tau este atat de nul :P , incat nici nu necesita sa iti cer vreun argument.

Contraargumentul meu la prostia pe care ai scos-o la vanzare pe taraba, este:"Si dracii cred, si se-nfioara..."(Iac.). Asadar, daca credinta in Dumnezeu o au si dracii, inseamna ca credinta dracilor este vreo incercare de a copia ad-literam credinta in Dumnezeu?Si astfel, credinta in Dumnezeu popate fi compromisa de credinta dracilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu

Crezi ca poti sa impaci inchinarea la icoane cu porunca a doua dintre cele 10 porunci?

Daca da, cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-S-a mai zis : sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau. Dar Eu va spun. iubiti pe vrajmassii vostri si binecuvantatipe cei ce va blastama.

 

Stimata Ana Condor,eu de peste 40 de ani caut sa gasesc unde este scris ceea ce zice Isus in acest verset,si inca nu am gasit.

Poate ma ajuti tu cumva?

Si daca nu gasesti nici tu,ce facem cu cea ce se zice ca a zis Isus?

Sa nu fi cunoscut el scripturile?Sint curios ce raspuns i-mi dai?

Cu stima din Ierusalaym.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deuteronom 10 , 1-5. Aici este Legea Morala,pe care unii nu vor sa-o pazeasca.Ea se afla in cer,si este regula de judecata pt. fiecare individ. Apoc 11, 19 si Apoc 15,5.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca poti sa impaci inchinarea la icoane cu porunca a doua dintre cele 10 porunci?

Daca da, cum?

Inchinarea la chip cioplit adica.......

Din punctul meu de vedere o astfel de "inchinare" nu exista. Icoana este o inchipuire a divinului. Un mijloc. Ceva care iti aminteste de Dumnezeire. Noi, oamenii uitam repede.

Samanii ardeau anumite plante ca sa le induca o stare de transa.

Mie icoanele dintr-o biserica imi dau liniste.........ma ajuta la meditez. NU imi inchipui nicio clipa ca trebuie sa cinstesc lemnul sau culorile. Nu stiu daca ma intelegi..........

Cred ca e vorba si de traditie. Poate ca intr-o biserica goala nu as simti nimic deosebit........dar intr-una cu picturi, chiar si statui - bine realizate imi e mai usor sa gasesc "clickul" acela Mintea mea patrunde in spatele infatisarilor........incercand sa gaseasca un punct din care poate comunica cu "EL". Nu cred ca aceste lucruri sunt de condamnat si nici nu stiu cum le percep altii. Este treaba lor.

Pentru mine Dzeu e Unul si e suficient ca El stie cui ma inchin

De ce sa imi bat capul incercand sa ii conving pe altii ca fac un bine? Poate din pctul lor de vedere e idolatrie. Din al meu- este ceva benign. Nimeni nu poate da retete fixe pentru credinta si practicile religioase.

Fiecare om trebuie sa isi afle calea

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Icoana este o inchipuire a divinului. Un mijloc. Ceva care iti aminteste de Dumnezeire.

Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in ape sub pamant. (Deut.5::cheer:

Acuma intelegi de ce orice incercare de a apara iconodulismul, nu poate sta in picioare inaintea lui Dumnezeu?

 

Noi, oamenii uitam repede.

Tocmai din cauza asta Dumnezeu a lasat scrise pe piatra poruncile. Pana la un timp cand de pe piatra, vor fi transferate in inima. Daca biserica arde, arde si icoana.Si se uita. Daca ai in inima iubirea de Dumnezeu, nimeni nu o poate sterge de acolo.

Ca si vorba aia:un lucru odata invatat, poate fi uitat. Un lucru odata inteles, nu poate fi uitat niciodata.

 

Samanii ardeau anumite plante ca sa le induca o stare de transa.

Atunci cand esti in transa, nu gandesti lucid. Daca Dumnezeu accepta o astfel de inchinare, nu condamna betia.

Cum ai putea discuta normal cu un drogat? Sau cu un beat crita?

 

Mie icoanele dintr-o biserica imi dau liniste.........ma ajuta la meditez.

Ok. Eu nu vreau sa particularizam aici. Vreau sa ramanem strict la nivelul de doctrina, de invatatura.

 

De ce sa imi bat capul incercand sa ii conving pe altii ca fac un bine? Poate din pctul lor de vedere e idolatrie. Din al meu- este ceva benign.

In "cele sfinte", nu trebuie sa existe punctul meu de vedere si punctul tau de vedere inaintea celui a lui Dumnezeu. Inainte de orice, trebuie sa existe punctul lui Dumnezeu de vedere. La acest punct de vedere trebuie sa ne raportam noi punctele de vedere. Daca coincid, e bine. Daca nu, ramanem doar cu transa.

 

...eu de peste 40 de ani caut sa gasesc unde este scris ceea ce zice Isus in acest verset,si inca nu am gasit.

Poate ma ajuti tu cumva?

Poate ar trebui sa-ti dai jos ochelarii de cal? Ce zici? :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In "cele sfinte", nu trebuie sa existe punctul meu de vedere si punctul tau de vedere inaintea celui a lui Dumnezeu. Inainte de orice, trebuie sa existe punctul lui Dumnezeu de vedere. La acest punct de vedere trebuie sa ne raportam noi punctele de vedere. Daca coincid, e bine. Daca nu, ramanem doar cu transa.

Nu sunt de acord Hans

Omul sfinteste locul . Sau nu

Pe principiul liberului arbitru eu cred ca Dzeu ne lasa sa alegem.Daca a dat porunci la vremea respectiva inseamna ca a fost nevoie de ele. Poate ca oamenii se invitau la cina si se papau unul pe altul.

Spune-mi, un om care cu adevarat cinsteste pe tatal sau si pe mama sa, face asta pentru ca asa scrie in Biblie? In cazul asta e trist........

 

Sunt o "crestina" atipica . Nu ma astept sa ma intelegi. Sunt principiile mele si nu stiu daca altii pot "functiona" dupa ele insa la mine formeaza un puzzle perfect. Nici macar nu ma dau in vant sa explic cum combin piesele..........

 

Atunci cand esti in transa, nu gandesti lucid. Daca Dumnezeu accepta o astfel de inchinare, nu condamna betia.

Cum ai putea discuta normal cu un drogat? Sau cu un beat crita?

Nu stiu.........De ce crezi ca Dzeu are nevoie de luciditatea noastra ca sa ne inteleaga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×